تولد
لاغری با شیرین بیان
شیرین بیان یکی از گیاهان پرخاصیت است که تاثیر فوق العاده ای در لاغری دارد. افرادی که قصد کاهش وزن دارند می توانند از شیرین بیان به صورت دمنوش یا جوشانده استفاده کنند.

لاغری و کاهش چربی بدن با شیرین بیان

شیرین بیان یکی از گیاهان دارویی است که دارای طبع گرم می باشد و با افزایش متابولیسم بدن سبب لاغری و کاهش چربی بدن می شود . شیرین بیان علاوه بر تاثیر فوق العاده ای که بر لاغری دارد ، مشکلات معده را برطرف کرده و خواص درمانی دیگری نیز دارد.

اگر به دنبال لاغری هستید ، می توانید گیاه شیرین بیان مصرف نمایید و از فواید آن برای کاهش وزن استفاده کنید . در این بخش از نمناک به معرفی شیرین بیان ، یکی از گیاهان دارویی که خاصیت لاغر کننده دارد، می پردازیم.

معرفی گیاه شیرین بیان

شیرین بیان یک گیاه چند ساله و یکی از گیاهان بومی مدیترانه است که در اکثر مناطق ایران می روید. شیرین بیان دارای ساقه های به طول یک متر یا دو متر ، برگ های مرکب ، گل هایی به رنگ بنفش تا زرد می باشد.

نتایج تحقیقاتی در مورد لاغری با شیرین بیان

در سراسر جهان از شیرین بیان به عنوان خوشبو کننده دهان و در شیرینی ها استفاده می شود. عطر و طعم این ماده از گیاهی مدیترانه ای به نام گلیسیریزیا گلابرا نشات می گیرد و حاوی یک ماده شیمیایی قدرتمند به نام اسید گلیسیریزیک است.

خوردن مقادیر زیاد شیرین بیان باعث فعال شدن این ماده شیمیایی شده و در نتیجه می تواند باعث کمبود پتاسیم و فشار خون بالا شود اما طبق گفته نویسندگان خوردن مقدار کم شیرین بیان هیچ گونه عوارض جانبی به همراه نخواهد داشت.

براساس مطالعه ای که در 14 ژوئیه سال 2000 برروی بزرگسالانی که چربی بدنی داشتند انجام شد مشاهده شد که خوردن مرتب شیرین بیان سیاه باعث کاهش چربی بدنی بدون عوارض جانبی در آن ها شده است.

کارول دی پالو ، دکتر و محقق بالینی بیان کرد :مصرف روزانه 3.5 گرم شیرین بیان چربی بدن را تا 4 درصد کاهش می دهد بدون آنکه تغییری در فشار خون ایجاد کند، علاوه بر این،طعم شدید و قوی شیرین بیان باعث می شود تا اشتها را سرکوب کند. پزشکان آمریکایی تصور می کنند که نتایج مصرف شیرین بیان خیلی سریع ظاهر می شود.

شیرین بیان برای لاغری

تری جاکوبسون ، متخصص کنترل وزن ، پزشک ، مدیر کنترل ارتقا سلامت و پیشگیری از بیماری در سیستم بهداشت آتلانتا و استادیار پزشکی در دانشگاه اموری بیان می کند :خوردن شیرین بیان باعث می شود تا احساس سیری داشته باشید و بنابراین کالری کم تری مصرف کنید . به همین دلیل وجود فیبر در رژیم غذایی لازم است.

مواد غذایی مانند میوه، سبزیجات و غلات کامل علاوه بر وجود فیبر حاوی مواد مغذی و ویتامین های لازم نیز هستند . جاکوبسون همچنین بیان می کند :علاوه بر مصرف شیرین بیان، یک رژیم متعادل و ورزش منظم نیز روش های اثبات شده ای برای مدیریت طولانی وزن می باشند.

د پالو و همکارانش تاثیر شیرین بیان را در 7 مرد بین سنین 22-26 ساله مورد بررسی قرار دادند . این شرکت کنندگان پس از مصرف شیرین بیان که حاوی 7 درصد اسید گلیسیریزیک روزانه بود ، فشار خون، چربی بدن و میزان آب بدن شان اندازه گیری شد . نتایج این بررسی چنین بود که چربی بدنی آن ها به طور متوسط 1.2 درصد کاهش ، میزان آب بدن بطور متوسط 5 درصد افزایش اما وزن و فشار خون آن ها ثابت مانده بود.

نویسندگان افزایش آب بدن را به سرکوب هورمون هایی که بر تعادل نمک و مایعات تاثیر دارد مرتبط می دانند . با توجه به نتایج جالب توجه این بررسی ، بهترین گزینه آن است که بطور منظم ورزش کنید و رژیم متعادلی داشته باشید.

علت تاثیر شیرین بیان برای لاغری

 1. عمل فلانوئید موجود در شیرین بیان در مبارزه با چاقی باعث کاهش قابل توجهی در چربی شکمی و میزان تری گلیسیرید بدن می شود.
 2. مصرف شیرین بیان سبب افزایش تولید انرژی از طریق افزایش واکنش بتا اکسیداسیون و مهار لیپوژنز (نحوه سوخت و ساز چربی) می شود و چرخه های جذب و مصرف انرژی را تغییر داده و سبب افزایش متابولیسم بدن و در نتیجه لاغر شدن می شود .
 3. گیاه شیرین دارای طبع گرم بوده و می تواند با افزایش متابولیسم بدن سبب لاغری و کاهش چربی بدن بشود.

شیرین بیان برای کاهش وزن

فرمول لاغری با شیرین بیان :برای لاغر شدن شیرین بیان را کی و چگونه مصرف کنیم ؟

مصرف شیرین بیان قبل از غذا می تواند موجب کاهش وزن و بهبود مسیرهای متابولیکی بدن می شود.

استفاده از عصاره شیرین بیان ، حتی بدون گرفتن رژیم غذایی یا انجام ورزش خاص ، سبب کاهش وزن و کاهش شاخص توده بدنی می شود.

می توانید برای لاغری شیرین بیان را به صورت دم نوش یا جوشانده استفاده کنید.

برای تهیه دمنوش و جوشانده شیرین بیان :

برای تهیه دمنوش شیرین بیان پنجاه گرم ریشه شیرین بیان را آسیاب کنید و در یک لیتر آب جوش بریزید و روی حرارت ملایم به مدت ده دقیقه قرار دهید تا دم بکشد.

برای تهیه جوشانده شیرین بیان در دو لیوان آب پنجاه گرم ریشه شیرین بیان بریزید و آن را بجوشانید تا یک سوم آب آن تبخیر شود.

نکته :

استفاده زیاد از شیرین بیان برای طحال مضر است و اگر برای مدت طولانی از شیرین بیان استفاده می کنید توصیه می شود که آن را همراه با کتیرا مصرف نمایید.

جوشانده شیرین بیان

دیگر خواص گیاه شیرین بیان

همانطور که گفته شد گیاه شیرین بیان دارای فلاونوئید است و تحقیقات نشان داده است که مصرف آن می تواند موجب لاغری و کاهش وزن شود. علاوه بر این شیرین بیان دارای خواص دیگری نیز است.

از جمله اینکه می تواند به کاهش کلسترول بدن و درمان زخم معده کمک کند. شیرین بیان در درمان گروهی از بیماری ‏ها مانند بیماری های تنفسی، ویروسی و گلودرد نیز بسیار مفید و مؤثر است. سایر خواص شیرین بیان عبارتند از:

 1. مصرف یک قاشق شیرین بیان قبل از هر وعده غذایی به مدت 4 ماه ، زخم معده و سرطان معده را درمان می کند.
 2. مصرف گیاه شیرین بیان مانع از پیری زودرس می شود.
 3. مصرف گیاه شیرین بیان برای تقویت عمومی بدن مفید است.
 4. مصرف گیاه شیرین بیان برای نرم کردن سینه و از بین بردن خلط سینه مفید است.
 5. شستشوی زخم ها و تاول های پوستی با دم کرده شیرین بیان سبب بهبود سریعتر زخم ها می شود.
 6. برای بهبود سریع زخم ها و التهاب دهان ریشه شیرین بیان را بمکید.
 7. گیاه شیرین بیان ورم معده را برطرف می کند و در درمان سوء هاضمه و نفخ شکم مفید است.
 8. مصرف شیرین بیان نور چشم را تقویت کرده و سردرد را رفع می کند.
 9. شستشوی موها با چای شیرین بیان برای درمان موخوره مفیداست.
 10. از برگ های شیرین بیان پماد درست کرده و برای رفع بوی بد نواحی زیر بغل و پا از آن استفاده کنید.

لاغری با شیرین بیان البته به این شرط

4.445
این مطلب مفید بود ؟405
منبع : webmd / بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ن/ز.ت
وبگردی