بزرگترین موجود دریایی

غول های 36 متری در اعماق دریا !

کد مطلب : 79195زمان مطالعه : 5 دقیقه
در دنیای پر رمز و راز زیر آب ،موجودات غول پیکری زندگی می کنند که شاید طول و وزن آنها دور از حد تصور باشد ، مثل غول 36 متری یا 200 تنی که حتی در تصویر حیرت انگیز اند.

بزرگترین موجودات دریایی با چثه های غول پیکر

بزرگ ترین جانداران جهان، دریا را محل امن خود می دانند. در واقع بزرگ ترین موجودی که تاکنون در این سیاره بوده است در حال حاضر در اقیانوس زندگی می کند. برخی از این موجودات دست نیافتنی، وحشی و مرموز باقی مانده اند زیرا در مکان های کشف نشده اقیانوس زندگی می کنند و به همین دلیل یافتن آن ها دشوار بوده است. کنجکاوی در مورد این موجودات باعث شد تا گروهی از محققان علمی، یک تحقیق و بررسی جامع از مطالعات گذشته را برای بزرگ ترین گونه های دریایی شناخته شده، مجددا آغاز کنند.

1- عروس دریایی یال شیری ، غول 36 متری زیر دریا

در حالی که نهنگ آبی بزرگترین پادشاه دریا است، عروس دریایی یال شیری در لیست بلندترین موجود دریایی قرار می گیرد. این موجود بلندترین گونه عروس دریایی است و شاخک هایی دارد که طول آن ها به 36.6 متر می رسد. شاید برایتان سوال شود که چرا این موجود با چنین ضمائم خارق العاده ای مورد لطف قرار گرفته است. دانستن علت عجیب و غریب بودن ظاهر آن ها کمی دشوار است. گفته شده است که آن ها در زباله های دریایی یا لابه لای شاخک های حساس یکدیگر به هم می پیچند در نتیجه فشرده تر می شوند. به همین دلیل شکارچیان راحت تر می توانند طعم بازوی ستاره دریایی را متوجه شوند. به نظر می رسد که آن ها مغز ندارند و همین امر باعث می شود که از شباهت به انسان ها دور شوند.

بزرگترین موجود دریایی

2- نهنگ آبی ؛ غول 200 تنی زیر آب

اکثریت ما عکس های یک نهنگ آبی پرشکوه و غول آسا را دیده ایم. نهنگ آبی بزرگترین حیوانی است که تا کنون شناخته شده است. این موجود حتی از دایناسورها نیز بزرگ تر است و طولی معادل 33 متر دارد. وزن آن ها تا 200تن می رسد و قلب آن ها به اندازه یک ماشین است. نهنگ آبی هنگام تولد میان بزرگ ترین حیوانات رشد می کند و به دلیل صید تجاری، گونه های او تقریبا در قرن بیستم منقرض شدند. خوشبختانه به دنبال ممنوعیت جهانی صیدنهنگ، این وضعیت کمی بهبود یافته است. گفته می شود این حیوانات همچنان در معرض خطرهستند و با تهدید های جدی از جمله حملات کشتی ها و تاثیرات تغییرات آب و هوایی روبرو هستند.

نهنگ آبی

3- نهنگ عنبر

نهنگ عنبر بزرگ ترین نهنگ و شکارچی دندان دار است که طول آن 24 متر است، اندازه ای معادل یک ساختمان 8 طبقه ! صدای او می تواند به اندازه 230 دسی بل در زیر آب و معادل 170 دسی بل در خشکی باشد. این حیوان بزرگ ترین مغز را در میان حیوانات کره زمین دارد. وزن او به 9 کیلوگرم می رسد و متاسفانه نهنگ عنبر در قرن 18-19 و 20 به شدت صید شده است زیرا استفراغ او در زمینه شمع و صابون سازی، مواد آرایشی، نفت سفید و بسیاری از کاربردهای تجاری دیگر استفاده می شود. تخمین زده می شد آمار نهنگ ها 1.1 میلیون باشد اما امروزه تنها چند صد هزار از آن ها وجود دارد. به نظر می رسد این گونه نهنگ ها نیز در معرض خطر باشند.

نهنگ عنبر

4- کوسه نهنگ

این غول های باشکوه در اقیانوس های سراسر کره خاکی پرسه می زنند. این حیوان از پلانکتون ها و ماهی ها تغذیه می کند. در حقیقت کارماهیان را تقلید می کند حتی گاهی با حیواناتی دیگر نیز هم بازی می شود. طول او 18.8 متر است. اگر به کوسه نهنگی برخورد کنید، بعید به نظر می رسد او را تشخیص دهید. اگر اندازه کوسه توجه شما راجلب نکند، باید دنبال علامت های تیره و روشن بدن او باشید. تعداد این کوسه نهنگ ها بیشتر از کوسه ها است و در معرض خطر قرار دارند زیرا هنوز هم در برخی از مناطق جهان صید می شوند.

کوسه نهنگ

5- کوسه آسودگر

کوسه آسودگر دومین ماهی بزرگ در اقیانوس است. او 12.27 متر درازا دارد و وزنش می تواند تا 3.62تن برسد. کوسه آسودگر اغلب با پوزه بسیار بزرگ خود در نزدیکی سطح آب دیده می شود. این کوسه ها غول های آرامی هستند که رژیم غذایی آن ها پلانکتون ها، تخم ماهی ها و لارو ها است.

کوسه آسودگر

6- اسکوئید غول پیکر

اسکوئید غول پیکر درازترین سفالوپود است. دانشمندان فرصت کمی برای مشاهده این موجود غول پیکر در زیستگاه طبیعی آن داشته اند. اولین بار یکی از آن ها در اعماق دریا توسط گروهی از دانشمندان موزه ملی ژاپن در سال 2012 فیلمبرداری شد. آنچه آن ها در مورد این سفالوپود عظیم آموختند این بود که کاملا قابل دسترس می باشد. شاخک های آن ها می توانند طعمه را در فواصل بیش از 9 متر بگیرند. اسکوئید غول پیکر همچنین در قلمرو داستان های هیولاهای افسانه ای دریایی می باشد که در آن با هیولای دریایی کراکن همراه بوده است. طول این موجود دریایی 12متر است.

اسکوئید غول پیکر

7- اختاپوس غول پیکر اقیانوس آرام

اختاپوس غول پیکر که به درستی نامیده شده است، بزرگترین سفالوپود است و 9.8 طول دارد. اگرچه رنگ او به طور معمول قهوه ای مایل به قرمز است اما در صورت تهدید یا نیاز به استتار می تواند رنگ خود را تغییر دهید. اختاپوس غول پیکر با هوش ذاتی خود می تواد درب شیشه ای را باز کند، هزارتویی را حل و با اسباب بازی ها بازی کند. آکواریوم ها اغلب فعالیت های جالبی برای اختاپوس ها دارند تا مغز آن ها را درگیر کنند. در طبیعت اختاپوس غول پیکر در سراسراقیانوس آرام از آلاسکا تا باخاکالیفرنیا وشمال شرقی ژاپن یافت می شود.

اختاپوس غول پیکر

8- پاروماهی

پارو ماهی موجودی کاملا عجیب و غریب است و غالبا به عنوان مار دریا یا اژدها نیز نامیده می شود. این حیوان دراز ترین ترین ماهی استخوانی است و در اعماق 1000 متری اقیانوس زندگی می کند. از آن جا که انها در اعماق تاریک اقیانوس های آزاد زندگی می کنند ، به ندرت به سطح آب می آیند و اغلب زنده و سالم دیده نمی شوند. بیشتر دانشی که از این ماهی ها بدست آمده است، برای زمانی است که آب لاشه انها را سمت ساحل آورده بود. پارو ماهی که به ماهی روبانی نیز معروف است دارای طولی معادل 8 متر می باشد. آن ها همچنین به خاطر چشمان بزرگ خود نیز معروف هستند که کمک می کند تا زیستگاه عمیق و تاریک شان را بهتر ببینند.

پاروماهی

9- خورشید ماهی اقیانوسی

خورشید ماهی اقیانوسی موجود عجیب و غریب اقیانوسی است که به عنوان مولا مولا نیز شناخته می شود. آن ها سنگین ترین ماهی استخوان دار می بانشد. 3.3متر طول و وزنی بالغ بر2 تن دارند. شاید تعجب کنید که بدون دم چگونه شنا می کنند، باید بدانید که باله های قدرتمندشان به آن ها کمک می کنند. این باله ها به او اجازه شناکردن می دهند. به طور کلی خورشید ماهی ها رژیم غذایی متشکل از چتردریایی و زئوپلانکتون دارند. طعمه آن ها شامل کوسه ها و شیرهای دریایی می باشد.

بزرگترین موجودات دریا

10- خرچنگ عنکبوتی ژاپنی

خرچنگ عنکبوتی ژاپنی با پاهایی به اندازه 3.7 مترجزء بندپایان است. از همان دسته ای که شامل سخت پوستان، عنکبوت ها و حشرات می شود. آن ها به عنوان بزرگترین خرچنگ یا سخت پوست محسوب می شوند. پاهای این خرچنگ با افزایش سن هم چنان رشد می کند در حالی که اسکلت خارجی اش به همان اندازه می ماند. خرچنگ عنکبوتی بالغ برای استتار، صدف یا لاک خود را تزیین می کند.

بزرگترین موجود دریایی و تصویر غول های اعماق دریا

415
این مطلب مفید بود ؟123
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی