تولد
صفحه کابینت
صفحه کابینت قسمتی از آشپزخانه است که بیشترین استفاده در طول روز از آن میشود و به دلیل قیمت بالای آن باید نسبت به نگهداری صفحه کابینت دقت بسزایی داشته باشید.

ترفندهایی برای مراقبت بهتر از صفحه کابینت

اینکه چگونه از صفحه روی کابینت مراقبت کنیم؛ سوالی است که شاید برای خیلی از شما پیش آمده باشد. به خاطر همین در این قسمت از نمناک تصمیم گرفتیم که راجع به نکات مراقبتی و اصولی از صفحه کابینت توضیحات کامل داده و اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار دهیم؛ پس این مطلب را از دست ندهید.

فقط قبل از اینکه مقاله را مطالعه کنید، اول باید بگوییم که این قسمت از آشپزخانه اهمیت بسیار زیادی دارد و باید کارتان را دقیق و اصولی انجام دهید، چرا که گرانقیمت است و نباید ریسک کنید.

از خرد کردن مواد غذایی روی صفحه کابینت خودداری کنید

حتماً تخته مخصوص را زیر مواد غذایی قرار دهید و ریسک نکنید؛ البته که بعضی از کابینت ها در برابر خراش مقاوم هستند؛ اما تکرار مداوم این کار به آنها هم آسیب وارد می کند.

خورد کردن میوه

لوازم داغ را روی آنها قرار ندهید

یکی دیگر از اشتباهاتی که اکثر افراد مرتکب می شوند، این است که لوازم یا قابلمه داغ را مستقیماً روی صفحه کابینت می گذارند که قطعا به آن آسیب وارد می کند.

مراقب محصولات پاک کننده مصرفی باشید

بهتر است که پاک کردن و تمیز کاری را به صورت روزانه انجام دهید؛ فقط موادی که از آن استفاده می کنید، اهمیت بسیار زیادی دارد. هرگز از اسکاچ های خیلی زبر یا سیم استفاده نکنید؛ همچنین مراقب محصولاتی که مواد شیمیایی خیلی غلیظی دارند هم باشید. ضدعفونی کننده های حاوی کلر هم به صفحه کابینت آسیب وارد می کند؛ بنابراین نباید از آن ها استفاده کنید.

می توانید از چربی زدا ها استفاده کنید؛ اما حتما قبل از استفاده روی آن ها را مطالعه کنید تا ببینید که با جنس کابینت شما همخوانی دارد یا خیر.

از ایجاد رطوبت جلوگیری نمایید

مراقب سطح رویی صفحه کابینت تان باشید. نزدیکی صفحه کابینت به سینک ظرفشویی باعث می شود که رطوبت وارد این ناحیه گردد و احتمالا رشد باکتری ها و میکروب ها افزایش پیدا خواهد کرد و از طرفی هم گاها باعث متورم شدن بخشی از کابینت خواهد شد؛ بنابراین حتما باید آن را خشک نگه دارید.

نظافت آشپزخانه

پولیش نکردن

هنگامی که صفحه کابینت آسیب می بیند، خیلی از افراد به فکر پولیش کردن می افتند؛ اما این اصلا ایده خوبی نیست، چرا که لایه مهم و ضروری که باعث حفاظت از کابینت می شود از بین خواهد رفت.

از محصولات مناسب استفاده کنید

علاوه بر اینکه باید این اشتباهات را کنار بگذارید، همچنین باید با توجه به نوع و جنس صفحه کابینت تان راهکار های خاصی را در پیش بگیرید:

مرمر

اگر صفحه روی کابینت شما از مرمر درست شده؛ یعنی سطح متخلخلی دارد و خیلی ظریف است. از مصرف مواد شیمیایی و اسید ها روی آن خودداری کنید و از یک پاک کننده خنثی و ملایم استفاده کنید و موادی مثل سرکه یا لیمو را روی آن نریزید.

چوب

برای صفحه های چوبی که معمولاً در خانه های روستایی هم بیشتر استفاده می شود، روغن های مخصوص وجود دارد که می‌ تواند آن ها را مرطوب نگه دارد. از طرفی اجسام داغ روی این صفحات از خودشان رد و نشان می گذارند‌؛ بنابراین نباید چیزی داغ را مستقیماً روی این سطوح چوبی قرار دهید.

صفحه کابینت چوبی

استیل ضد زنگ

نباید برای استیل ضد زنگ از محصولات خیلی خشن یا زبر؛ مانند سیم یا اسکاچ های سفت استفاده کنید.

سنگ

معمولاً سنگ بیش از هر ماده دیگری روی صفحه کابینت استفاده می شود که می توانید آن را با محصولاتی که سطح ph خنثی دارند؛ تمیز کنید.

گرانیت

گرانیت یک ماده بسیار مقاوم است؛ اما استفاده از محصولات اشتباه باعث ایجاد لکه و چربی روی آن می شود. کافی است که کمی جوش شیرین را با کمی آب ترکیب کنید تا چربی ها به مرور از بین بروند.

اشتباهی که عمر صفحه کابینت آشپزخونه رو کم میکنه

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/ش
وبگردی