طولانی ترین دوره بارداری

صاحب طولانی ترین بارداری در دنیا

کد مطلب : 79165زمان مطالعه : 4 دقیقه
حیوانات مختلف در دنیا زمان بارداری متفاوتی دارند که برخی از آن ها دارای طولانی ترین دوره بارداری در دنیا هستند. حیوانی وجود دارد که 22 ماه باردار است.

لیست حیواناتی با طولانی ترین دوره بارداری

جنس ماده انسان یکی از طولانی ترین دوره های بارداری را بین موجودات زنده دارد اما برخی از حیوانات نیز هستند که مدت زمان طولانی بارداری را تجربه می کنند. یکی از عوامل طولانی شدن بارداری اندازه و سایز فرزندان می باشد اما عوامل دیگری نیز دخیل هستند. در این قسمت از سرگرمی و گوناگون نمناک حیواناتی معرفی شده اند که طولانی ترین دوره بارداری را تجربه می کنند.

1- گاو دریایی

شاید با دیدن یک گاو دریایی بزرگ متوجه بارداری او نشوید اما این جانور غول پیکر نوزادش را نزدیک به 13 ماه در رحم خود حمل می کند. نشستن طولانی مدت در آب به کاهش وزن اضافی کمک می کند اما صبر یک گاو دریایی مادر واقعا جای احترام و گاها تعجب و شگفتی دارد.

گاو دریایی

2- شتر

شترها به شخصیتی لجوج و بدخلق معروف هستند اما با در نظر گرفتن این که دوره بارداری آن ها بین 13-15 ماه است می توان به آن ها در این ویژگی شخصیتی حق داد. شترهای دیگری چون لاما هم دوره بارداری طولانی یعنی حدود 330 روز دارند.

3- زرافه

زرافه ها بین 400-460 روز دوره حاملگی دارند .علی رغم این که زرافه مادر بلند قد ترین موجود روی خشکی است، بچه خود را در حالت ایستاده به دنیا می آورد پس بچه باید آنقدر بزرگ باشد که بتواند یک زایمان طولانی و خروج از داخل رحم را تحمل کند (جالب این جاست که همین سقوط و خروج است که کیسه جنینی را پاره می کند).

با توجه به حضور شیر و دیگرحیوانات درنده، دنیا برای حضور یک بچه زرافه خطرناک است. به همین علت است که دوره باداری آنقدر طول می کشد تا بچه زرافه به محض به دنیا آمدن قوی باشد.

زرافه

4- کرم مخملی

هر حیوانی که دوره باداری طولانی دارد، لزوما پستانداری بزرگ نیست. کرم هایی مانند کرم مخملی نیز وجود دارند که مانند بعضی از حیوانات، نوزاد زنده به دنیا می آورند. این موجود عجیب غریب تا 15 ماه نوزاد خود را حمل می کند.

برخلاف اسمش در واقع این جانداران کرم نیستند و از مخمل هم ساخته نشده اند. بدن آن ها با موهایی حساس پوشیده شده است که ظاهری مخملی به آنها می دهد.

این کرم ها بستگان نزدیک هر دو گروه از بندپایان (عنکبوت ها و حشرات) و کرم های واقعی (مانند کرم واقعی)محسوب می شوند و این باعث می شود آن ها برای مدت طولانی موضوع جالبی برای دیرینه شناسان باشند.

کرم مخملی

5- کرگدن

شاید تعجب آور نباشد که کرگدن ها به دلیل بزرگ بودن شان حدود 15-18 ماه دوره بارداری دارند. چنانچه در نمناک میخوانید این دوره بارداری طولانی، مانع از آن می شود که جمعیت این حیوان خیلی زیاد شود. هر 5 گونه از کرگدن ها در معرض خطر انقراض قرار گرفته اند و آسیب پذیر هستند اما 3 گونه از آن ها را خطر بیشتری تهدید می کند.

