دیر گذشتن زمان
احتمالا برای شماهم پیش آمده که احساس کنید زمان برای شما کند شده و یا اصلا نمی گذرد، چند ترفند برای سریع تر شدن روند زمان وجود دارد که میتوانید انجام دهید.

چند راهکار برای رفع مشکل دیر گذشتن زمان

احتمالا تجربه کرده اید که در یک وضعیت ناراحت کننده گیر افتاده اید و احساس می کنید که زمان ایستاده است و هیچ پیشرفتی ندارید و نمی گذرد. پس حتما ناامید می شوید که بتوانید از پس این روزهای سخت بر بیایید. به نظر شما در چنین حالتی باید چه کار کنیم که زمان برای ما سریع تر سپری شود؟ کافی است که کار های عنوان شده در این بخش از نمناک را در پیش بگیرید.

به ساعت نگاه نکنید

موثرترین راه برای اینکه زمان برای شما سریع تر سپری شود، این است که نگاه تان را از روی ساعت بردارید. به شمارش دقایق و ثانیه ها نپردازید و حواس خودتان را پرت کنید. زمانی که توجهی به ساعت و زمان نداشته باشید، متوجه می شوید که زمان سریع تر سپری می شود.

گذر زمان

زمان را تقسیم بندی کنید

یکی از کارهایی که باعث می شود دقایق سریع تر سپری شود، این است که زمان خود را طبقه بندی کنید و سعی کنید که در یک دوره زمانی کوتاه روی یک چیز متمرکز باشید و هر 5 تا 10 دقیقه؛ کار جدید انجام دهید. انجام این کار باعث می شود که احساس کنید همه چیز سریع تر پیش می رود، زیرا احتمالاً با چنین روشی، حتی زمان برای انجام کار کم می آورید و حال تان بهتر می شود.

وظایف خود را تقسیم بندی کنید

هنگامی که کار های زیادی روی سرتان ریخته است، باید وظایف خود را تقسیم بندی کنید و ببینید که دقیقاً باید در طول این لحظه چه کاری را به انجام برسانید. زمانی که وظایف بخش بندی شده باشند، ذهن شما درگیر این است که باید اکنون چه کاری انجام دهد و مرحله بعد به سراغ چه کاری برود. و در نتیجه دیگر سپری شدن زمان را فراموش می کند.

وظایف فردی

خودتان را با یک کتاب خوب مشغول کنید

اگر بتوانید کتابی در حوزه علاقه خودتان پیدا کنید و شروع به مطالعه کنید، قطعاً زمان برایتان بی اهمیت می شود و آنقدر درگیر کتاب می شوید که دیگر متوجه محیط اطراف خود نیستید.

برای اهدافتان لیست انجام کار های روزانه داشته باشید

زمان به سرعت سپری می شود و در نتیجه همیشه باید برای هدف تان یک لیست تهیه کنید. زمانی که احساس می کنید زمان کند شده است و ناراحت هستید، به لیست اهداف خود مراجعه کنید تا دوباره انگیزه بگیرید و ببینید که چه قدر کار برای انجام دادن دارید.

لیست خرید

به موسیقی، ویدئو یا پادکست هنگام کار توجه کنید

پخش شدن موسیقی هنگام انجام کار هایی مثل آشپزی باعث می شود که شما کارتان را با لذت بیشتری انجام دهید یا اگر موسیقی حس خوبی به شما نمی دهد، می توانید از پادکست یا یک ویدئوی آموزشی در حوزه مورد علاقه خود استفاده کنید تا با انرژی بیشتری به کار خود بپردازید و خیلی به زمان اهمیت ندهید.

به دنبال سرگرمی بگردید

هنگامی که کار مورد علاقه و سرگرم کننده را انجام می دهید، زمان به سرعت سپری می شود و حتی تایم کم می آورید. پس سعی کنید در چنین کار هایی شرکت کنید که باعث ایجاد حس لذت در شما می شود.

سرگرمی

به سراغ کارهایی بروید که آن ها را به تاخیر انداخته اید

احتمالاً کار هایی هستند که از انجام آن ها می ترسید اما اکنون که زمان برایتان متوقف شده و سپری نمی شود، باید به سراغ همان کارها بروید. زمانی که شروع به انجام آن کارها می کنید و درگیرش می شوید، حتما زمان را فراموش می کنید و هنگامی که آن ها را به پایان می رسانید خوشحال هستید که کار بزرگی انجام داده اید. پس از هر لحاظ حال خوبی در شما ایجاد می کند.

