تولد
اختلاف تحصیلات در ازدواج
تفاوت میزان تحصیلات یکی از چالش های پیش روی جوانان قبل از ازدواج است که باید بدانند میزان تحصیلاتشان میتواند اختلاف داشته باشد یا الزاما باید همسطح باشد؟

پاسخ به سوالات شما در مورد اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج

بسیاری از افراد در زمان ازدواج به دنبال شخصی هستند که خصوصیات مشابهی با آنها داشته باشد.آنها رضایت و تفاهم را در شباهت می دانند، زیرا به نظر آنها هرچه ویژگی های مشترک بیشتر باشد، احساسات و دنیای درونی یکدیگر را بهتر درک خواهند کرد. یکی از این تشابهات سطح تحصیلات است.

تشابه در سطح تحصیلات منجر به درک بهتر زن و شوهر نسبت به یکدیگر می شود. مطالعات نشان داده است که معمولا خانمها مردی را ایده آل می دانند که تحصیلات و شخصیتی مشابه با آنها داشته باشد اما در مورد جایگاه و منزلت اجتماعی برتری مرد را مناسب تر می دانند. به همین دلیل به دنبال افرادی هستند که مکمل آنها باشند.

شاید اختلاف سطح تحصیلات برای بسیاری افراد اهمیت زیادی نداشته باشد، اما از نظر روانشناسی، هماهنگی سطح تحصیلات زوج ها در زمان ازدواج مهم است. ممکن است اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج، زوج ها را با مشکلات بسیاری مواجه سازد، زیرا این تفاوت به نوعی اختلاف فرهنگی به شمار می رود.

زیاد بودن تفاوت در سطح تحصیلات موجب می شود که زوج ها دیدگاههای متفاوتی نسبت به مسائل مختلف داشته باشند. و این ناهمسان بودن ها در اکثر موارد منجر به اختلاف نظرهای عمیق و تعارض در زن و مرد می شود.اگر مایل به ازدواج با فردی هستید که سطح تحصیلات او با شما متفاوت است بهتر است در این بخش از نمناک با نکاتی آشنا شوید که در تصمیم گیری شما موثر خواهد بود.

تفاوت سطح تحصیلی در ازدواج

اختلاف در سطح تحصیلات به معنی تفاوت در نگرش، اندیشه و راه و روش زندگی است. فردی که دارای تحصیلات است معمولا طرز فکر بهتر و بازتری دارد و عملکرد او در برابر مسائل زندگی بهتر است.

تحصیلات در شخصیت افراد تاثیر زیادی دارد و هنگامی که سطح تحصیلات تفاوت زیادی داشته باشد، همین موضوع مانند اهرم فشار برای برخی از افراد می شود، حتی اگر خانم تحصیلات بیشتری داشته باشد.

مشکلاتی مانند درک و اشتراک کمتر مشکلات بسیاری در زندگی زوج ها ایجاد می کند. بنابراین بهتر است در زمان ازدواج فردی را انتخاب کنید که شرایط تقریبا برابری با شما داشته باشد. زیرا میزان رضایت و احساس خوشی در زندگی بیشتر خواهد بود.

اختلاف تحصیلات در ازدواج

از نظر تفاوت سطح تحصیلات در ازدواج سه حالت وجود دارد:

1- زن دارای تحصیلات عالی و مرد تحصیلات کمتری دارد.

در این حالت مردان از چنین ازدواجی استقبال می کنند اما به مرور به دلیل عدم تفاهم دچار مشکلات و ناسازگاری با یکدیگر و حتی طلاق خواهد شد. زن با تحصیلات بالاتر تفاهم کمتری با مردی دارد که سطح تحصیلات کمتر دارد.

دیدگاه آنها در مورد مسایل پیرامونشان متفاوت خواهد بود. از سوی دیگر مردان برای جبران حس حقارت خود، به قدرت و زور در زمینه های دیگر متوسل می شوند که در این شرایط ناسازگاری حاکم می گردد.

2- مرد دارای تحصیلات عالی و زن تحصیلات کمتری دارد.

در فرهنگ ما این مورد بسیار دیده ی شود و معمولا زوجها مشکل زیادی با آن ندارند.معمولا مردها به دنبال همسری هستند که از نظر تحصیلات در سطح پائین تری از آنها باشد. البته امروزه فرهنگ کشور به سمتی در حال حرکت است که با توجه به تحصیلات عالی و موفقیت آنها، مردان تمیال بیشتری دارند تا با همسری با سطح تحصیلات مشابه داشته باشند.

3- سطح تحصیلات مشابه داشته باشند

بهترین حالت ازدواج وضعیتی است که زن و شوهر از سطح تحصیلات برابر برخوردار باشند.

دیدگاه خانمها در اختلاف سطح تحصیلات برای ازدواج

بسیاری از خانمها با تحصیلات بالاتر همسر خود راحت تر برخورد می کنند. به طور مثال اگر تحصیلات خانم دیپلم باشد و با مردی که دارای تحصیلات لیسانس یا بالاتر است ازدواج کند ، کمتر درباره این موضوع مشکل ایجاد می شود؛ اما زمانی که این رابطه برعکس باشد، سازگاری مردان کمتر می شود.

اهمیت تحصیلات در ازدواج

علت ناسازگاری مردان با تحصیلات بالای زنان چیست؟

برخی از خصوصیات شخصیتی مانند سلطه طلبی، برتری جویی و قدرت طلبی در مردان بیش از زنان است.به طور کلی مردان از اینکه جایگاه پائین تری از زنان در روابط خود قرار داشته باشند احساس ناخوشایندی دارند، به همین علت معمولا در انتخاب همسر، این موضوع را در معیارهای خود قرار داده و همسری برمی گزینند که از جنبه های مختلف در سطح پائین تری از او قرار داشته باشد.

رویارویی مردان و زنان سلطه طلب

مردان سلطه طلب درصورتی که در کنار زنی قرار بگیرند که او هم دارای همین صفات باشد معمولاً با مشکلات بیشتری مواجه می شوند چراکه هیچ یک از آن ها دوست ندارند که در جایگاه پایین تری قرار بگیرند.

به همین خاطر قبل از ازدواج لازم است که در مورد خصوصیات و صفات شخصیتی خود و همسرتان به شناخت و آگاهی بیشتری دست یابید. مراجعه به روانشناس کمک بسیاری در این زمینه به شما خواهد کرد.

نداشتن اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج چه مزایایی دارد؟

به نظر متخصصان هرچه اختلاف سطح تحصیلات بین زن و مرد در زندگی مشترک کمتر باشد، رضایت بیشتر و تنش کمتری در زندگی وجود خواهد داشت.مزایای مختلفی برای همسان بودن سطح تحصیلات زوجین وجود دارد که عبارتند از:

4- کم شدن اختلاف در نگرش ها

سطح تحصیلات دانشگاهی تاثیر زیادی در برداشت و نگرش افراد نسبت به موضوعات مختلف زندگی دارد. افرادی که از سطح تحصیلات مشابه یا نزدیکی برخوردار هستند راحت تر می توانند در مورد مسائل مختلف زندگی با هم کنار آیند. همچنین نزدیک بودن سطح تحصیلات موجب می شود که تفریحات، سلیقه ها و علایق نیز شبیه هم شود که در این صورت کیفیت زندگی مشترک افزایش زیادی خواهد داشت.

سطح تحصیلات مشابه

3- تاثیر اختلاف سطح تحصیلی در پیشرفت درسی فرزندان

افرادی که سطح تحصیلات مشابه یا نزدیک به هم دارند زمان بیشتری را برای تحصیلات و رفع اشکالات درسی فرزندان اختصاص می دهند. فرزندان این زوجها به دلیل دریافت حمایت و کمک بیشتر، در دوران تحصیل پیشرفت بیشتری خواهند داشت.

2-شادی و رضایت زناشویی بیشتر

تحقیقات نشان میدهد که معمولا زوجهایی که اختلاف سطح تحصیلی کمتری دارند از زندگی مشترک خود رضایت و شادی بیشتری احساس می کنند.

1- تربیت بهتر فرزندان

تربیت فرزند یکی از مهمترین موضوعاتی است که اختلافات زن و شوهر را آشکار می سازد.افراد با تحصیلات بالاتر معمولا در تربیت فرزندان خود به نکات علمی بیشتری توجه می کنند و آنها را در روشهای تربیتی خود لحاظ می کنند.

در صورتی که زن یا شوهر تربیت فرزند را براساس تجربه و بدون در نظر گرفتن نکات تربیتی در پیش بگیرد به احتمال زیاد دچار تعارض و اختلاف نظر با همسرش خواهد شد. اما همسطح بودن تحصیلات موجب اشتراکات بیشتر در نحوه تربیت و پرورش فرزند می شود.

معایب اختلاف سطح تحصیلات زن و شوهرها

به طور کلی هرگز اختلافات در ازدواج را نادیده نگیرید. وجود فاصله زیاد در سطح تحصیلات زوجها موجب بروز مشکلات بسیاری می شود که ناشی از تفاوت دیدگاههای آنها می شود.برخی از معایب این اختلاف عبارتند از:

1- بیشتر شدن سوءتفاهم ها

اختلاف سطح تحصیلات معمولا موجب افزایش سوءتفاهم ها در زندگی مشترک می شود چرا که امکان دارد فردی که دارای سطح تحصیلات پائین تری است جایگاه خود را در خانواده، پائین تر بداند. این موضوع موجب افزایش حساسیت های او نسبت به رفتارهای همسرش می شود، زیرا مدام احساس می کند که همسرش قصد تحقیر و سرزنش او را دارد.

2- افزایش ریسک طلاق

زمانی که سطح تحصیلات متفاوت باشد مخصوصا اگر خانم تحصیلات بالاتری داشته باشدریسک طلاق افزایش پیدا می کند.زیرا معمولا زن و شوهر طرز تفکر متفاوتی نسبت به هم دارند و این تعارض ها موجب کاهش قدرت سازگاری آنها می شود.

طلاق

3- اختلاف در نحوه تربیت فرزندان

بیشترین آسیب در این نوع اختلافات زندگی متوجه فرزندان می شود. زوجینی که سطح تحصیلات متفاوتی دارند در تربیت فرزندان نیز دچار اختلاف نظر می شوند.این عامل موجب دوگانگی اصول تربیتی والدین می شود و فرزندان دچار سردرگمی و نداشتن هویت منسجم می شوند.

هر شخص دیدگاه مخصوص دارد

با تمام مواردی که در این بخش از نمناک ذکر کردیم، اختلاف سطح تحصیلات به به درک و نگرش هر فرد بستگی دارد.یعنی نمی توان به طورکلی گفت که اختلاف تحصیلی منجر به اختلافات در زندگی مشترک می شود. زیرا ممکن است فرد در خانواده ای تربیت شده باشد که اهمیت زیادی به تحصیلات قائل باشند.

بنابراین اگر چنین فردی همسری با تحصیلات پائین تری برگزیند به طور یقین عواقبی در پی دارد. اما از سوی دیگر ممکن است سطح تحصیلات مانند بسیاری از موضوعات برای شخص مهم نباشد، بنابراین مشکلی ایجاد نخواهد شد.

یعنی موضوع اختلاف سط تحصیلات مانند بسیاری از موارد نسبی استو بهتراست در مواردی که این اختلاف بسیار زیاد است مانند ازدواج یک فرد زیر دیپلم با یک فوق لیسانس، علت ادامه ندادن تحصیل فرد بررسی شود تا ببینید که باز هم بعد از شنیدن دلایل ترک تحصیل بازهم مایل به ازدواج با او هستیم یا خیر.

برای ازدواج نباید تنها یک معیار مثلا سطح تحصیلات را مد نظر قرار داد، زیرا افراد یک بعدی نیستند و باید معیارهای دیگری را نیز در نظر گرفت.

پاسخ به سوالات رایج در مورد اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج

1. چگونه می توان فهمید که با وجود سطح تحصیلات مشابه، تفاهم و همفکری لازم وجود دارد؟

در واقع بهترین روش برای دانستن این موضوع، کمک گرفتن از یک مشاور متخصص برای شناخت بیشتر میزان درک و تفاهم در زندگی است. روانشناسان و مشاوران ازدواج در تصمیم گیری بهتر و شناخت افراد بسیار کمک می کنند اما در نهایت تصمیم گیری را به شما واگذار می کنند.

2. آیا اختلاف تحصیلی در ازدواج یکی از مهمترین دلایل شکست یا نارضایتی دو طرف از زندگی مشترک است؟

تحقیقات بسیاری نشان داده است که هم سطح بودن سطح تحصیلات، زبان مشترک و درک بهتر نسبت به موضوعات و مشکلات ایجاد می کند. علاوه برایناز نظر تجربیات درونی و خصوصیات شخصیتی، شباهت بسیاری وجود دارد اما به معنای درک نشدن و شکست در روابط افرادی نیست که از نظر تحصیلات اختلاف دارند. نگرش زوج ها، اختلاف تحصیلات، میزان درک هردو از مشکلات زندگی و میزان تفاهم در سایر ملاک های مهم ازدواج، تاثیر بسیاری در ازدواج موفق دارد.

3. درصورتی که با وجود اختلاف سطح تحصیلی ازدواج انجام شود رعایت چه نکاتی برای زندگی مشترک مفید است؟

صحبت زیاد درباره رشته تحصیلی و تخصص در منزل، تصمیم گیری های یک طرف، پند و اندرزهای زیاد موجب می شود که شما مغرور،خودبزرگ بین و خسته کننده به نظر برسید. بنابرای باید بسیار مراقب باشید تا اقتدار همسرتان، (به خصوص شوهر) زیر سوال نرود و احساس جایگاه پائین تر در زندگی به او دست ندهد.

نظر مشاوران در مورد اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج

4.417
این مطلب مفید بود ؟152
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی