فضیلت ماه شعبان
ماه شعبان در احادیث و روایات جایگاه بزرگ و پر فضیلتی دارد. پیامبر اکرم (ص) در حدیثی از فضیلت های این ماه گفته است.

فضیلت ماه شعبان در احادیث و سخن پیامبر اکرم (ص)

ماه شعبان هشتمین ماه تقویم هجری قمری است که برای آن جایگاه بزرگ و پر فضیلتی در احادیث و روایات اسلامی از سوی پیشوایان دینی گزارش شده است. در این بخش از نمناک سخن پیامبر (ص) درباره فضیلت ماه شعبان را منتشر نموده ایم، ماهی که ماهی که پاداش ها 70 برابر می شود.

ابْنِ عَامِرٍ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله وَ قَدْ تَذَاکَرَ أَصْحَابُهُ عِنْدَهُ فَضَائِلَ شَعْبَانَ قَالَ:

شَهْرٌ شَرِیفٌ وَ هُوَ شَهْرِی وَ حَمَلَةُ الْعَرْشِ تُعَظِّمُهُ وَ تَعْرِفُ حَقَّهُ وَ هُوَ شَهْرٌ زَادَ اللَّهُ فِیهِ أَرْزَاقَ الْمُؤْمِنِینَ لِرَمَضَانَ وَ تُزَیَّنُ فِیهِ الْجِنَانُ وَ إِنَّمَا سُمِّیَ شَعْبَانَ لِأَنَّهُ یَتَشَعَّبُ فِیهِ أَرْزَاقُ الْمُؤْمِنِینَ لِرَمَضَانَ وَ هُوَ شَهْرُ الْعَمَلِ فِیهِ تُضَاعَفُ الْحَسَنَةُ سَبْعِینَ وَ السَّیِّئَةُ مَحْطُوطَةٌ وَ الذَّنْبُ مَغْفُورٌ وَ الْحَسَنَةُ مَقْبُولَةٌ وَ الْجَبَّارُ جَلَّ جَلَالُهُ یُبَاهِی فِیهِ بِعِبَادِهِ یَنْظُرُ مِنْ عَرْشِهِ إِلَی صُوَّامِهِ وَ قُوَّامِهِ فَیُبَاهِی بِهِمْ حَمَلَةَ عَرْشِهِ.

ماه شعبان

ابن‌عباس روایت کرده است که رسول خدا (صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم) در حالی که یارانش از فضیلت ماه شعبان سخن می‏ گفتند فرمود:

شعبان ماه شریفی است، و آن ماه من است و فرشتگانی که حامل عرشند آن را بزرگ می‏ دارند و حقش را می ‏شناسند و آن ماهی است که در آن روزی های مؤمنان به خاطر ماه رمضان زیاد و بهشت، زینت و آراسته می ‏شود و به این جهت نامش را شعبان گذاشتند که روزی ‏ های مؤمنان در آن تقسیم می‏ شود؛ و آن، ماه عمل است (هُوَ شَهْرُ الْعَمَلِ)و در آن هر حسنه‏ ای هفتاد برابر می‏ شود، و گناهان (از نامه اعمال) پاک و گناهان آمرزیده می‏ شود و عمل نیک، مورد قبول قرار می‏ گیرد.

پروردگار با عظمت در آن ماه به بندگانش مباهات می‏ کند و از عرش خویش به روزه‏ داران و عبادت‏ کنندگان خود نظر و در برابر حاملان عرش خود به آنها مباهات می‏ کند. (ثواب الأعمال شیخ صدوق، ص 62)

فضیلت ماه شعبان و حدیثی شگفت انگیز درباره این ماه

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ز.ت
وبگردی