با فعالیت های ذهنی، مغزتان را به چالش بکشید

گاهی اوقات شما باید کار های ذهنی به انجام برسانید تا زمان راحت تر برایتان سپری شود. به عنوان مثال حل کردن یک پازل یا یک جدول باعث می شود که ذهن تان مدام درگیر فکر کردن باشد و در نتیجه دیگر به زمان اهمیت ندهد.

حل کردن پازل

چیزی یاد بگیرید

هنگامی که غرق یادگیری در موضوع مورد علاقه خود می شوید، دیگر به محیط اطراف خود توجهی ندارید، زیرا انگیزه پیدا می کنید، حال بهتری به شما دست می دهد و اعتماد به نفس تان بالا می رود. پس سعی کنید از هر راهی که شده، به دنبال یادگیری چیز های جدید باشید، مثل آشپزی، طراحی، زبان، روانشناسی و هر موضوعی که دوست دارید.

بنویسید

شما می توانید در چنین موقعیتی احساسات خود را روی کاغذ بیاورید. در مورد اطرافتان یادداشت برداری کنید. در مورد آرزوهای تان روی کاغذ بنویسید و حتی می توانید جوک و لطیفه و آهنگی که دوست دارید یا شعری که به شما حس خوب می دهد را روی کاغذ بیاورید. با نوشتن، ذهن تان آرام می شود و دیگر متوجه گذر زمان نخواهید بود.

نویسنگی

نقاشی یا رنگ آمیزی کنید

نقاشی یا رنگ آمیزی بخش هنرمندانه ذهن شما را فعال می کند و باعث می شود که روحیه تان آرام شود. در نتیجه حال بهتری پیدا می کنید. از طرفی زمان برای تان سریع تر سپری می شود.

کارهای دستی انجام دهید

جدا از طراحی و نقاشی می توانید کارهای دستی به انجام برسانید. به عنوان مثال کیک درست کنید، باغبانی انجام دهید، خانه را مرتب کنید، غذای مورد علاقه تان را بپزید، چیزی را تایپ کنید یا به خیاطی و بافتنی بپردازید تا ذهن تان درگیر کاری باشد که با دست انجام می دهید.

آشپزی

نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید

هنگامی که شخصیت خود را تحلیل می کنید، می فهمید که چه اشتباهاتی انجام داده اید و باید چه اقداماتی را در آینده بهتر به انجام برسانید و در نتیجه حال تان بهتر می شود و احتمال اینکه به موفقیت برسید، بیشتر است. پس سعی کنید زمانی را به تجزیه تحلیل شخصیت خود بپردازید و یا حتی می توانید در آزمون های خودشناسی در اینترنت هم شرکت کنید.

کارآفرینی کنید

با خودتان فکر کنید آیا در موقعیتی که هم اکنون دارید، می توانید یک کار جدید دست و پا کنید؟ آیا می توانید به افرادی کمک کنید که با شما همکاری کنند و آن ها نیز درآمدی از کار شما داشته باشند؟ باید سعی کنید که به دنبال انجام بیزینس های جدید بروید تا ذهن تان به چالش کشیده شود و خیلی به زمان فکر نکنید.

کار آفرینی

مدیتیشن کنید

مدیتیشن یک راه بسیار عالی برای آرام کردن بدن و ذهن است و باعث می شود که دیگر به سپری شدن زمان فکر نکنید و حال خوب را در خودتان به وجود بیاورید. مدیتیشن باعث می شود که احساس آرامش واقعی را تجربه کنید.

روحیه خود را بهبود ببخشید

همان طور که بالاتر هم گفتیم، وقتی زمان برایتان متوقف می شود، احتمالا از چیزی رنج می برید. سعی کنید که استرس را در خودتان از بین ببرید، از خودتان بیشتر مراقبت کنید، به موسیقی های آرامش بخش گوش کنید و با انجام کارهایی که حالتان را بهتر می کند، به خود کمک کنید.

راه چاره دیر گذشتن زمان؛ چطور وقت زود بگذره؟

3.8124
این مطلب مفید بود ؟9529
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : مدیریت زمان
وبگردی