یائسگی
یائسگی اتفاقی است که برای همه خانمها پیش می آید. در این زمان خانم ها دچار تغییرات هورمونی می شوند که زندگی روزانه شان هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

هنگام غذا خوردن متوجه این حس شدید، مشکوک به یائسگی هستید

تغییراتِ دوران یائسگی در بدن زنان؛ از طرق مختلف خودش را نشان می‌ دهد و علائم متفاوتی مانند گر گرفتگی دارد‌. ممکن است وقتی که در حال خوردن غذای مورد علاقه تان هستید، متوجه تغییراتی در بدن تان شوید. اگر این اتفاق برایتان افتاد؛ یعنی بدن شما در حال تجربه تغییرات هورمونی به دلیل یائسگی می باشد و بهتر است که وضعیت خود را بررسی کنید. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک بیشتر در مورد این موضوع توضیح خواهیم داد.

علامت یائسگی با احساس تغییر در مزه غذا

اگر در حدود 40 یا 50 سالگی متوجه تغییر طعم غذا شدید، این می تواند به خاطر یائسگی باشد. متخصصان به این نتیجه رسیده اند که حس چشایی و بویایی ممکن است هنگام وارد شدن به اواسط دهه 40 یا اوایل 50 به دلیل یائسگی تغییر کند. علت آن هم کاهش سطح استروژن است که روی نوع بزاق اثر گذار بوده و باعث تغییر حس چشایی می‌ شود.

غذای بد مزه

وقتی که سطح استروژن افت می‌ کند، غدد بزاقی عملکرد متفاوتی از خودشان نشان می‌ دهند. بزاق به غذا کمک می کند تا مواد شیمیایی مختلفی در خودش آزاد کند که همین اتفاق؛ طعم غذا را برای شما متفاوت می کند. زمانی که نوع بزاق تغییر کند، طعم آن نیز تغییر خواهد کرد که این به دلیل یائسگی اتفاق می‌ افتد.

ارتباط احساس طعم تلخ یا فلز مانند و یائسگی در زنان

بعضی خانم ها هنگام غذا خوردن؛ متوجه طعم تلخ یا فلز مانند می شوند. طبق اطلاعات موجود؛ ممکن است که بعضی از خانم‌ ها در دوران یائسگی هنگام غذا خوردن متوجه یک نوع طعم فلز داخل دهان خود بشوند، زیرا دهان آن ها به خاطر کاهش و تولید بزاق خشک شده و رشد باکتری در دهان افزایش پیدا می‌ کند؛ سپس باعث پوسیدگی دندان یا بیماری لثه خواهد شد و ممکن است احساس درد یا سوزش روی زبان، لب، لثه و دیگر نواحی بدن اتفاق بیفتد. مطالعه ای در سال 2013 هم این موضوع را به اثبات رسانده است.

یائسگی و تغییر در طعم غذا

ممکن است بدون این که خودتان متوجه باشید، رژیم غذایی تان را تغییر دهید. جالب است بدانید این نظرسنجی ها نشان می دهند که خانم ها در دوره یائسگی بدون این که خودشان متوجه باشند، به خاطر متفاوت شدنِ علاقه و سلیقه خود در طعم ها؛ رژیم غذایی شان را تغییر می دهند. در واقع درک آن ها از طعم تغییر می‌ کند و همین باعث می شود که سلایق شان در انتخاب مواد غذایی هم تغییر کند.

غذای بد مزه

راه حل؛ باید چه کار کرد؟

شما می‌ توانید راهکار های مختلفی را برای ایجاد حسِ خوب در چشایی و بویایی در دوران یائسگی به کار ببرید. به عنوان مثال:

  • به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.
  • بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.
  • بدن تان را آب رسانی کنید.‌
  • آدامس بدون قند بجوید تا تولید بزاق را تحریک کنید.
  • از غذا هایی که باعث کم آبی بدن می شوند؛ دوری کنید تا علائم یائسگی را بهتر تحمل کنید.

علامت پنهان یائسگی؛ به غذا خوردنت دقت کن!

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : bestlifeonline / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
برچسب : یائسگی
وبگردی