کلیه چپ بالاتر
کلیه انسان مانند یک فیلتر قوی برای مواد زائد در بدن عمل می کند. کلیه سمت چپ کمی بالاتر از کلیه سمت راست قرار دارد و معمولا اندازه آن نیز متفاوت است.

چرا کلیه چپ بالاتر از کلیه راست است؟

کلیه ها یک فیلترینگ برای مواد زائد و باقیمانده بدن محسوب می شوند. تقریباً یک سوم از کل خون باقیمانده ما که از قلب گذر می کند، وارد کلیه ها می شود تا فیلتر شده و پاکسازی شود. این اتفاق قبل از زمانی می افتد که خون به بافت های دیگر بدن منتقل می گردد. از آن جایی که شخص می تواند فقط با یک کلیه زنده بماند، کلیه های ما یک ارگان حیاتی محسوب می شود.

از دست دادن هر دو کلیه عاملی برای تجمع مواد زائد در بدن است که معمولا بعد از چند روز، فرد جان خود را از دست خواهد داد. کلیه ها یک جفت ارگان در دیواره عضلانی حفره شکم هستند. کلیه سمت چپ اعجاب انگیزتر از کلیه سمت راست است و سایز بزرگ تری دارد و برعکس دیگر ارگان های داخل شکم هستند. کلیه ها در پشت حفره شکمی و پشت روده هستند . دنده ها و عضلات کمر، کلیه ها را از هرگونه آسیب خارجی حفظ می کنند. بافت اطراف کلیه نیز مانند یک بافت محافظتی عمل می کند.

کلیه چپ بالاتر از کلیه راست است

دلیل بالا بودن کلیه چپ از کلیه راست

همان طور که در ابتدای این بخش از نمناک گفته شد سایز کلیه ها نیز در حالت طبیعی یکسان نیستند. کلیه سمت راست معمولاً بزرگتر از سمت چپ است اما بعضی از افراد به گونه ای متولد می شوند که کلیه سمت چپ آن ها بزرگتر از کلیه سمت راستشان است. کلیه ها سایز نزدیک به یکدیگر دارند و تفاوت سایز آن ها معمولا کم تر از 1 سانتی متر از طول می باشد. افرادی که دچار نارسایی کلیه هستند تا زمانی که یکی از کلیه آن ها کار می کنند، نیاز به دریافت کلیه ندارند.

همان طور که گفتیم کلیه ها داخل حفره شکمی هستند و کلیه سمت راست کمی پایین تر از کلیه سمت چپ قرار دارد تا بتواند بزرگترین غده یا ارگان بدن که همان کبد می باشد را در جای درست تر و صحیح تری قرار دهد. برآمدگی های کبد در قسمت راست بدن است به همین دلیل کلیه سمت راست کمی پایین تر می باشد . از آن جایی که فضا در بافت شکمی محدود است، بنابراین اعضای بدن باید در همان فضای محدود جای بگیرند.

کلیه چپ بالاتر از کلیه راست است ولی چرا ؟

3.499
این مطلب مفید بود ؟6732
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/ف
وبگردی