مسعود فراستی
مسعود فراستی منتقد سینما و تلویزیون شب گذشته مهمان مهران مدیری در دورهمی شد و با انتقاد تند و تیزش مهران مدیری را غافلگیر کرد.

انتقادهای صریح فراستی در دورهمی

برنامه دورهمی با اجرای مهران مدیری شب گذشته دوم خردادماه 99 ساعت 23 روی آنتن شبکه نسیم رفت. مهران مدیری در این برنامه میزبان مسعود فراستی منتقد سینما و تلویزیون بود.

مسعود فراستی از منتقدین به نام سینما و تلویزیون است که با نقدهای تند و تیز و بی پرده اش شهرت زیادی در میان اهالی سینما دارد و در برنامه هفت به عنوان کارشناس ثابت حضور دارد.

اولین سوال مهران مدیری از فراستی در دورهمی

مهران مدیری در ابتدای گفتگویش به اخلاق مسعود فراستی اشاره کرد و گفت:همه شما را فردی تلخ، سخت و مجادله گر می شناسند در زندگی واقعی هم همینطور هستید که مسعود فراستی در پاسخ گفت:همین الان همه دوستان متوجه شدند که من آدم تلخی نیستم و در خانواده و در میان دوستان خیلی منعطف، خوش اخلاق و قابل تحمل هستم و شاید غیرقابل تحمل بودن مربوط به نقدهای من است و همیشه و حتی زمانی که حالم بد باشد هم باز هم میگویم که عالی هستم و مهران مدیری در ادامه این صحبت ها گفت:شاید بخاطر اخلاق خوب شماست که اصلا 69 سال به شما نمی آید.

مهران مدیری و مسعود فراستی

تحصیلات مسعود فراستی

منتقد مشهور سینما درباره تحصیلاتش گفت:من بچه پایین شهدا هستم و یک مدرسه دولتی میرفتم و درسم خیلی خوب بود و یکدفعه پدرم تصمیم گرفت که با عمویم به عباس آباد برویم و من به مدرسه اندیشه که گرون ترین مدرسه آن زمان بود میرفتیم و در آن مدرسه همه ایرلندی و ایتالیایی بودند و من خیلی شرایط سختی داشتم و هیچکس مثل من نبود و ما یک فرش 12 متری داشتیم که پدرم هر سال 6 ماه آن را گرو بانک میگذاشت تا بتواند هزینه مدرسه من را بدهد و من این را نمیدانستم و کلاس پنجم دبیرستان درس را رها کردم و در شرکت دخانیات مشغول به کار ترجمه شدم و در کنارش کتاب میخواندم و بعد از اینکه پدرم فهمید خیلی عصبانی شد.

مسعود فراستی در ادامه صحبت هایش گفت:امتحان اعزام محصل دادم و قبول شدم و میخواستم که به ایتالیا بروم و پدرم بخاطر مشکلات مالی راضی نبود و بعد از چند ماه و تمام شدن پس اندازم همه کار یدی انجام دادم. فراستی در رشته هنرهای تجسمی، جامعه شناسی و اقتصاد سیاسی تحصیل کرد و دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته ها است.

آغاز کار نقد مسعود فراستی

مسعود فراستی درخصوص این سوال مهران مدیری گفت:من مرض نقد را از 17 سالگی داشتم و اولین نوشته ام در مجله فردوسی بود و نقد کوتاه فیلم را همان زمان آغاز کردم و بعد از آن مقاله ای برای دانشگاه نوشتم و در ایتالیا هم عاشق فیلم دیدن بودم و نقد فیلم هم مینوشتم و من با نقد زندگی میکنم و نقد دلیل اجتماعی زنده بودن من است که اصلا به نظرم حاشیه و کسب و کار نیست.

این منتقد سینما در ادامه صحبت هایش به بهترین کارگردان های دنیا اشاره کرد و هیچکاک را بهترین کارگردان دنیا دانست که کتابی 900 صفحه ای هم درباره او نوشته است.

مهران مدیری هم در ادامه این صحبت های مسعود فراستی گفت:معلوم است وقتی بهترین فیلم ها و کارگردان های دنیا مدنظر باشد فیلم های ما دیگر به چشم نمی آید و فراستی درباره این موضوع گفت:ما در دنیا سالی چند فیلم خوب نمی بینیم اما در ایران شرایط فاجعه بار است و من هم خیلی دوست دارم که از فیلم ها تعریف کنم و نقدی در کار نباشد اما وقتی از فیلم بد نقد نکنم اذیت میشوم و خیلی تلاش کردم که نقد را جا بیاندازم اما متاسفانه ما فرهنگ نقد نداریم.

مسعود فراستی

انتقاد تند مسعود فراستی از سینمای ایران

مسعود فراستی درباره فضای سینمای ایران گفت:سینمای ایران فضای مسمومی دارد و فیلم هایی که به نام کمدی ساخته میشوند اصلا کمدی نیستند و کمدی یکی از مهم ترین ژانرهای سینما است و این آشغال هایی که میبینیم، آشغال فحش نیست چراکه از پول من و مردم هزینه میکنند و یک فیلم آشغال تحویل ما میدهند.

این مهمان برنامه دورهمی در ادامه گفت:دوستانی که یک دهه است در سینما فعالیت میکنند، سینما را به یک سینمای اسپانسر زده تبدیل کرده اند و فیلم هایی مانند رحمان 1400، مطرب و هزارپا حرفی برای گفتن ندارند و اگر چیزی بگویم به آنها میخورد اما با ساخت این فیلم ها به خیلی ها برخورد و من باید آنها را نقد کنم و مردم باید این آشغال ها را تماشا نکنند و به خودشان احترام بگذارند.

نظر مسعود فراستی درباره فیلم مهران مدیری

در بخش پایانی برنامه مسعود فراستی درباره فیلممهران مدیری گفت:مهران به من زنگ شد و من را برای افتتاحیه فیلمش دعوت کرد و گفت یا خودم را میکشم یا تو را باید بیایی اما من گفتم که به این مراسم ها نمیروم و بعدها درباره فیلمش از من پرسید که گفتم 10 دقیقه از فیلم را دیدم و فاجعه بود.

مسعود فراستی ادامه داد:من همچنان مهران مدیری را دوست دارم و به نظرم از ساعت خوش به بعد با وجود تمام کارهای بدش یکی از مهم ترین کمدین های ایران است که احترام به مخاطب در کارهایش دیده میشود و خنداندن مردم یکی از شریف ترین کارهایی است که مهران مدیری انجام میدهد. 

حاشیه های جالب حضور مسعود فراستی در برنامه دورهمی

3.214
این مطلب مفید بود ؟95
منبع : عکاس:مریم رضوی / بخش فرهنگ و هنر نمناک/م.ف
وبگردی