تفاوت مرطوب کننده و لوسیون
لوسیون‌ها و مرطوب‌کننده‌ها از پرکاربردترین کرم‌ها برای سلامت پوست هستند؛ اما این در حالی می‌باشد که این دو کرم تفاوت‌های محسوسی نسبت به یکدیگر دارند.

بررسی تفاوت بین مرطوب‌کننده و لوسیون

در یک شرایط ایده آل، پوست ما قادر به حفظ رطوبت و خاصیت ارتجاعی خود می‌باشد اما با این حال، واقعیت این است که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی قوی و عناصر محیطی پوست ما را خشک و غیر ایده آل می‌کند و به همین خاطر ما به دنبال لوسیون و کرم برای درمان این مشکل می‌گردیم.

سؤال این است که کدام یک از آنها بهتر از بقیه است؟ آیا تفاوت زیادی با یکدیگر دارند؟ و این که چگونه لوسیون مناسب پوست خودمان را پیدا کنیم؟ همانطور که مشخص است، این محصولات در جهت عکس یکدیگر نیستند، بلکه طیف وسیعی از آنها وجود دارد که همه هدف مشترکی دارند. با هم در ادامه این بخش از نمناک به تفاوت این دو نگاهی بیندازیم.

مرطوب‌کننده

مرطوب‌کننده‌ها طیفی از آب تا وازلین هستند اما لوسیون ها، کرم‌ها و پماد‌ها دارای ترکیباتی کاملا متفاوت می‌باشند. در واقع خط تولید کارخانه ها، انواع مرطوب‌کننده را در فرم‌های مختلفی مانند لوسیون یا کرم و یا... تولید می‌کنند. آنها به دنبال راضی نگه داشتن هر جنسی از پوست هستند و در نتیجه این توضیحات، لوسیون می‌تواند به خودی خود یک مرطوب‌کننده باشد. مرطوب‌کننده‌ها از ترکیبی از اجزای محلول در روغن و آب (امولسیون) تشکیل شده اند تا خارجی ترین لایه پوست به حالت طبیعی خود برگردد.

مرطوب کننده پوست

لوسیون

لوسیون‌ها بر پایه آب بوده و حاوی ترکیبات بسیاری هستند؛ با این حال کمترین درصد آب را دارا می‌باشند زیرا هر چه میزان آب بیشتر باشد احتمال رشد باکتری‌ها نیز بیشتر می‌شود. برای مقابله با این امر، از مواد نگهدارنده (مانند پارابن، بنزیل الکل یا سالیسیلیک اسید) در لوسیون‌ها استفاده می‌شود؛ معمولاً میزان این مواد بین 0.01_5 درصد است.

به همین دلیل اکثر تولیدکنندگان، رایحه ای به لوسیون‌ها اضافه می‌کنند تا بوی این مواد را بگیرد. به همین دلیل است که ما معمولاً از لوسیون و محصولات قوی تری روی صورت (که حساسیت بیشتری دارد) استفاده می‌کنیم. این افزودنی‌ها لزوماً برای پوست مضر نیستند؛ فقط حتماً آنها را روی پوست بزنید و ببینید که پوست شما چه واکنشی دارد. اگر احساس سوزش می‌کنید، پوست شما می‌گوید نه.

لوسیون پوست بدن

برخی از دیگر تفاوت‌های بین لوسیون و مرطوب‌کننده

تفاوت این دو محصول پرکاربرد شامل موارد دیگری نیز می‌شود، مواردی شامل آنچه با هم خواهیم خواند:

  1. لوسیون‌ها نوعی از کرم هستند که روی پوست استعمال می‌شوند تا اثرات بی شماری را از بین ببرند و یا اضافه کنند اما مرطوب‌کننده‌ها کرم‌هایی هستند که به طور خاص برای انتقال ویتامین‌ها و روغن‌های ضروری برای صورت و پوست طراحی شده اند.
  2. از لوسیون‌ها می‌توان برای جلوگیری از آکنه، محافظت از پوست در برابر آفتاب، یا مصارف موضعی دارویی خاص استفاده کرد تا به پوست مواد معدنی و ویتامین‌های مفید مانند ویتامین E برسد اما مرطوب‌کننده‌ها برای این هستند که مطمئن شویم ویتامین‌ها و روغن‌ها در پوست باقی می‌مانند. همچنین مرطوب‌کننده‌ها را می‌توانید بدون نسخه پزشک از داروخانه یا فروشگاه‌های آرایشی بهداشتی تهیه کنید.
  3. دیگر تفاوت آشکار بین لوسیون و نرم‌کننده این است که لوسیون‌ها از روغن‌های روان‌کننده که برای جلوگیری از اصطکاک روی پوست استفاده می‌شود؛ ساخته شده اند و نرم‌کننده‌ها حاوی موادی هستند که رطوبت زیر پوست را احیا کند.
  4. لوسیون ها، پایه آب بالاتری دارند. مرطوب‌کننده ها، پایه روغن بالاتری دارند.
  5. لوسیون‌ها قوام کمتری دارند. مرطوب‌کننده‌ها قوام بیشتری دارند.
  6. لوسیون‌ها معمولاً برای پوست بدن تهیه می‌شوند. مرطوب‌کننده‌ها معمولاً برای پوست صورت تهیه می‌شوند.
  7. برخی از لوسیون‌های خاص می‌توانند هیدراتاسیون پوست را کاهش دهند اما مرطوب‌کننده‌ها معمولاً برای آبرسانی به پوست هستند.

نکته: اکثر لوسیون‌های موجود در بازار دقیقا برعکس مرطوب‌کننده‌ها عمل می‌کنند. لوسیون‌ها مانع آبرسانی به لایه زیرین پوست می‌شوند؛ اما ضروری ترین نکته ای که هر فردی باید بداند این است که با توجه به نیاز پوست خود و تاثیراتی که انتظار دارد، لوسیون یا نرم‌کننده را انتخاب کند.

تفاوت اصلی مرطوب کننده و لوسیون + جزئیات مهم

4.49
این مطلب مفید بود ؟81
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : dermstore / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی