نکات لازانیا
لازانیا یکی از غذا های فست فودی پرطرفدار می باشد که شما می توانید با رعایت برخی نکات لو رفته از زبان سرآشپزهای معروف، یک لازانیا عالی داشته باشد .

نکات مهم و طلایی در طرز تهیه لازانیا

طرز تهیه لازانیا را مرحله به مرحله اجرا می کنید اما نتیجه کار آنطور که درتصاویر و ویدئوهای آموزش آشپزی دیده اید نمیشود؛ چرا؟ دلیل خراب شدن لازاینا و پاسخ سوالات شما در مورد این غذا، تحت عنوان چرا لایه های لازانیا از هم جدا میشه ؟ دلیل خشک شدن لازانیا در فر چیست؟ علت چسبیدن لازانیا به هم و مدت زمان جوشاندن ورقه های لازانیا و... را در این بخش از آموزش آشپزی نمناک با هم میخوانیم.

پخت لازانیا

راز نچسبیدن ورق های لازانیا

برای جلوگیری از مشکل رایج چسبیدن ورق های لازانیا بهم هنگام پخت ، بهترین راه افزودن کمی روغن و نمک داخل آب جوش است. علت چسبیدن لازانیا به هم را دانستید که نجوشیدن آب و اضافه نکردن نمک و روغن به آب در حال جوش است.

هنگامیکه ورقه های لازانیا را داخل آب جوش ریختید باید آن ها را با استفاده از یک کفگیر یا قاشق چوبی به آرامی تکان دهید تا به یکدیگر نچسبند. مراقب باشید ورقه های لازانیا زیاد نجوشند زیرا باعث خرد شدن ورقه های لازانیا می شود.

و در انتها هنگام آبکش کردن لازانیا، روی ورقه ها آب سرد بریزید تا به یکدیگر نچسبیده و در هنگام پخت خمیر نشوند.

برای اینکه بعد از آبکشی، ورق ها به هم نچسبند، آنها را یا روی لبه آبکش فلزی آویزان کنید یا این که درون آبکش بزرگی به شکل جدا جدا پهن کنید این کار سبب می شود ورق ها زمان استفاده به ظرف نچسبیده و خرد نشود.

ورق لازانیا چند دقیقه باید بجوشد؟

بعد از بجوش آمدن آب، ورقه های لازانیا را تک تک و پشت سر هم درون آب جوش ریخته و اجازه دهید تا حدود 10 دقیقه پخته و کمی نرم شوند.

علت خشک شدن لازانیا

اصلی ترین علت خشک شدن لازانیا حرارت بالای فر، استفاده کم از سس بشامل و پنیر پیتزا و البته نپوشاندن روی ظرف لازانیا است. برای جلوگیری از خشک شدن لازانیا بهتر است در لایه آخر لازانیا از سس بشامل استفاده کنید تا در هنگام پخت و گریل شدن از خشکی آن جلوگیری کند.

دلیل پوشاندن لازانیا با فویل هم برای جلوگیری از خشک شدن این غذای خوشمزه است چراکه استفاده از فویل آلومینیومی به نرمی و خوب پخته شدن لازانیا کمک می کند.

وا رفتن لازانیا

دمای مناسب فر برای لازانیا

قبل از هرچیز بگوییم که دمای فر به کوچک یا بزرگ بودن ظرف شما و مقدار لازانیایی که قصد پخت آن را دارید، بستگی دارد اما عموما لازانیا را در طبقه وسط فر و با دمای 180 درجه بپزید تا نتیجه بهتری بدست آورید.

علت وا رفتن لازانیا و راه حل آن

برای جلوگیری از وا رفتن لازانیا بهترین کار این است که ورقه ها را به شکل حصیری بچینید.

استفاده از مقدار کافی و بهاندازه پنیر پیتزا در بین لایه های لازانیا، به چسبیدن و وا نرفتن لازانیا کمک می کند.

یکی دیگر از ترفندهای سرآشپزها برای وا نرفتن لازانیا این است که پس از قرار دادن ورقه، با دست کمی خیس، کف دو دست را بر روی ورقه قرار دهید و فشار وارد کنید تا مایه میانی ورقه ها به خوبی منسجم شده و پس از پخت از میان ورقه ها خارج نشود.

آشپزی

چند راز خوشمزه شدن لازانیا رستوران و فست فودی ها

 • پیازی که در آماده کردن مواد میانی لازانیا به کار می رود، باید بسیار ریز خرد شود بدین منظور می توانید پیاز ها را رنده کنید.
 • اگر در تهیه مواد میانی لازانیا از رب گوجه فرنگی استفاده می کنید، مقدار آن کم باشد. همچنین همراه آن چند قاشق آب مخلوط کنید سپس به مواد اضافه کنید.
 • سعی کنید مواد را یک دست خرد کنید تا زمان بریدن لازانیا به مشکل بر نخورید.
 • تا جای ممکن مواد میانی لازانیا را با کمترین میزان روغن فراهم کنید. همچنین اگر از گوشت چرخ کرده استفاده می کنید، گوشت بدون چربی و یا کم چربی را انتخاب کنید.
 • لازانیا را در ظرف نچسب تهیه کنید. کف و دیواره های ظرف باید با کره یا روغن چرب شده و با سس بشامل یا سس سفید پوشش داده شود.
 • روی هر ورق لازانیا، مقدار نازک و کمی مواد گوشتی یا سبزیجات قرار دهید. سپس مقدار کمی پنیر روی هر لایه بریزید.
 • وقتی لایه ها تمام شد، روی آخرین لایه لازانیا را با سس سفید مخصوص که همان سس بشامل است و پنیر فراوان کاملا پوشش دهید. این کار کاملا سلیقه ای می باشد شما می توانید فقط از پنیر پیتزا استفاده کنید.
 • قبل از قرار دادن لازانیا در فر، مقداری آب روی سطح آن اسپری کنید این کار موجب می شود تا لازانیای شما خشک نشود.
 • در انتهای پخت، 2 الی 3 دقیقه فر را روی حالت گریل قرار داده تا روی لازانیای شما طلایی و خوش رنگ شود.
 • وقتی لازانیا را از فر خارج کردید، برای 10 دقیقه اجازه دهید تا از حرارت بیفتد و خنک شود، سپس برش داده و سرو کنید در صورتی که بلافاصله و داغ برش دهید از هم می پاشد.
 • اگر می خواهید لازانیای شما رژیمی باشد، هنگام آماده کردن لایه های لازانیا، به جای اینکه در هر لایه، پنیر بریزید، در مرحله آخر فقط روی مواد مقداری پنیر بریزید. از پنیرهای رژیمی نیز می توانید استفاده کنید.
 • اگر لازانیا را به صورت خشک و ترد دوست دارید از سس بشامل در لایه های آن و در آخرین لایه به صورت کم استفاده کنید.

نکات لازانیا رستورانی و راه حل تمام مشکلات پخت لازانیا

513
این مطلب مفید بود ؟130
منبع : بخش آشپزخانه نمناک/ن /م.ح
وبگردی