6- گراز دریایی

گراز دریایی طولانی ترین دوره بارداری را در بین گروه باله پایان (گروهی از پستانداران متشکل از خوک های آبی و شیردریایی) دارد. این جانور بچه های خود را به مدت 15-16 ماه نگه می دارد. خوک های دریایی و شیرهای دریایی به ترتیب جنین خود را برای 330 و 350 روز حمل می کنند. گراز دریایی طولانی ترین زمان تولید نسل را در بین باله پایان دارد.

گراز دریایی

7- وال و دلفین

وال و دلفین ها به خاطر هوش بیش از حدشان، اجتماعاتی پیچیده و صلح طلب شناسایی شده اند. بنابراین جای تعجب نیست که آن ها در پرورش بچه خود نیز بسیار مراقب باشند.

هر گونه از آن ها از لحاظ زمانی، دوره بارداری متفاوتی دارند اما مدت زمان بارداری اورکا (نوعی نهنگ) حدود 17 ماه است و در میان دلفین ها از همه طولانی تر است. بعضی از نهنگ های عنبر (بزرگترین شکارچیان زنده) جنین خود را برای بیش از 19 ماه در بدن خود نگه می دارند.

دلفین ها

8- سالامندرهای سیاه آلپالین یا (Alpine salamander)

سالامندرهای سیاه آلپالین در قسمت مرکزی و شرقی کوه های آلپ زندگی می کنند و نوزادانی زنده به دنیا می آورند. بارداری آن ها بسته به ارتفاعی که زندگی می کنند می تواند از 2-3 سال متفاوت باشد. آن ها معمولا در هر بارداری 2 بچه به دنیا می آورند. دوره زندگی بین سالامندرها بین 10-20 سال برآورد شده است.

9- فیل

فیل ها طولانی ترین دوره بارداری را در بین تمام پستانداران دارند و بچه های خود را 18-22 ماه در رحم شان حمل می کنند. دوره های رشد طولانی در میان حیوانات بسیار باهوش امری معمول است. از آن جا که فیل ها عظیم ترین حیوان زنده دنیا در خشکی هستند و بزرگترین مغز را دارند، رشد و پیشرفت های زیادی برای آن ها در رحم وجود دارد.

فیل ها

10- کوسه

برخلاف اکثر ماهی ها، کوسه ها به جای آن که تعداد زیادی بچه ضعیف و تکامل نیافته به دنیا آورند، تعداد کمی نوزاد تکامل یافته به دنیا می آورند. دوره بارداری بین گونه های مختلف کوسه متفاوت است.

کوسه سگ ماهی خاردار می تواند بچه هایش را تا 2 سال درون رحم خود حمل کند درحالی که کوسه ماهی آسودگر می تواند این کار را تا 3 سال انجام دهد. دوره بارداری کوسه چین دار ترسناک نیز 3.5 سال است.

کوسه

11- تاپیر

تاپیرها پستاندار بزرگی هستند که ظاهری شبیه به یک خوک یا گراز بزرگ دارند و پوزه شان شبیه مورچه خوار است اما در واقعیت نزیک ترین بستگان این جانور اسب ها و کرگدن ها هستند و به طور مشابه یک دوره حاملگی طولانی دارند.

یک تاپیر پس از 13 ماه زندگی در رحم متولد می شود. نوزاد تازه متولد شده دارای لکه های راه راه قهوه ای و بژ روی بدن می باشد که به استتار آن ها در برابر شکارچیان کمک می کند اما پس از چند ماه با تحرک بیشتر، این الگو روی بدن در تاپیر بالغ کمرنگ می شود.

12- الاغ

الاغ ماده معروف به جنی معمولا بعد از تقریبا یک سال از جفت گیری زایمان می کند اما بعضی از بارداری هایش هم ممکن است تا 14 ماه هم به طول بیانجامد. 5 الی 13 روز بعد از به دنیا آمدن نوزادش، جنی دوباره می تواند وارد دوره باروری شود.

طولانی ترین دوره بارداری مال کدوم حیوانه؟

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی