اختراع تمدن مایا
تمدن مایا بیش از دو هزار سال قبل از میلاد مسیح وجود داشتند که اختراعات شگفت انگیز زیادی داشته اند که امروزه هم مورد استفاده قرار می گیرد.

اختراعات فوق العاده تمدن مایا

تمدن باستانی مایا در آمریکای مرکزی و مکزیک از 2600 سال قبل از میلاد مسیح وجود داشت اما در قرن 16 اسپانیایی ها آن ها را از این محل بیرون کردند. قوم مایا اختراعات بسیار زیادی داشتند و کشفیات آن ها مخصوصاً در زمینه اخترشناسی بسیار گسترده است. حتی آن ها سیستم های پیچیده ی تقویم را اختراع کردند و طراحان و مبتکران بسیار عالی داشتند. به همین دلیل در این قسمت از سرگرمی نمناک قصد داریم که چند مورد از برترین اختراعات تمدن مایا را به شما معرفی کنیم. 

زمین بازی

1. زمین بازی با توپ 

مردم مایا به شدت عاشق بازی کردن بودند و آن را یک کار مقدس می دانستند. به این صورت که احساس می کردند با انجام بازی، به خدایان نزدیک تر می شوند. بعضی از مراسم ها و جشن های آن ها که در آن بازی های مختلف انجام می شد ، بیش از 20 روز طول می کشید. آن ها معمولاً از بازی با توپ هم بیشتر لذت می بردند. به همین دلیل زمین های بازی بزرگی را در کنار معابد ساخته بودند. در یکی از بازی های آن ها یک توپ بزرگ وجود داشت که افراد باید مراقبت می کردند تا این توپ با شانه و بازوهای شان برخورد نکند. 

2. اخترشناسی 

معمولاً مردم در تمدن مایا به شدت علاقه داشتند تا راجع به خورشید، ماه، مریخ و ستاره ها مطالعه کنند. هر سال برای آن ها 365 روز داشت. به همین دلیل آن ها این روزها و ساعت ها را محاسبه می کردند و از همان برای اطلاعات مربوط به تقویم به کار می بردند. در واقع تقویم مایا بسیار دقیق تر از تقویم های امروزی می باشد. آن ها با استفاده از ریاضیات، تغییرات آسمانی را ثبت می کردند و از طریق همان تقویم ها، پیشگویی ها، طالع بینی ها و دوره سلطنت پادشاهان را مشخص می کردند. آن ها همچنین سیاره های دیگر مثل مشتری، مریخ، زحل و عطارد را هم بررسی می کردند و متوجه شدند که زحل چرخه 584 روزه دارد. 

اخترشناسی

3. شکلات 

تمدن مایا اولین کسانی بودند که از کاکائو حدود 900 سال قبل از میلاد مسیح استفاده می کردند. آن ها کاکائو را با فلفل ترکیب کرده و یک نوشیدنی عالی ایجاد کردند . شکر در آن زمان یک ماده نایاب بود . به همین دلیل معمولا کسی مشکل دندان نداشت. در نتیجه مردم مایاها از مشکلات دیگر به دلیل مصرف شکر مثل دیابت و چاقی رنج نمی بردند. مصرف شکلات در دنیای امروزی مربوط به قوم مایا است. 

4. ریاضیات 

قوم مایا قوانین و چارچوب خاصی برای خواندن و نوشتن اعداد داشتند. آن ها معمولاً از تصاویر مختلفی برای نشان دادن اعداد استفاده می کردند، مثلاً ماهی نماد عدد یک و میله نماد عدد پنج بود و به همین ترتیب کار خود را ادامه می دادند. بعد از این که اعداد را اختراع کردند، کم کم کشفیات بیشتری در زمینه ریاضی پیدا کردند. 

ریاضیات

5.  دارو های روانگردان 

تمدن مایا سنت ها و رسم و رسومات بسیار مختلفی داشتند. آن ها در هر مراسم خاص اقدامات مختلفی انجام می دادند و جزء اولین کسانی بودند که داروهای توهم زا را کشف کردند و از آن ها برای ارتباط با دنیای معنوی استفاده می کردند. معمولاً این داروها باعث می شد که درد را در بدن احساس نکنند ، و انرژی آن ها نیز افزایش پیدا می کرد. البته بعضی از موادی که در این دارو استفاده می شد، امروزه برای داروهای درمانی هم مورد استفاده قرار می گیرد. 

6. هنر 

شاید هنر یک اختراع و نوآوری محسوب نشود اما تمدن مایا به طور گسترده در کل جهان هنرهای مختلف را برای اولین بار انجام داد . البته که بسیاری از هنرها در آن زمان شبیه به هنرهای مدرن امروزی می باشد . آن ها کارهای هنری را روی مواد مختلف مثل چوب و جاده انجام می دادند و سنگ ها را با آن تزیین می کردند. به همین دلیل هنرهای دیگر مثل مجسمه سازی نیز از تمدن مایا نشأت می گیرد. 

هنر

7. قانون 

قوانین در امپراتور مایا استانداردسازی می شد و تمام سطوح جامعه از آن استفاده می کردند. اگر کسی قانون را زیر پا می گذاشت ، به دادگاه می رفت و مجازات می شد. دزد ها هم در قانون؛ مجازات داشتند. معمولا در آن زمان جرم قتل رایج نبود، زیرا مجازاتش بسیار سنگین بود. به همین دلیل کسی جرات نداشت که به سمت کارهایی مثل دزدی و یا قتل برود. 

8. تقویم 

چارچوب و الگویی که آن ها در تقویم خود استفاده کردند، شبیه به الگویی است که توسط آمریکایی ها مورد استفاده قرار گرفته است. البته تقویم تمدن مایا پیشرفته تر از هر تقویمی در آن زمان محسوب می شد. آن ها یک جدول زمان الهی، یک تقویم رایج و یک تقویم دراز مدت داشتند و بیشتر آن را بر اساس داستان ها و افسانه های تاریخی خود تنظیم کرده بودند. 

تقویم

9. سیستم نوشتاری 

مردم مایا جزء اولین کسانی بودند که سیستم پیشرفته نوشتاری را اختراع کردند . آن ها معمولاً از نمادهای مختلف برای نشان دادن یک کلمه ، صدا یا حتی یک حرف استفاده می کردند که همین شکل ها و نماد ها 80 درصد زبان آن ها را تشکیل می داد . معمولاً این نوشته ها را روی سنگ ها و دیوارها حکاکی می کردند. حتی در مورد زندگی روزانه ی خدایان و رهبران هم کتاب هایی نوشته بودند . 

10. لاستیک 

بررسی ها توسط تاریخ شناسان نشان می دهد که آن ها معمولاً اشیای مختلف با حالت ارتجاعی و کشسانی را به خوبی می شناختند و در نتیجه جزء اولین کسانی بودند که توپ را اختراع کردند. بعد از آن اختراع لاستیک هم به نام آن ها ثبت شد. آن ها همچنین به زمینه های کشاورزی علاقه بسیار زیادی داشتند و به کاشت مواد مختلف مثل ذرت و سیب زمینی می پرداختند.

اختراعات شگفت انگیز مردم تمدن مایا + جزئیات

58
این مطلب مفید بود ؟80
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/س
برچسب : اختراعات
وبگردی