ذهن سرگردان
اگر شما هم برای تمرکز روی مسائل مختلف با مشکل مواجه میشوید دچار عدم تمرکز و ذهن سرگردان هستید و باید برای درمان این موضوع هرچه سریعتر اقدام کنید.

عوامل ایجاد و راه مهار یا افزایش تمرکز ذهن سرگردان

شاید مهارت تمرکز بیش از سال‌ های گذشته اهمیت پیدا کرده باشد و بسیاری از ما بخواهیم که خودمان را در هر کاری که انجام می‌ دهیم؛ متمرکز کنیم و ذهن سرگردانمان را کنترل و مهار کنیم اما هنوز سردرگم هستیم و نمی دانیم که باید از کجا شروع کنیم‌. این قسمت از نمناک را تا انتها مطالعه کنید تا متوجه این موضوع شوید.

ذهن سرگردان به چه معناست؟

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که یکجا بنشینید و در مورد یک موضوع خاص فکر کنید و با کسی صحبت نکنید‌. دفعه بعد که خواستید این کار را انجام دهید، ذهن خود را زیر نظر بگیرید. ذهن سرگردان ذهنی است که مدام لابلای موضوعات مختلف چرخ می زند و یک جا ثابت نمی‌ ماند، مدام فکر می‌ کند، نگران است، خیال پردازی می‌ کند و می‌ خواهد راه‌ حل ارائه دهد اما هیچ کدام از این رفتار ها نظم و ترتیب ندارند.

تمرکز

این موضوع تنها برای زمان هایی که در سکوت هستید و تفکر می کنید، اتفاق نمی‌ افتد؛ بلکه به هنگام رانندگی، غذا خوردن، و آشپزی هم رخ می دهد‌. در واقع ذهن سرگردان تاثیر منفی دارد و نشان دهنده این است که شما احساس شادی ندارید و باعث می شود که نتوانید به خوبی تمرکز کنید و کارهایتان را به انجام برسانید.

علت ایجاد ذهن سرگردان چیست؟

علت دقیق ذهن سرگردان هنوز مشخص نشده است اما مطالعات در این‌ باره نشان می‌ دهد که شبکه‌ هایی از نورون ها عامل ایجاد ذهن سرگردان می شوند. این شبکه نورونی با بعضی از مناطق در مغز تعامل برقرار می کنند که رفتار و احساسات ما را تعیین می‌ کنند. معمولاً زمانی فعال هستند که فرد توجه خاصی به موضوع خاص ندارد و زمانی که خیلی شدید شود، منجر به مشکلاتی مثل اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی، آلزایمر، افسردگی و غیره خواهد شد.

اثرات مخرب؛ آیا داشتن ذهن سرگردان اتفاق بدی است؟

داشتن ذهن سرگردان به خلاقیت شما ضربه می زند و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. پس باید مراقب آن باشید، زیرا باعث ایجاد شرایط زیر می گردد:

ناآگاهی

ناآگاهی باعث می شود که شما به محیط اطراف خود آگاه نباشید و اتفاقات، خیلی برایتان قابل فهم نباشند.

گیج بودن

مشکل در درک مسائل

زمانی که ذهن سردرگم باشد، توانایی درک مسائل در شما کاهش پیدا می کند و نمی توانید فعالیت های روزانه را به انجام برسانید.

تمرکز ضعیف

ذهن سرگردان ظرفیت تمرکز برای انجام کار های مهم را کاهش می دهد و باعث می‌ شود در کارهایی که به انجام می‌ رساند، تمرکز کافی نداشته باشد که همین به شما ضربه می زند و شرایط را برایتان خسته کننده و سخت می‌ کند.

افسردگی

یکی از رایج ترین نتایج ذهن سرگردان؛ افسردگی و اضطراب است.

اضطراب

راه حل؛ چگونه ذهن سرگردان را کنترل کنیم؟

در ادامه راهکار هایی به شما آموزش می دهیم که از طریق آن می توانید ذهن سرگردان خود را کنترل کنید:

راه محافظت از خود را پیدا کنید

بله شما می‌ توانید یاد بگیرید که چگونه از ذهن تان محافظت کنید و در همه حال متمرکز باقی بمانید‌. کاری که باید انجام دهید، این است که نقطه تمرکز خود را پیدا کنید‌؛ درست در همین نقطه می توانید خیال پردازی را کنار بگذارید و در کاری که انجام می دهید، کاملا متمرکز باشید که البته پیدا کردن آن، نیازمند مطالعه و تحقیقات بیشتری است.

به خودتان قول یک پاداش بدهید

برای این که بتوانید روی کاری که انجام می دهید متمرکز تر باشید، حتما باید به این فکر کنید که در نهایت نتیجه شیرینی در راه است. به عنوان مثال جمع و جور خانه را به انجام برسانید و بعد به خودتان قول یک عدد شکلات خوشمزه بدهید یا کارهای خسته کننده را انجام دهید و به خودتان قول بدهید که بعد از آن می توانید 10 دقیقه فیلم های یوتیوب را ببینید یا بعد از یک روز موفقیت آمیز و پر از سخت‌ کوشی، یک فیلم جذاب در فیلیمو به خودتان هدیه کنید.

