بحران 40 سالگی آقایان
40 سالگی سن بحرانی برای آقایان است، در این سن ممکن است که نسبت به سلامتی خود بی تفاوت باشند و اشباهات جبران ناپذیری انجام دهند.

آسیب هایی که مردان بالای 40 سال ناخواسته بخود وارد می کنند

بسیاری از افراد بعد از سن 40 سالگی احساس می کنند که وارد دوره راحتی شده اند و باید کم کم استراحت خود را شروع کنند اما این دهه ؛ دهه استراحت نیست. بعضی از انتخابات غلط در این سن هستند که باعث می شوند شما به بدن خودتان آسیب وارد کنید و جسمتان را به خطر بیندازید.

در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک عادت های غلط مردان در سن 40 سالگی به بعد را به شما معرفی می کنیم.

انجام ندادن چکاپ پزشکی

مردان بیشتر مستعد مشکلات و بیماری ها نسبت به خانم ها هستند. بیماری قلبی، فشار خون بالا، و کلسترول بیشتر در سنین میانسالی مردان مشاهده می شود و در نتیجه باید چکاپ پزشکی منظم داشته باشند تا بتوانند از این مشکل جلوگیری کنند.

پزشک

نداشتن تحرک

فقط 5 درصد انسان ها در طول روز نیم ساعت ورزش می کنند . تحرک نداشتن باعث چاقی و بیماری هایی مثل بیماری قلبی، سرطان، دیابت و سکته می شود. مردان بالای 40 سال حتماً باید هر هفته حداقل 90 دقیقه تمرین ورزشی با شدت بالا داشته باشند.

نادیده گرفتن دردهای مزمن

مردان معمولاً بعد از سن 40 سالگی احساس می کنند که باید درد های خود را پنهان کنند اما اگر دردی به سراغ شما آمد که به خودی خود خوب نشد، احتمالاً بدن تان به یک مشکل دچار شده است. پس حتما به پزشک مراجعه کنید و علت را پیگیر شوید.

توجه نکردن به سلامت ذهن

مردان معمولاً سلامت ذهنی را نادیده می گیرند؛ مخصوصاً بعد از سن 40 سالگی به نیاز های عاطفی خود توجه نمی کنند که همین باعث افزایش استرس و بیماری های مربوط به استرس می شود.

شکل بدنی ضعیف

کمر درد مخصوصاً در قسمت پایینی کمر می تواند عاملی برای لرزش کل بدن و ضعیف شدن ماهیچه های شکمی باشد. مردان در این سن باید بیشتر به شکل بدنی خود، به طرز نشستن، راه رفتن و ایستادن توجه کنند یا با انجام تمرین هایی مثل پلانک، این وضعیت را بهبود ببخشند.

لاغری

شروع خیلی سریع یک برنامه ورزشی

هنگامی که یک برنامه ورزشی سنگین را شروع می کنید، قطعاً احتمال آسیب، شکستگی و مشکلات ایچنینی بیش از حد بالا است. مردان معمولاً در این سنین به سرد کردن و گرم کردن قبل و بعد از ورزش اهمیت نمی دهند. همین باعث آسیب به بدنشان خواهد شد و آن ها را بیشتر در معرض آسیب دیدگی قرار خواهد داد.

پایین بودن سطح تستسترون

اکثر مردان بالای 45 سال از کمبود تستوسترون در بدن رنج می برند. شاید از هر 10 نفر 4 نفر با کمبود تستوسترون مواجه باشد. کمبود تستسترون عموماً فقط مربوط به اختلال نعوظ نیست، بلکه می تواند تمایل و میل جنسی آن ها را نیز کاهش دهد. این وضعیت هرگز نباید باعث خجالت مردان شود. ان ها باید به دنبال راه های درمانی بگردند و همچنین انجام ورزش و کاهش وزن برای مردان چاق و استفاده از دارو های تجویزی می تواند شرایط را بهبود ببخشد.

نادیده گرفتن سرطان پروستات

سرطان پروستات دومین سرطان رایج بعد از سرطان پوست است که معمولاً در مردان بیشتر اتفاق می افتد. از هر سه نفر یک نفر به این سرطان دچار می شود. خوشبختانه مردم می توانند از این سرطان جان سالم به در ببرند اما با انجام چکاپ های منظم و سبک زندگی سالم، می توانند از آن جلوگیری کنند.

سیگار

سیگار نه تنها به ریه آسیب وارد می کند، بلکه کلیه و روده را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود که سموم وارد بدن شود و در نتیجه خطر نارسایی کلیوی، افراد را درگیر خواهد کرد و حتی می تواند عاملی برای سرطان هم باشد.

سیگار

چک کردن فشار خون

فشار خون بالا فقط برای قلب مضر نیست، بلکه کنترل نکردن فشار خون می تواند عامل اصلی نارسایی کلیوی باشد. مردان حتماً باید هر دو سال یک بار فشار خون را اندازه گیری کنند تا اگر مشکلی پیش آمد، سریع تر جلوی آن را بگیرند تا به کلیه و دیگر اندام ها آن ها آسیبی وارد نشود.

افزایش وزن

چاقی معمولا بزرگترین عامل خطر برای ابتلا به سرطان کلیه و مثانه است. مطالعات نشان می دهد که اضافه وزن این خطرات را افزایش می دهد. پس مردان باید بعد از سن 40 سالگی بیشتر به چیزی که می خورند، دقت داشته باشند.

رژیم غذایی غلط

بدن ما هرگز نیازی به رژیم غذایی با قند بالا، مواد فرآوری شده و صنعتی و چربی بالا ندارد. پس باید سعی کنید مقدار این غذاها را کم کنید. یک رژیم غذایی سالم داشته باشید تا زندگی و سلامتی تان تهدید نشود.

انجام ندادن کولونوسکوپی

کولونوسکوپی بهترین روش برای جلوگیری از سرطان مخصوصاً در مردان است . مردان بالای 40 سال باید مراقب سرطان ها باشند و در نتیجه کولونوسکوپی می تواند به آن ها کمک کند تا از بسیاری از مشکلات جلوگیری کنند.

پزشک

استفاده نکردن از ضد آفتاب

پوست بسیاری از ما در معرض خطر قرار می گیرد. مردان مخصوصا در سنین بالاتر ضدآفتاب را نادیده می گیرند اما آن ها هم در معرض خطر سرطان پوست هستند.

استفاده از حوله مشترک با همسر

به یاد داشته باشید که شما با هیچ کس نباید حوله خود را به اشتراک بگذارید زیرا باکتری و عفونت ها مخصوصاً هنگام خیسی پخش می شود. پس همیشه حوله را برای خودتان نگه دارید و به طور مرتب آن را تمیز کنید.

استفاده از لیف کهنه و قدیمی

آیا شما آخرین لیفی که چند سال پیش خریدید را هنوز دارید و از آن استفاده می کنید؟ حوله به دلیل اینکه در رطوبت با بدن شما برخورد می کند، در نتیجه مستعد پخش عفونت، باکتری، قارچ و مواد مضر است. پس مراقب باشید که حوله را مرتب تمیز کرده و آن را نو کنید.

استفاده بیش از حد از دستان

افزایش ناگهانی تحرک و تغییر در فعالیت مانند تلاش برای انجام یک ورزش جدید در باشگاه یا استفاده از کامپیوتر برای تمام کردن یک پروژه طولانی قطعا می تواند عاملی برای تاندونیت و مشکلات دست و مچ باشد. مردم معمولاً در سنین بالای 40 سال احساس می کنند که باید بیشتر از دستانشان کار بکشند که آنها را در معرض ابتلا به سندروم تونل کارپال قرار می دهد که به دلیل انجام حرکات تکراری و پشت سر هم و طولانی مدت اتفاق می افتد.

دست درد

نادیده گرفتن قارچ ناخن

اگر ناخن شما به دلیل ابتلا به قارچ زخم شده یا رنگ آن تغییر کرده است، این مورد نشان دهنده عفونت است و هرگز نباید آن را نادیده بگیرید زیرا ممکن است به دلیل کثیفی و آلودگی اتفاق افتاده باشد.

نادیده گرفتن ناخن ها

قارچ ها معمولاً در ناخن های کثیف بیشتر رشد می کنند که قطعاً به سلامتی شما آسیب وارد می کنند. گاهی اوقات ناخن های شکننده نشان دهنده کمبود ویتامین هستند. جویدن ناخن ها هم عامل انتقال باکتری قارچ مخمر می باشند. پس باید سعی کنید ناخن ها را به طور منظم کوتاه کنید و به بهداشت بیشتر توجه داشته باشید.

توجه نکردن به رابطه

مردان بالای 40 سال احساس می کنند که نباید خیلی به مسائل عاطفی اهمیت دهند. به همین دلیل در این سنین خیلی به رابطه خود توجه نمی کنند و همین ممکن است رابطه آن ها در معرض خطر قرار بگیرد.

نادیده گرفتن دیابت

آیا تا به حال آزمایش داده اید که ببینید دیابت دارید یا خیر؟ در صورت درمان نشدن، قند خون را افزایش می دهد و باعث آسیب به رگ های بدن می شود و خطر ابتلا به بیماری قلبی سکته، ضعیف شدن بینایی و مشکلات مربوط به جریان خون را افزایش خواهد داد.

دیابت

انعطاف نداشتن

یکی از بزرگترین مشکلات مردان که آن ها را در معرض خطر قرار می دهد، انعطاف نداشتن بدن است. کم کردن تنش ماهیچه ها باعث افزایش سطح انرژی و بهبود روحیه می شود و در نتیجه باید فعال تر باشید و انعطاف پذیری بدن خود را افزایش دهید.

مصرف غذاهای صنعتی

قطع کردن فرآورده های صنعتی و رژیم غذایی بعد از 40 سالگی، کلید موفقیت برای نگه داشتن سلامت است زیرا این غذا ها سرشار از مواد نگهدارنده هستند و حاوی قند بالا بوده که سلامت شما را به خطر می اندازد.

نادیده گرفتن ذهن

هم زمان که سن بالا می رود، ذهنمان با کاهش قدرت روبرو می شود و مغزمان کوچک تر می شود. بسیاری از مردان یادشان می رود که در این سنین باید ذهن خود را برای یادگیری تحریک کنند و آن را نادیده می گیرند و همین باعث می شود که زودتر از کار بیفتند.

نادیده گرفتن انجام تمرین با وزنه

همه ما می دانیم که تمرین های کاردیو برای قلب مفید هستند و می توانند وزن را سالم نگه دارند اما کار با وزنه هم اهمیت بسیار زیادی دارد. کار با وزنه سلامت قلبی عروقی را تضمین می کند و باعث قوی تر شدن عضلات می شود، چربی می سوزاند و به سلامت قلب، کاهش فشار خون و بهبود جریان خون در مغز کمک می کند.

ورزش

چک نکردن وضعیت شنوایی

مردان معمولاً بعد از سن 40 سالگی با مشکلاتی در شنوایی مانند زنگ زدن گوش، مبهم شدن صداها و غیره مواجه می شوند اما معمولا آن را نادیده می گیرند. اگر بتوانند این مشکل را زودتر پیگیری کنند، قطعاً درمان موثرتر خواهد داشت.

نادیده گرفتن فشار خون

فشار خون و دیابت؛ دو مورد از مشکلات اصلی برای مردان مخصوصا در سن بالای 40 سالگی است. نادیده گرفتن آن می تواند وضعیت را بدتر کند. پس بعد از این سن باید بیشتر حواستان به فشار خون تان باشد.

نادیده گرفتن بزرگ شدن پروستات

بعضی از مردان در دنیا از بزرگ شدن پروستات رنج می برند و علائمی مانند ضعف جریان ادراری و یا تعداد دفعات بالای ادرار در طول روز را به همراه دارد. با بالا رفتن سن پروستات رشد می کند و علائم بدتر می شود. در نتیجه حتماً باید این قضیه را پیگیری کنید.

نادیده گرفتن علائم اولیه آلزایمر

آلزایمر در سن بالا اتفاق رایجی است و مردان ممکن است بعد از 30 سالگی بعضی از علائمش را مشاهده کنند اما متاسفانه آن را نادیده می گیرند. سعی کنید شما جزء آن دسته از مردان نباشید.

سر درد

درمان نکردن اختلال نعوظ

بسیاری از مردان از اختلال نعوظ رنج می برند اما حاضر نیستند آن را درمان کنند. اختلال نعوظ هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ ذهنی شما را درگیر می کند و می تواند عاملی برای مشکلات عروقی، دیابت و افسردگی باشد. پس پروسه درمان آن را پیگیری کنید.

نداشتن خواب با کیفیت

بی خوابی و خواب با کیفیت پایین، خطر ابتلا به مشکلات و سختی را در روز بعد افزایش می دهد. اگر خواب کافی نداشته باشید، بدن خودش را ترمیم نمی کند و احتمال ابتلا به مشکلات سلامتی مانند سرطان و بیماری قلبی بالا می رود.

مصرف زیاد نمک

سدیم بالا در رژیم غذایی باعث افزایش فشار خون، و خطر ابتلا به حمله قلبی می شود. مطالعات نشان می دهد که مردان بالای سن چهل سالگی به مصرف بی رویه سدیم و نمک توجه نمی کنند.

نادیده گرفتن خطر سکته

خطر سکته با بالا رفتن سن افزایش پیدا می کند بنابراین افراد باید هر طور که شده از آن جلوگیری کنند. فشار خون خود را پایین نگه دارید و کلسترول، دیابت و مشکلات اینچنینی را کنترل کنید تا خط سکته کم شود.

سکته

استرس

اگر به استرسی که در بدنتان وجود دارد، توجه نکنید، باعث فشار خون، بیماری قلبی، چاقی و دیابت مواجه خواهید شد. برای از بین بردن استرس به طور منظم ورزش کنید و سعی کنید ذهن آگاهی داشته باشید.

نادیده گرفتن سطح کلسترول

کلسترول بالا می تواند عاملی برای بسته شدن عروق باشد و خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته را افزایش خواهد داد. پس به طور منظم آن را چک کنید و مراقب باشید که از حدِ نرمال بالاتر نرود و مصرف غذا های پرچرب را نیز کم کنید.

مصرف زیاد شکر

شکر مساوی با سیگار است و به همان اندازه ضرر دارد. نوشیدنی های حاوی شکر قند خون را بالا می برند، خطر چاقی، دیابت، فشار خون را افزایش می دهد و شما را در معرض بیماری قلبی و سکته قرار می دهند. سعی کنید به جای آن از میوه های طبیعی استفاده کنید.

آقایون 40 سال به بالا مراقب این اشتباهاتشون باشن

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی