دریاچه قرمز

دریاچه قرمز ایران؛ دریاچه مهارلو شیراز کجاست؟

تاریخ انتشار : 9 فروردین 1403کد مطلب : 90044زمان مطالعه : 2 دقیقه
دریاچه مهارلو که معروف به دریاچه قرمز ایران است، یکی از زیباترین دریاچه های دنیاست که تبدیل به یک جاذبه گردشگری پربازدید در شهر شیراز شده است.

دریاچه قرمز ایران کجاست؟

دریاچه مهارلو جزو قشنگ‌ترین دریاچه های ایران است که با رنگ صورتی متمایزش شهرت جهانی یافته تا جایی که زیبایی منحصر‌به‌فرد این دریاچه باعث شده تا گردشگران بسیاری از کشورهای مختلف جهان از این جاذبه طبیعی بازدید نمایند.

اگر شما هم دوست دارید در عید نوروز به دیدن دریاچه مهارلو بروید با این بخش از نمناک همراه شوید تا بهترین مسیر دسترسی به دریاچه قرمز ایران را بیابید.

دریاچه قرمز ایران

بهترین مسیر دسترسی به دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو یا دریاچه صورتی که با نام جنکال یا دریاچه نمک، مهلو، مهلویه و ماهلویه نیز شناخته می شود، در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز واقع شده است.

برای بازدید از این دریاچه که در نزدیکی روستای مهارلو فارس قرار گرفته، باید به استان فارس و شهر شیراز سفر کنید و سپس مسافتی حدود 57 تا 60 کیلومتر را در مسیر شیراز به فسا طی نمایید تا به روستای مهارلو یا همان دشت گل برسید.

بهترین زمان برای رفتن به دریاچه مهارلو

پیشنهاد می‌کنیم در عید نوروز به دیدن این دریاچه بروید زیرا بهترین فصل بازدید از دریاچه مهارلو، از پائیز تا اواسط اردیبهشت ماه است. شما می‌توانید با رفتن به این دریاچه از منظره زیبایی آن با فلامینگوها عکس های زیبا و جذابی ثبت کنید.

در نزدیکی این دریاچه، روستای مهارلو، کاروانسرای شاه عباسی مربوط به دوره صفوی، بقعه بی بی شریفه، قلعه شاهرخ پسر تیمور لنگ، چشمه آب گوگردی و امامزاده خدیجه بانو قرار دارد که می توانید از آنها نیز دیدن نمایید.

دریاچه مهارلو

چرا رنگ دریاچه مهارلو قرمز است؟

دریاچه مهارلو یا تالاب مهارلو حدود 25 هزار هکتار بوده و مساحتی حدود 600 کیلومتر مربع دارد. این دریاچه فصلی بوده و در فصل تابستان تقریبا خشک می‌شود و آب آن در پاییز و زمستان، از طریق بارش‌های جوی و رودخانه خشک شیراز، چناراه و سلطان آباد تأمین می‌شود.

علت قرمز بودن رنگ دریاچه به دلیل وجود جلبک دریایی قرمز رنگ به نام “کشند قرمز” در آن است. این جلبک با افزایش دما و غلظت نمک، نوعی ماده بتاکارتن از خودش تولید می‌کند که باعث تغییر رنگ آب دریاچه به رنگ صورتی می‌شود؛ بتاکاروتن خطری برای اکولوژیک و زیست‌بوم این دریاچه ندارد.

دریاچه قرمز ایران؛ دریاچه مهارلو شیراز کجاست؟

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی