زندگی آگاهانه
چگونه زندگی آگاهانه ای داشته باشیم؟ چه عواملی مانع از زندگی آگاهانه در زمان حال می شود و چه راه هایی برای رسیدن به زندگی آگاهانه وجود دارد؟

چگونه آگاهانه و هوشیارتر زندگی کنیم؟

انسان موجودی ارزشمند و لایق بهترین زندگی می باشد پس باید راه درست و آگاهانه ای را برای زندگی خود انتخاب کند زیرا آگاهی بالاترین تجلی زندگی است و هر چه آگاهی بیشتر باشد، زندگی متعالی تر می شود. زندگی آگاهانه مستلزم احترام گذاشتن به واقعیتها و احساس مسئولیت در برابر حقایق است. برای داشتن زندگی آگاهانه مطالعه این بخش از نمناک به شما کمک خواهد نمود.

زندگی آگاهانه چیست؟

زندگی آگاهانه، یک زندگی متفکرانه و گوش دادن به خود و انتخاب کردن است. زندگی آگاهانه یعنی در برابر حقایق احساس مسئولیت کنیم و سرگردانی در جریان زندگی را کنار بگذاریم. زندگی آگاهانه تمام جنبه های زندگی را تحت تأثیرقرار می دهد و به سمت بهبودی سوق می دهد. انسان از طریق زندگی آگاهانه به سطوح عالی هوشیاری دست پیدا می کند.

ویژگی های اصلی زندگی آگاهانه

 • زندگی در لحظه و کنار گذاشتن افکار قدیمی
 • درک دقیق دنیای اطراف
 • توجه به اشتباهات و تلاش برای رفع آن
 • توجه همواره به واقعیت درون و بیرون زندگی خودمان
 • داشتن ذهن پویا و انعطاف پذیر
 • در نظر گرفتن شادی از ابعاد مختلف
 • توجه و پذیرفتن حقایق
 • تشخیص صحیح موقعیت و سنجیدن آن را اهداف خود
 • تشخیص جایگاه موفقیت و شکست
 • توجه به هم خوانی اعمال و رفتارمان با اهدافمان
 • درک شرایط با توجه به مشکلات

زندگی هوشیارانه

چه چیزی مانع از زندگی آگاهانه در زمان حال می شود؟

علاوه بر حواس پرتی های زندگی روزمره، کار زیاد و سایر فعالیت ها، نگرش های خاص بر ما تأثیر می گذارد و علائمی را نشان می دهد که در لحظه فعلی آگاهانه زندگی نمی کنیم. برخی از آنها به شرح زیر است:

کینه توزی

کینه احساسی منفی در مورد خاطره تلخ است و به دلیل آسیب یا رنجشی که معتقدیم غیرمستقیم دریافت کرده ایم موجب احساس خشم و غم می شود.

ترس و اضطراب

ما از مرگ، بیمار شدن، اتفاقات ناگواری که برای فرزندانمان می افتد، می ترسیم. وقتی طعمه ترس می شویم، کاملا زندگی را متوقف می کنیم. ترس و اضطراب هر دو احساس ناامنی و عدم اطمینان نسبت به آینده را ایجاد می کنند.

اضطراب

عزت نفس بیش از حد

بخشی از عزت نفس مثبت اما بیش از حد آن بد است زیرا عزت نفس بیش از حد مانع از ارتباط ما با دنیا و افراد می شود.

حواس پرتی

زندگی آگاهانه تنها در صورتی امکان پذیر است که به خود، شرایط و لحظه کنونی توجه کنید.

بی حوصلگی

اگر از کاری که انجام می دهید و آنچه در پیش دارید، خسته شده اید، ممکن است آرزو کنید اکنون کار دیگری انجام دهید اما اگر همیشه خسته اید، علامت بدی است.

بی حوصلگی

راه های داشتن زندگی آگاهانه

برای داشتن زندگی آگاهانه راه های زیر را امتحان کنید.

کاری انجام دهید که باعث خوشحالی تان می شود :

چرا به جای اینکه بیشتر زندگی خود را صرف انجام کارهایی از روی تعهد و انتظار کنید، سعی نمی کنید کارهایی انجام دهید که شما را خوشحال می کند؟ مثلا:اگر از دیدار گروه خاصی از افراد آزار می بینید یا از سالن بدن سازی متنفر هستید، روش دیگری برای ورزش پیدا کنید که شما را خوشحال کند.

وقت بیشتری را به کارهای روزمره اختصاص دهید که برای شما خوشحالی به همراه می آورد.

همسو با حقیقت زندگی کنید

غالباً جامعه و خانواده طرز تفکر و نحوه زندگی ما را شکل می دهند. شما چه فکر می کنید؟ شما کی هستید؟ به چی اعتقاد دارید؟ زندگی واقعی یعنی با خود و دیگران صادق باشید و مواردی را انتخاب کنید که مورد پسند شماست همچنین خود را همانگونه که هستید ابراز کنید.

صادق بودن

هرچه هستید خود را بپذیرید

ممکن است کمبودها و بی کفایتی هایی داشته باشید و باور نکنید به اندازه همکار یا خواهرتان باهوش، با استعداد و توانا هستید. بیشتر این باورهای غلط در طول عمر به وجود آمده اند که به شما احساس بی کفایتی را القا می کنند.

مهم نیست که دیگران باور تان دارند یا نه، با وجود نقص ها و کمبود ها کامل هستید و لازم نیست به دنبال لاغری، باهوشی، آشپزی بهتر یا درآمد بیشتر باشید. فکر نکنید اطرافیان شما را با دیگران مقایسه می کنند تا احساس بدتری نسبت به خود داشته باشید. سعی کنید با وجود قضاوت دیگران احساس خوبی نسبت به خود داشته و پذیرش خود را با احساس برتری نسبت به دیگران مشروط نکنید.

کارهایی هماهنگ با وجود خود انجام دهید

اگر در حال انجام یک کار ناقص یا بدون احساس هستید، راهی برای برون رفت از آن پیدا کنید. مثلا:می توانید شغل خود را تغییر دهید. اگر کار بازتابی از شما نباشد، نمی توانید بیشترین سهم خود را در جهان داشته باشید. قدم های کوچکی برای تغییر شغل بردارید و کارهایی انجام دهید که بازتابی از شما باشد.

رهنمودها و خواسته های جامعه را نادیده بگیرید

جامعه توصیه ها و راهنمایی های زیادی را سر راهتان قرار می دهد، که به شما بگوید چه چیزی برای خوشبختی لازم است. مثلا:شغل داشته باشید، خانه بخرید ازدواج کنید، بچه دار شوید و حساب بازنشستگی داشته باشید، در املاک سرمایه گذاری کنید، تحصیلات بیشتری کسب کنید. زندگی مورد نظر خود را بسته به آنچه برای شما مهم است انتخاب کنید.

زندگی مورد نظر

وقت خود را برای چیزهای مادی هدر ندهید

مراقب باشید که چگونه پول خود را خرج می کنید. آن را بیهوده و بی فکر برای چیزهای مادی هدر ندهید. آیا واقعاً هرچیزی که می خرید نیاز دارید؟

فکر کنید آیا یک خرید آگاهانه است که واقعاً به زندگی شما ارزش افزوده می دهد ؟

از خود بپرسید:"آیا می توانم بدون انجام این خرید زندگی کنم؟ آیا این خرید ضروری است؟

در مورد زمان همان سوالاتی را بپرسید که در مورد هزینه ها می پرسید و وقت خود را برای انجام فعالیت های بی فکر و بدون تحقق از بین نبرید.

بیشتر "نه" بگویید

در بخش های قبلی سبک زندگی نمناک در این مورد بسیار گفته ایم، زندگی آگاهانه این امکان را به شما می دهد که به سمت زندگی که می خواهید گرایش پیدا کنید و قدرت انتخاب را در دست بگیرید. بزرگترین سلاح برای داشتن زندگی آگاهانه گفتن "نه" است. گفتن "نه" به چیزهای کوچک، مثلا اگر نمی خواهید یک غذای خاص بخورید یا در یک مراسم خاص شرکت کنید به راحتی مخالفت خود را ابراز کنید.

مشکل پسند باشید

در انتخاب دوستان خود دقت کنید زیرا بیشتر شبیه افرادی می شوید که در اطرافتان هستند و افراد منفی زندگی خود را رها کنید.

مشکل پسند

در انتخاب غذا و سرگرمی دقت کنید

شما باید غذایی را انتخاب نمایید که برای بدن مفید باشد. بدانید که مناظر و صداها می توانند خلاقیت را القا و روح را تحریک کنند پس بیشتر از آنچه باید آگاه باشید.

برخی مواقع رها کنید و دلبستگی کنار بگذارید

جامعه از شما می خواهد هر آنچه که دارید محکم نگه دارید اما، چیزهای زیادی وجود دارد که ارزش رها شدن را دارد. مثلا افکار منفی و قضاوت خود را نسبت به افراد و شرایط و همچنین دلبستگی کنار بگذارید. برای رسیدن به آنچه می خواهید در زندگی به دست آورید تلاش کنید اما نیازی نیست که ارزش خود را به توانایی خود برای رسیدن به چیزی گره بزنید.

زمان حال را غنیمت بشمارید

احتمالاً در لحظه ی گذشته و آینده زندگی کرده اید اما نیازی به تکرار اشتباهات گذشته و تجربیات بد و مرور خاطرات بد در ذهن نیست، همچنین نیازی نیست که در مورد حوادثی که هنوز اتفاق نیفتاده اند نگران باشید. در لحظه زندگی و بر روی وظیفه تمرکز کنید.

زمان حال

تمرین روزانه گذشت انجام دهید

برخی از ما به کینه ها و کارهای ناشایست چنگ زده ایم و همین امر موجب احساس ناخوشایند می شود پس برای زندگی بهتر باید روزانه افراد را به خاطر همه اشتباهات کوچکی که صورت گرفته بخشید.

بر آنچه دارید تمرکز کنید

بجای دستاوردهایی که به دنبال و جستجو آن هستید، بهتر است روی دستاوردها و تجربیاتی که در زندگی داشته اید، تمرکز کنید. هرچه بیشتر بر آنچه داریم تمرکز و از آن قدردانی کنیم، کمتر احساس کمبود می کنیم زیرا تمرکز بر روی داشته ها منجر به رضایت بیشتر می شود.

آزادانه به دیگران کمک کنید

یکی از موقعیت هایی که می توانید از خودگذشتگی نشان دهید کمک به دیگران است. اگر می خواهید به دیگران خدمت کنید، اینکار را انجام دهید و روزانه به دنبال فرصت های بیشتر برای کمک باشید.

کمک کردن

شفقت را تمرین کنید

مهربانی نسبت به خود و دیگران را تمرین کنید. کمال طلبی را کنار بگذارید و برای خود استاندارد تعیین نکنید. عشق را از درون ارتعاش دهید و هر گونه احساس منفی را رها کنید. نسبت به دیگران بیشتر رحم کرده و به جای تمسخر و قضاوت، احساس همدلی کنید و به دنبال درک مشکلات دیگران باشید.

به دنبال سکوت باشید

دنیا و درون ذهن ما پر از سر و صداست و راه کاهش سرعت ذهن و زندگی کاهش سرعت افکار است پس باید به دنبال سکوت باشید و تمرین کنید تا از افکار خود بیشتر مراقبت کنید زیرا هوشیاری بیشتر به شما امکان زندگی هدفمند می دهد.

مراقب سخنان خود باشید

بدانید کلمات می توانند به خودتان و دیگران صدمه بزنند پس باید در انتخاب کلمات دقت لازم را داشته باشید و آن را به روشی بهتر بیان کنید. اگر راهی برای صحبت وجود دارد که به شما آسیب کمتری می زند و از آن الهام بیشتری می گیرید، این کار را انجام دهید و اگر کلمات مناسب شرایط نیستند، به جای آن سکوت را انتخاب کنید زیرا کلمات معنی و عواقب دارند.

عشق را جایگزین عصبانیت کنید

برای آرام کردن خشم خود برنامه داشته باشید تا بتوانید آن را آرام کنید زیرا وقتی راه خود را پیدا نمی کنید، کسی انتظارات شما را برآورده نمی کند یا شما را ناامید می کند و خشم جریان می یابد. بدانید هیچ کس نمی تواند خشم تان را برانگیزد و فقط شما می توانید محرک های عصبانیت را تشخیص دهید و باید هر روز تلاش کنید تا زندگی آگاهانه تری داشته باشید.

زندگی آگاهانه چیست ؟ + ویژگی، موانع و راه رسیدن به آن

4.49
این مطلب مفید بود ؟81
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : سبک زندگی
وبگردی