ازدواج سالمندان
ازدواج سالمندان تاثیر زیادی در روحیات آن ها می گذارد و باعث این می شود تا سال های آخر زندگی خود را با روحیه قوی تر و شاد تری ادامه دهند.

ازدواج سالمندان را نکوهش نکنید

سالمندی دورانی است که می تواند از بهترین ها برخوردارباشد اما این دوران برای برخی از آنها که به هر دلیلی همراه و شریک زندگی خود را از دست داده اند، دورانی توام با تنهایی و حس غمگینی است. گاه برخی از این عزیزان برای پایان دادن به مشکلات زندگی در تنهایی، تصمیم به ازدواج و یافتن شریک مناسب می گیرند اما متاسفانه پذیرش ازدواج سالمندان در جامعه و از سوی فرزندان و اطرافیان با سختی هایی روبروست. ازدواج در دوران سالمندی «سرپیری و معرکه گیری» نیست بلکه ازدواج در دوران سالمندی سبب دور کردن سالمندان از تنهایی و موجب نشاط و پویایی، کاهش افسردگی، انزوا و گوشه گیری آنها می شود. در این بخش از نمناک به بررسی ازدواج سالمندان و فواید ازدواج در سالمندی می پردازیم.

فواید ازدواج در سالمندی

ازدواج درسالمندی فوایدی دارد و امر نکوهیده و غیر قابل پذیرشی نیست. در ادامه با فواید ازدواج در دوره سالمندی آشنا شوید:

ازدواج سالمندان سبب تقویت روحیه آنها می شود

داشتن همسر در سالمندی سبب تقویت روحیه در افراد کهنسال می شود زیرا یک همدل و همراه نیازهای روحی او مانند دوست داشته شدن، همدلی، حمایت و احساس نیاز به صمیمیت را برطرف می کند .

در شرایط اضطرار می توانند به داد یکدیگر برسند

درست است که در ازدواج سالمندان زوجین سالمند هستند و هر دو نیاز به مراقبت از خود دارند اما در این ازدواج هر دو نفر در شرایط اضطرار می توانند به داد یکدیگر برسند و حضور آنها در کنار هم باعث پرشدن خلاء عاطفی و افزایش روحیه و انگیزه می شود.

زندگی پرنشاطی را در سالمندی تجربه می کنند

اکثر سالمندان روزهای خود را در تنهایی سپری می کنند و پیری و کهن سالی برایشان به کابوسی تکراری و اجباری بدل می شود. آنها با ازدواج می توانند زندگی سالم و پرنشاطی را برای خود رقم بزنند و یار و همدم پیدا کنند.

سالمندان

ازدواج در میان سالمندان جوانان را ترغیب به ازدواج می کند

ترویج ازدواج در میان سالمندان تنها به گسترش، تعمیق و حتی اصلاح و ارتقای ازدواج جوانان نیز کمک می کند، زیرا جوانان وقتی بزرگسالان را می بینند که درمقابله با مشکل تنهایی، ازدواج می کنند، به ازدواج ترغیب می شوند.

ازدواج های سالمندی که مبنای اصلی آن چیزی جز میل است می تواند توجه به وجود جنبه های دیگر و احساس نیاز به آن جنبه ها را در انسان ها برانگیزد و جوانان نیز بیاموزند که می توانند در زندگی دونفره و زناشویی به ابعاد متفاوتی از انسانیت انسان توجه و به آن تاکید کرد و حتی بنای بنیان خانواده را بر آن ها استوار کرد.

ازدواج در سالمندان موجب طولانی شدن عمر آنها میشود

در تحقیقات زیادی ثابت شده است ازدواج سالمندی، استرس های آن ها را کمتر می کند و سالمندانی که در این دوره از زندگی شان ازدواج کرده اند، عمر طولانی تری دارند.»

ازدواج در سالمندان موجب کاهش بیماری ها خواهد شد 

هر فرد، در هر سنی، نیازمند مورد توجه بودن و محبت است، این درحالی ست که افرادی که تنها زندگی می کنند به دلیل عدم ارضای نیازهای عاطفی سیستم بدنیشان تعضیف می شود و رفته رفته موجب درماندگی و بیماری آن ها خواهدشد و اینجاست که نقش یک همدم جلوه بیشتری پیدا می کند.

ازدواج در سنین بالا هیچ ریسک و مشکلی ندارد

ازدواج در سنین بالا هیچ ریسک و مشکلی ایجاد نمی کند.

ازدواج در سالمندان بر غذاخوردن نیز اثرگذار است

تنهایی یا احساس تنهایی اثرات بسیار عمیقی بر جای می گذارد و حتی بر میزان خوردن غذا و متابولیسم و تغییرات بیولوژیکی نیز موثر است. احساس تنهایی حتی میزان مصرف داروهای آرامبخش و مسکن را در سالمندان افزایش می دهد.

زندگی پرنشاط

فرزندان شرایط ازدواج را برای سالمندان خود فراهم کنند

مهم ترین ویژگی دوره سالمندی، تنهایی و احساس تنهایی است. مرد یا زنی که در چرخه زندگی، خانه خود را تنها آشیانه ای خالی می بیند، به ازدواج نیاز دارد پس فرزندان باید شرایط ازدواج را فراهم و آن ها را برای یک ازدواج موفق تشویق کنند . فرزندان نباید سالمندان را به علت تجدید فراش نکوهش کنند و با ازدواج آنها مخالفت کنند.

برخی از فرزندان با استخدام پرستار می پندارند توانسته اند تمام مشکلات پدر و مادر سالمند خود را برطرف کنند در حالی که تنهایی و مشکلات سالمند با استخدام پرستار اتمام نمی یابد و او نیاز به یک همد و همراه دارد.

یکی از مسائل مهم در ازدواج سالمندان این است که فرزندان یکی از زوج ها فکر می کنند که فرد جدیدی که وارد خانواده شده جای پدر یا مادر آن ها را گرفته، در حالی که پدر یا مادر آنان به علت ورود این فرد آن ها را ترک و یا فوت نکرده است و این تنها یک توهم ارتجاعی، ثبات کور و یک تابوی ضدانسانی است.

ازدواج سالمندی، سبب کاهش استرس ها و نگرانی های فرزندان شده و سبب تقویت روحیه در خود سالمند می شود پس این ازدواج همواره مفید است و حتی را هزینه های نگهداری را نیز کاهش می دهد و از فشارهای روانی و فیزیکی فرزندان، که برای مدام سر زدن به آن ها وارد می آید، کم میکند.

نقطه ضعف و تفکر ارتجاعی غلط درباره ازدواج سالمندان 

ازدواج سالمندان یکی از پسندیده ترین پدیده های اجتماعی است و برای استحکام خانواده و از تنهایی درآوردن افراد و کامل کردن انسان ها امری نیکوست. اما متاسفانه عرف ما برای افراد سالمندی که تا به حال ازدواج نکرده اند و یا آنهایی که همسرانشان را از دست داده اند حقی قائل نمی شود که این مورد یک نقطه ضعف و تفکر ارتجاعی است.

ازدواج سالمندان تا چند سال قبل در جامعه یک اشتباه محسوب می شد و خانواده ها گمان می کردند این افراد نیاز عاطفی، روحی و روانی و... ندارند به همین دلیل مانع ازدواج آن ها می شدند و همین موضوع مشکلات زیادی را برای سالمندان ایجاد می کرد که مهم ترین آن تنهایی شان بود.

در حال حاضر جامعه در حال بسترسازی و فرهنگ سازی است و نسبت به سال های گذشته خانواده ها و فرزندان برای سالمندان حق ازدواج نیز قائل می شوند چرا که به این نتیجه رسیده اند ازدواج این افراد مانع مرگ تدریجیشان شده و حق حیات دوباره ای به سالمندان می دهد.

زن ها در سالمندی نسبت به مردان نیازهای عاطفی بیشتری دارند

بعضا هنجارهای جامعه طوری تعریف شده که اگر یک زن سالمند قصد ازدواج داشته باشد خیلی قابل قبول نیست در صورتی که این یک هنجار است و ضدارزش نیست اما برخی این هنجار را با ارزش مترادف می دانند که این مساله اشتباه است.

بارها در بخش های مختلف نمناک به این واقعیت اشاره کرده ایم که زن ها به لحاظ روان شناختی خیلی بیشتر از مردها به حمایت نیاز دارند و در معرض آسیب های بیشتری از نظر روانی هستند به همین دلیل است که باید گفت این هنجار کاملا غلط است.

در برخی موارد زن سالمند حتی اگر میل به ازدواج داشته باشد، به دلیل جبهه گیری فرزند خود و نگرش او به ازدواج معمولا جرات و جسارت مطرح کردن ازدواج مجدد را ندارد.

سالمندی

ازدواج ناموفق در سالمندی

اگر سالمندان با هم سن خود ازدواج کنند مشکلی ایجاد نمی شود و مطمئنا از سوی او درک می شوند اما متاسفانه در برخی از موارد افراد سالمند با دختران کم سن مجرد ازدواج می کنند و مشکلاتی برای هر دو طرف به وجود می آید.

دلیل این ازدواج ها معمولا مسائل مالی و ثروت است. ازدواج سالمندان با هم سن خودشان ایرادی ندارد اما در همین موارد نیز اگر فرزندی از زندگی قبلی وجود داشته باشد، بعضا باعث آسیب می شود.پس سالمندانی که حقوق ودرآمد کافی دارند باید ازدواج کنند.

ازدواج ناخوشایند و ناموفق به سلامت افراد در درون سالمندی آسیب می زند و ازدواج موفق و شاد در سلامت پیرترین گروه های سنی تاثیر مثبت دارد.

ازدواج سالمندان با تمام خوب و بدهایش

511
این مطلب مفید بود ؟110
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی