تولد
فواید موسیقی
آشنایی یا فواید موسیقی و تاثیری که موسیقی روی روح و روان انسان می گذارد کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشیم و اضطراب و استرس را کاهش دهیم.

 فواید موسیقی برای روح ، جسم و زندگی تان

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه تان احساس بهتری نمایید؟ اگر موسیقی به درستی انتخاب شود، می تواند بر میزان پاسخ های سیستم فیزیولوژیک بدن و کاهش اضطراب و استرس تاثیرگذار باشد. حتی شما می توانید با گوش دادن به موسیقی قبل از خواب، با آرامش بیشتر بخوابید. در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک شما را با فواید گوش دادن به موسیقی آشنا خواهیم نمود. 

گوش دادن موسیقی

فواید روحی روانی موسیقی

 محرک عالی :

اگر احساس کسلی دارید و انجام کارهای روزمره تان را به تعویق می اندازید ، باور کنید گوش دادن به آهنگ های انرژی بخش احساس کسالت را از شما دور می کند و یک محرک عالی برای انجام کارهای روزمره شماست.

افزایش استقامت:

  موسیقی باعث حواس پرتی در حین تمرین می شود، بنابراین احساس نمی کنید درحال انجام ورزش هستید مخصوصاً وقتی به آهنگ های مورد علاقه خود گوش می دهید به همین دلیل استقامت و پایداری تان بالا می رود .

موسقی و ورزش

بهبود کیفیت خواب :

 موسیقی ، درمانی مؤثر برای مشکلات خواب است و با گوش دادن به موسیقی کلاسیک یا هر موسیقی که دوست دارید، مشکلات خواب و بی خوابی خود را درمان کنید. پس اگر می خواهید خواب خوب و راحتی را تجربه کنید قبل از خواب موسیقی آرامبخشی را گوش کنید.

بهبود عملکرد حافظه:

برخی افراد احساس می کنند گوش دادن به موسیقی موردعلاقه هنگام مطالعه موجب بهبود عملکرد حافظه می شود اما برخی دیگر معتقدند موسیقی صرفا عامل حواس پرتی است.  اگر چه موسیقی روی حافظه اثرگذار است، اما نتایج آن به شرایط افرادی بستگی دارد که به آن گوش می دهند.

بهبود عملکرد حافظه

مناسب برای مدیتیشن :

ملاتونین که به هورمون خواب معروف است، هورمونی است که چرخه خواب و بیداری را کنترل می کند . با گوش کردن به موسیقی مدیتیشن  می توانید تولید ملاتونین را افزایش دهید . گوش دادن به موسیقی مدیتیشن شیوه ای مؤثر برای مبارزه با استرس است.

تقویت کننده خلق و خو:

موسیقی قطعا روی روحیه ی افراد اثرگذار است اما از اهمیت نوع موسیقی هم نباید غافل شد. موسیقی می تواند خودآگاهی شما را بهبود بخشد و بر تنظیم روحیه تأثیر بگذارد. موسیقی های کلاسیک و آرام بخش بیشترین اثرگذاری مثبت را در روحیه ی افراد دارند.

بهبود اخلاق

کاهش علائم افسردگی:

موسیقی سبب کاهش افسردگی و اضطراب بیمارانی می شود که از اختلالات عصبی مثل جنون، سکته و پارکینسون رنج می برند. موسیقی درمانی ایمن و کاملا مؤثر برای بسیاری از بیمارهای و اختلالات روانی از جمله افسردگی است.

فواید جسمی موسیقی 

آرامش جسمی:

بعد از پشت سر گذاشتن یک روز کاری طولانی ، برای آرامش بیشتر  آهنگ مورد علاقه خود را گوش دهید و از شب لذت ببرید و با آرامش بخوابید.