تماشای فیلم

وارد حالت سیال شوید

یعنی ذهن خود را مشغول به انجام کاری کنید که در حال انجامش هستید. سیستم عصبی انسان می تواند اطلاعات زیادی را دسته‌بندی کند. زمانی که شما وارد حالت جریان یا سیال شوید؛ ذهن به جای دیگر نمی پرد و متمرکزتر است. قبل از این که کاری را به انجام برسانید، اول در مورد آن خوب فکر کنید، شرایط را در ذهنتان مرور کنید تا زمانی که وارد کار شدید، ذهنتان درگیر این باشد که آن مراحلی که قبلاً در ذهن تان متصور شده بودید را به انجام برساند.

شرایط را خیلی راحت کنید

اگر قرارِ کاری انجام دهید که برای تان سخت است، سعی کنید آن را به مراحل کوچک‌تر و آسان تر تبدیل کنید. مرحله‌ بندی را روی یک کاغذ بنویسید‌ و هر مرحله را که به انجام برسانید قطعاً حس خوب پیدا می‌ کنید و فکر می‌ کنید که سردرگمی را شکست دادید و در نتیجه انجام کار برای تان راحت‌ تر می‌ شود.

با ژورنال نویسی ذهن خود را خالی کنید

شما می‌ توانید تمام افکار خود را روی کاغذ بیاورید، ذهن تان را آزاد کنید و مسائل اضافی را از خودتان دور کنید. زمانی که ذهن خود را تخلیه می کنید، قطعاً در کاری که انجام می دهید، تمرکز بیشتری احساس خواهید کرد.

نوشتن

از روش "فقط 5 دقیقه" استفاده کنید

به خودتان بگویید که فقط 5 دقیقه خودم را متمرکز نگه می دارم‌ سپس هر چند وقت یکبار این 5 دقیقه ها را به انجام برسانید. بعد از مدتی متوجه می شوید که این 5 دقیقه ها به چندین ساعت تبدیل شده اند.

جمله تاکیدی تکرار کنید

بله شما باید چند جمله تاکیدی یا چند عبارت داشته باشید که از طریق آن ها قدرت پیدا کنید. البته انتخاب این جملات کاملاً شخصی هستند‌؛ چیزی را پیدا کنید که حالتان را خوب می کند. به عنوان مثال اگر چند وقت است که با خودتان درگیر هستید و می خواهید به باشگاه بروید اما این کار را به انجام نمی رسانید، به خودتان بگویید فقط امروز این کار را می‌ کنم.

هر روز همین جمله را تکرار کنید و به خودتان قول بدهید فقط در همان روز خوب عمل کنید و به فکر آینده نباشید. انجام این کار باعث می‌ شود که ذهنتان گول بخورد و ببینید که چند ماه پشت سر هم این کار را انجام داده اید.

چند خمیازه بکشید

یکی از بهترین راه ها برای اینکه حواس خود را از خستگی پرت کنید؛ همین روش است. گاهی اوقات وسط انجام کار هستید و احساس خستگی می کنید. درصورتی که خسته نیستید، فقط حواستان پرت شده و ذهنتان آشفته شده است‌. در چنین حالتی می توانید خمیازه بکشید. خیلی از قهرمانان المپیک قبل از مسابقات بزرگ چند بار خمیازه می کشند. انجام این کار ذهن را آرام می‌ کند و باعث می‌ شود که شما در کار بعدی تمرکز بیشتری داشته باشید و انگار یک رفع خستگی بزرگ انجام داده اید.

خمیازه

کاری راحت را پیدا کنید که در آن برنده شوید

هیچ چیز به اندازه برنده بودن به شما حس عالی نمی دهد‌. چند کار ساده را با موفقیت به انجام برسانید و سریع آن ها را تمام کنید و احساس کنید که برنده شده اید. حس برنده بودن باعث می‌ شود که در کارِ بعدی انگیزه و تمرکز بیشتری داشته باشید.

لیستی از کار هایی که در آن برنده بودید را داشته باشید

اگر می خواهید که به خودتان حس خوبی داشته و فکر کنید که در هر کاری توانا هستید، باید لیستی از کارهایی را تهیه کنید که در آن ها برنده بوده اید‌. این کار را می توانید به صورت روزانه هم به انجام برسانید تا ذهن تان متمرکز شود و احساس بهتری پیدا کند.

جریمه تعیین کنید

اگر فکر کنید کاری که پیش رویتان است را به انجام نرسانید، باید 200 هزار تومان بابتش خسارت دهید، چه می شود؟ مطمئنا هرطور شده آن را انجام می دهید، مگه نه؟ به عنوان مثال به همکارتان بگویید به خودم قول دادم که فلان کار را سر فلان ساعت به اتمام برسانم.

اگر این کار را انجام ندادم، پول ناهار تو رو من حساب می کنم. وقتی که بفهمید اگر فلان کار را نکنید، باید خسارت مالی بپردازید، قطعاً در سریع ترین زمان ممکن و به بهترین نحو، آن را به انجام می رسانید.

مفهوم ذهن سرگردان+ علائم و راه حل افزایش تمرکز آن

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ن.ح
برچسب : تمرکز
وبگردی