عوارض دارویی
دارو برای درمان بیماری های متفاوت تجویز و مصرف میشود اما استفاده از آن ها عوارض خفیف یا حتی شدیدتری را به همراه دارد که اطلاع از این عوارض امری بسیار جدی است.

عوارض دارویی که جدی و نگران کننده هستند

داروها باعث ایجاد عوارض جانبی ناخواسته ای می‌ شوند که ممکن است خفیف یا حتی شدید باشند. به همین دلیل بسیار مهم است که از قبل عوارض جانبی داروها را بشناسیم و بدانیم که با سلامتمان چه کار می کنند و بعد؛ از آن ها استفاده کنیم. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک تصمیم گرفتیم که چندین عارضه جانبی مصرف داروها را به شما بگوییم که هرگز نباید نادیده گرفته شوند.

اضطراب، افسردگی و افکار مربوط به خودکشی

خیلی از داروها که برای درمان افسردگی و اضطراب مصرف می شوند، خودشان می توانند عاملی برای اضطراب و افسردگیِ شدیدتر و بیشتر مخصوصاً در افراد جوان تر باشند. داروهای ضد افسردگی یک نوشته سیاه رنگ روی جعبه خود دارند که در مورد خطرات ایجاد افکار تمایل به خودکشی در آن صحبت کرده است که این علائم را هرگز نباید نادیده گرفت.

افسردگی و اضطراب

سرگیجه

سرگیجه یکی از عوارض جانبی جدی داروها است که نباید آن را نادیده بگیرید. بعضی از داروها هستند که عامل سرگیجه می باشند؛ مثلاً داروهای ضد افسردگی، ضد دیابت، ضد التهاب، داروهای قلبی عروقی، مسکن‌ ها یا داروهای فشار خون جزء این موارد هستند.

سر درد

سر درد جز رایج ترین عوارض جانبی مصرف داروها می باشد که خیلی‌ ها آن را نادیده می‌ گیرند که ممکن است به خاطر مصرف زیاد یک دارو مثلاً مسکن ایجاد گردد یا حتی در برخی از موارد؛ بعد از مصرف داروهای بدون نسخه هم اتفاق خواهد افتاد.

سردرد شدید

حساسیت پوستی

اگر هنگام مصرف دارو دچار حساسیت و قرمزی پوست شدید، نباید این علامت را نادیده بگیرید. شاید به آن دارو آلرژی دارید؛ همچنین ممکن است تاول، جوش یا قرمزی هم روی پوست خود مشاهده کنید که حتماً باید به پزشک اطلاع رسانی شود.

تپش قلب

اگر متوجه تپش قلب شدید، حتماً به پزشک تان بگویید؛ چرا که شاید به خاطر مصرف یک داروی خاص باشد. تپش قلب به خاطر مصرف دارو ممکن است همراه با سرگیجه، سردرگمی، تنگی نفس و درد قفسه سینه هم باشد و معمولاً در بین افرادی که داروهای مربوط به آسم و فشار خون، قلب و تیروئید استفاده می ‌کنند رایج تر است.

این عوارض دارویی رو هیچ وقت دست کم نگیر

51
این مطلب مفید بود ؟10
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ش
وبگردی