تنفس آبزیان
در دنیای طبیعت موجودات عجیب زیادی وجود دارد که هر کدام ویژگی خاصی دارند و تنفس آبزیان بیرون از آب یکی از این شگفتی ها می باشد.

آبزیانی که از هوای بیرون از آب را تنفس می کنند

اکثر افراد تصور می کنند همه حیواناتی که در دریا و آب زندگی می کنند، اکسیژن خود را از آب دریافت می کنند اما این موضوع همیشه برای همه حیوانات صدق نمی کند. در حقیقت تعداد زیادی از آبزیان هم هستند که برای نفس کشیدن به هوا نیاز دارند تا بتوانند زنده بمانند. در این قسمت از سرگرمی و گوناگون نمناک این حیوانات را به شما معرفی خواهیم کرد .

تنفس آبزیان

دلفین / وال

دلفین ها و وال ها ممکن است شبیه به هم به نظر برسند و ظاهر آن ها تفاوت زیادی را نشان ندهد. این حیوانات هر دو آبشش ندارند. به جای آبشش دارای حفره هایی روی قسمت بالای سرشان می باشند که کار بینی ما را انجام می دهد. این پستانداران برای زنده ماندن نیاز به هوا دارند. وال می تواند زمان زیاد و طولانی را زیر آب سپری کند. اسپرم وال و یا همان نهنگ می تواند 30 دقیقه در عمق هزار متری زنده بماند.

گاو دریایی یا نهنگ کوچک دریایی

گاو دریایی هم یکی از این پستانداران بزرگ دریایی می باشد. گاو دریایی می تواند تا بیش از 20 دقیقه به طور مداوم زیر آب باقی بماند اما در هر صورت برای تنفس به هوا نیاز دارد و می تواند 90 درصد هوای موجود در ریه خود را استفاده کرده و تبادل کند که این عدد برای انسان 10% است.

گاو دریایی

نوعی عنکبوت آبی (Diving Bell Spider )

این نوع عنکبوت برای تنفس و زنده ماندن نیاز به هوای آزاد دارد. بعضی از گونه های این عنکبوت ها روی بدن خود دارای موهایی هستند که باعث می شود هنگامی که زیر آب هستند، حباب های هوا را در نزدیکی شکم به دام بیندازند. از آنجایی که این عنکبوت ها از مجراهای تنفسی در شکم نفس می کشند ، در نتیجه با این ویژگی حس راحتی دارند و باعث می شود تا زمانی که این حباب ها را در شکم خود دارند، بتوانند زیر آب دوام بیاورند.

حشره یک روزه یا زودمیران

حشره یک روزه یا زودمیران حشره ای است که تولدش یک سال زمان می برد اما بعد از 24 ساعت می میرد . طول عمر او به شدت کوتاه است. هدف اصلی این است که در بین ژن های مختلف وجود داشته باشد. از 100 سال قبل هم ژن های آن ها در بین جانوران دریایی وجود داشت. زودمیران یا حشره یک روزه دارای آبشش های کوچکی است که شبیه به لوله هایی در طول بدن او هستند . این آبشش ها اکسیژن را از آب جمع آوری می کنند و به تنفس آن کمک خواهند کرد.

زودمیران

حشره بال مودار

بال مودار نابالغ جزء جانوران دریایی می باشد که اکسیژن را از آب می گیرد. شفیره ی بال مودار باعث حرکات چرخشی در طول آب می شود و از آبشش ها اکسیژن دریافت می کند. بال مودار مانند حشرات دیگر مراحل تخم گذاری را طی می کند و جزء آن دسته از حشرات آبزی می باشد که از هوا نفس می کشند.

ماهی ریه ماهی یا ریه دار

ریه ماهی در آب های تازه زندگی می کند . می توانید آن را در استرالیا، آمریکای جنوبی و آفریقا ببینید. ریه ماهی ها گونه های نادری هستند و به جای این که اکسیژن را از آب بگیرند، از هوا تنفس می کنند.

ریه ماهی ها مانند حیوانات و پستانداران دیگر ریه دارند و از هوا استفاده می کنند و امکان غرق شدنشان هم وجود دارد. ریه ماهی های آفریقایی مخلوقات بسیار برجسته ای هستند. در رودخانه ها و جریان های مختلف آب زندگی می کنند و حتی می توانند بدون آب هم تا چند ماه دوام بیاورند و برای تنفس به ریه خود تکیه می کنند .

آبزیانی که برای زنده ماندن باید از آب بیرون بیان !

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/س
وبگردی