تولد
وظایف مرد در زندگی مشترک
وظایف مرد در زندگی مشترک بسیار حائز اهمیت است؛ اگر مردان از وظایف خود در رابطه زناشویی بی اطلاع باشند قادر به فراهم کردن خوشبختی در زندگی نخواهند شد.

مهم ترین وظایف مرد در زندگی مشترک

وظایف مردان در زندگی مشترک شاید به اندازه وظایف زنان تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است. اما هنگامی که نگاهی به سیستم خانواده‌های مشکل دار می‌اندازیم، خواهیم دید که مسئولیت زیاد زندگی تنها بر دوش زنان خانواده است. در موارد بسیار، نداشتن اطلاع خانم‌ها از حقوق اجتماعی خود موجب تحمل این مسئولیت‌ها می‌شود. شاید تصور کنید در چنین خانواده هایی، مردان لذت برده و پیروز میدان هستند. اما با دقت بیشتر متوجه می‌شوید که مردها نیز طعم واقعی خوشبختی را درک نمی کنند. در این بخش از خانواده پلاس نمناک با وظایف مردان در زندگی مشترک از ابعاد مختلف بیشتر آشنا می‌شویم.

وظایف مرد در رابطه زناشویی

در رابطه زناشویی، وظایف مردها از همان زمانی که به خواستگاری می‌روند، شروع می‌شود که تحت تاثیر عوامل مختلفی می‌باشد. مثلا شرایط روحی و روانی او به چه صورت است، در چه خانواده و محیطی پرورش یافته است؟ آیا به وظایف خود در رابطه با روابط زناشویی آگاه است؟ انگیزه او برای ازدواج چه می‌باشد؟ و… اگر مردان با وظایف خود در رابطه زناشویی آشنا نباشند، برای خود و شریک زندگیشان نمی توانند خوشبختی فراهم نمایند.

برخی از مردان به دلیل شرایط اقتصادی با دختری ازدواج می‌کنند که از نظر مالی بتواند به زندگی مشترک کمک نماید، بنابراین عشق و علاقه را فراموش می‌کنند و از اهداف و برنامه‌های خود در آینده غافل می‌شوند. این مردان توقعات خود از همسرشان را نادیده گرفته و هم سو بودن اهداف او با خود را در نظر نمی گیرند.

وظایف مرد در زندگی

برخی از وظایف مرد، در زندگی مشترک از نظر قانونی شامل موارد زیر می‌باشد:

  1. فراهم کردن مسکن و لوازم آن در حد متعارف زمان، مکان و موقعیت زن
  2. مداوای بیماری زن در صورت مریضی
  3. تهیه غذا و پوشاک در حد متعارف زمان و موقعیت زن
  4. تهیه خدمتکار (اگر شأن اجتماعی و خانوادگی زن اقتضا دارد و یا اگر زن مریض باشد)
  5. خرید لوازم آرایشی و تزئینی در حد متعارف زمان، مکان و موقعیت زن

خرید کردن

وظایف مردان در زندگی مشترک از نظر روانشناسی

1. در اولویت قرار دادن خانواده

اولویت‌های زندگی پس از ازدواج تغییر می‌کند. بنابراین مردان باید برای حفظ و دوام روابط خانواده، همسر و زندگی مشترک خود را در اولویت اصلی قرار دهند. به طور مثال وقت بیشتر خود را برای خانواده سپری کنند و نیازهای همسر و فرزندشان را شناخته و در جهت رفع آنها بکوشند. با اینکه مردان به روابطی با دوستان، خانواده خود و همکاران نیاز دارند اما نباید این روابط،تمام وقت آنها را گرفته و جایگزین خانواده شود.

2. عشق ورزی بی قید و شرط

با اینکه بسیاری از رفتارهای غیرکلامی، محبت و عشق مردان را نسبت به همسر و فرزندان نشان می‌دهد، اما باید توجه داشت که زنان به محبت‌های کلامی نیز احتیاج دارند. بنابراین نباید از آنها توقع ذهن خوانی داشت. بیان برخی جملات ساده مانند دوستت دارم، گاه بیش از تصور می‌تواند در روابط زوج‌ها تاثیرگذار باشد.

مرد در زندگی مشترک

3. وفاداری به همسر

در اغلب فرهنگ‌ها آنقدر که به وفاداری زنان تاکید می‌شود توجهی به وفاداری مردان نمی شود. در حالی که وفاداری به زن و زندگی یکی از وظایف مهم و اساسی مردان در زندگی مشترک است که میزان مسئولیت پذیری مردان نسبت به خانواده را نشان می‌دهد. برای ایجاد احساس امنیت، نیاز به وفاداری دو طرفه می‌باشد. بی وفایی یا همان خیانت، سلامت روانی خانواده را از بین می‌برد و کانون زندگی را با خطر مواجه می‌سازد.

4. اجتناب از رفتارهای خشونت آمیز و تند

رفتارهای تند و خشونت آمیز به صورت ناخودآگاه یا آگاه، تاثیر بسیار منفی روی زنان می‌گذارد، عزت نفس آنها را خدشه دار کرده و سلامت روانی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. زنانی که با خشونت خانگی مواجه می‌شوند به احتمال زیاد دچار افسردگی و اضطراب خواهند شد. علاوه بر این زنانی که محبت کافی از سوی همسر خود دریافت نمی کنند در تربیت فرزندان و محبت به آنها دچار مشکل می‌شوند.

وظیفه مردان در زندگی

نقش مردان در موفقیت رابطه زناشویی

چنانچه در ادامه این بخش از خانواده پلاس نمناک اشاره شده است در رابطه زناشویی موفق، تامین غرایز جنسی هر دو نفر یعنی زن و مرد اهمیت دارد. مردانی موفق هستند که بدانند همسرشان از روابط زناشویی لذت برده و از نظر روحی و جسمی آماده است.

اغلب زنان به تاریخ‌های مهم در زندگی اهمیت می‌دهند مانند سالگرد ازدواج، سالروز تولد، عید و... بنابراین در صورت فراموشی مردان، زنان تصور می‌کنند که مورد بی توجهی قرار گرفته اند. زن از شوهر خود توقع نگاه عاشقانه و شنیدن کلمات احساسی دارد. او مایل است که شوهرش اولین فردی باشد که تغییرات رنگ مو و آرایشش را درک کند. در غیر این صورت احساس سرخوردگی و عدم توجه از سوی همسرش را می‌کند. این زنان در ارتباط زناشویی نیز نمی توانند رابطه خوبی داشته باشند.

پرخاش، بهانه گیری، عصبی شدن و در نتیجه سرکوب کردن امیال جنسی که به طلاق جنسی می‌انجامد، از پیامد همبستری نامناسب است. مردانی که آشنا به روابط زناشویی موفق هستند در سخت‌ترین شرایط لبخند خود را از خانواده دریغ نمی کنند و در سختی‌ها و مشکلات صبور و شکیبا هستند و مشکلات خود را با خانواده در میان گذاشته و با آنها مشورت می‌کنند.

یکی از وظایف مردها در رابطه زناشویی موفق به روز بودن آنها است. یک مرد موفق مطالعه و آگاهی از جامعه را فراموش نمی کند. از ورزش و تفریح خود با خانواده غافل نمی شود. درآمد خود را مطابق با نیازهای خانواده بودجه بندی می‌کند و در مورد نحوه رسیدن به اهداف و رفع مشکلات با خانواده مشورت می‌کند.

زندگی مشترک

نیاز مردان به مشاوره در رابطه زناشویی و زندگی مشترک

قبل از بروز هر نوع آسیب به بنیان خانواده، یکی از وظایف مردان مراجعه به مشاور برای پیشگیری است. طلاق یا از هم گسیختگی خانواده‌ها یا طلاق عاطفی بسیاری از خانواده‌ها را درگیر کرده است. این اتفاق بسیار مضرتر از زمانی است که طلاق حقیقی و رسمی در خانواده‌ها رخ دهد. زیرا در طلاق عاطفی زوجین نسبت به یکدیگر بی تفاوت هستند و به نیازهای عاطفی، جنسی و اقتصادی همسر خود بی توجه می‌باشند. این شرایط مانع پیشرفت خانواده در بسیاری جهات می‌شود. در این نوع زندگی دخالت اطرافیان به تدریج بیشتر می‌شود. بنابراین با مراجعه به مشاور می‌توان زندگی را به مسیر مطلوب هدایت کرد.

وظایف مرد در زندگی مشترک از دید قانون و روانشناسی

420
این مطلب مفید بود ؟164
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی