بیماری کلیه
بیماری کلیوی یک بیماری رایج در تمام دنیا است، اما این بیماری در زنان و مردان تفاوت هایی دارد که بهتر است بدانید.

تفاوت بیماری کلیه در زنان و مردان

بیماری کلیوی یک اتفاق رایج است که تقریباً 15 درصد جوانان در کشور های بزرگی مثل ایران به آن دچار می شوند. کلیه وظیفه پاکسازی خون و از بین بردن مواد پسماند و مایعاتی را دارد که عامل ایجاد خطر برای بدن هستند.

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی مزمن، کلیه های آسیب دیده ای دارند که نمی تواند خون را به درستی تصفیه کند و در نتیجه خطر فشار خون بالا رفته و احتمالِ مرگ هم به وجود می آید؛ اما این وضعیت به گونه ای است که خانم ها بیشتر از مردان در معرض ابتلا به آن هستند و مردان به دفعات کم تری به آن دچار می شوند؛ در صورتی که ممکن است بیماری آن ها سریع تر از خانم ها پیشرفت کند. به خاطر همین دانشمندان مطالعات زیادی در این باره انجام دادند و به نتایجی رسیدند که در ادامه این بخش از نمناک توضیح مفصلی خواهیم داد.

بیماری کلیوی

تستوسترون روی بیماری کلیوی تاثیر می گذارد

مطالعات و تحقیقاتی که روی موش‌ ها انجام شد، نشان داد که موش های ماده محافظت و مقاومت بیشتری در برابر مرگ سلولی به خاطر بیماری کلیوی دارند. در واقع این محافظت به خاطر یک ترکیب پروتئینی است که در خانم ها فعال تر است؛ اما در مردان خیلی فعال نیست. علت هم سطح بالای تستسترون بدن مردان می باشد. مطالعات بیشتری توسط محققان انجام شد تا علت های دقیق تر را پیدا کنند. آن ها به این نتیجه رسیدند که مکانیسم هورمونی در بدن خانم ها به گونه ای است که از بدنشان در برابر این بیماری محافظت می کند؛ اما مکانیسم هورمونی در بدن مردان آسیب کلیوی را مزمن و حاد خواهد کرد.

بنابراین اگر چه تعداد خانم های مبتلا به بیماری کلیوی بیشتر است؛ اما در بدن مردان سریع تر رشد کرده و آسیب جدی خواهد زد.

فرق اصلی بیماری کلیه در زنان و مردان

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ن.ح
وبگردی