آرامش جسمی

کاهش درد:

درد ، بر روی مغز افراد  تأثیر می گذارد و موسیقی با عملکردی که دارد ، پریشانی مغز را کاهش داده و در نتیجه  درد تسکین می یابد. موسیقی در منحرف کردن حواس و کاستن علائم درد پیش از آن که به مغز برسند، مؤثر هستند.  کسانی که به موسیقی گوش می دهند، به داروهای کمتری برای مدیریت دردهایشان نیاز دارند. 

 بهبود بیماری :

از آنجا که موسیقی اثر درمانی دارد ،  گوش دادن به موسیقی مورد علاقه در طول نقاهت و پس از جراحی یا بیماری جدی بسیار توصیه شده است. موسیقی دارویی غیرتهاجمی، است که باید در اختیار افرادی که قرار است عمل جراحی شوند، قرار بگیرد.موسیقی می تواند در بیماران انگیزه ایجاد کند.

سلامت  قلب:

از موسیقی می توان برای قلب درمانی استفاده کرد. برخی از محققان دریافته اند، موسیقی زنده باعث تپش قلب شده و هنگامی که موسیقی با آهنگ کندتری پخش می شود ضربان قلب کاهش می یابد.

سلامت قلب

کاهش فشار خون :

موسیقی می تواند با ایجاد شادی بیشتر در شنونده به آنها آرامش داده و جریان خون را افزایش دهد و بر میزان فشار خون تأثیر گذارد پس یکی از راه های کاهش فشار خون گوش دادن به موسیقی است. 

کاهش اشتها :

اگر از آن دسته افراد هستید که مدام در حال رژیم هستید ، موسیقی را به عنوان بخشی از رژیم به برنامه خود اضافه کنید. مطالعه اخیر نشان داده است که گوش دادن به موسیقی ملایم در هنگام غذا خوردن به شما در کاهش اشتها کمک می کند ، زیرا موسیقی آرام بر نحوه مصرف غذا تأثیر می گذارد هرچه موسیقی ملایم باشد ، غذای کمتری مصرف می کنید. موسیقی موجب آرامش محیط می شود و آرامش فرد سبب می شود او آهسته تر غذا خورده و متوجه احساس سیری خود شود.

کاهش اشتها

تقویت کننده ایمنی بدن :

موسیقی روی احساسات و هورمون های بدن تأثیر می گذارد. گوش دادن به انواع خاصی از موسیقی به ایجاد احساسات مثبت کمک کرده و منجر به ترشح هورمون های خاصی می شود که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

مفید در حین رانندگی:

هنگام رانندگی حتما موسیقی گوش دهید . رانندگی ممکن است گاهی اوقات خصوصا در مواقع ترافیک استرس زا باشد که با گوش دادن به موسیقی می توان استرس را کاهش داد.

موسیقی در خودرو

جلوگیری از بیماری آلزایمر :

برخی تحقیقات نشان می دهد که موسیقی به دلیل داشتن ریتم و آهنگ در بهبود حافظه و بازگشت خاطرات در بیماران آلزایمری نقش مهمی دارد زیرا الگوی موسیقی زمان زیادی در ذهن می ماند .

بهبود اثرات سکته مغزی :

مطالعات اخیر تفاوت مرحله بهبودی را در بیماران سکته مغزی که به طور منظم به موسیقی گوش می دادند و بیمارانی که این کار را انجام نمی دادند نشان داده است. بیماران سکته مغزی که به طور منظم به موسیقی گوش می دهند در مقایسه با گروه دیگر سریعتر بهبود می یابند .

کاهش سردرد و میگرن :

سردرد و میگرن به دلیل برخی از تنش های روزمره ایجاد می شود و گوش دادن به موسیقی آرام سبب آرامش فرد شده و برای کاهش درد ناشی از سردرد و میگرن مفید است.

سردرد

سالم نگه داشتن مغز در سالمندی:

از نظرعلمی ثابت شده است، گوش دادن به موسیقی در سنین پیری مانند ورزش مغز است که به سالم نگه داشتن مغز کمک می کند.

فواید باورنکردنی موسیقی برای جسم و روح ما

4.946
این مطلب مفید بود ؟451
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/س
وبگردی