قارچ و کپک
دلایل اصلی رشد قارچ و کپک در منزل رطوبت، عدم نظافت و تهویه ضعیف می باشد که باید با روش های مناسب از تشکیل آن ها جلوگیری کنید زیرا عوارضی برای سلامتی دارد.

همه چیز درباره قارچ و کپک های موجود در خانه

معمولا قارچ و کپک در کنار یکدیگر ظاهر می شوند، مخصوصا اگر مدت زمان طولانی لوازم خود را تمیز نکرده باشید. همه ما از اینکه قارچ و کپک در زیر لوازم خانه وجود داشته باشند، می ترسیم. معمولا آن را اطراف دیوار های حمام و زیر سینک دستشویی مشاهده می کنیم که علت آن هم تجمع رطوبت آب و آلودگی زیاد در این ناحیه است.

قارچ و کپک، میکروارگانیسم های جداگانه ای هستند که به طور متفاوت رشد می کنند و باید با آن ها به گونه ای متفاوت رفتار کرد. تمیز کردن این نواحی می تواند باعث جلوگیری از ایجاد این موجودات شود. این بخش از رازهای خانه داری نمناک را به بررسی تفاوت، خطرات و راه حل رفع قارچ و کپک های موجود در خانه پرداخته ایم.

قارچ و کپک چیست؟

قارچ و کپک در واقع هر دو قارچ محسوب می شوند و به دلیل تجمع رطوبت زیاد در یک محیط بسته ایجاد می گردند. معمولاً در دما های مختلف، لکه های متفاوت ایجاد می شوند اما احتمال ایجاد لکه ها در دمای بالا، بیشتر است. هر دو در نهایت باعث ایجاد مشکلاتی در خانه و سلامت افراد می شوند.

قارچ و کپک دیوار

تفاوت بین قارچ و کپک

 • هر دو نیاز به آب ، اکسیژن و غذا دارند تا زنده بمانند و زندگی کنند اما از بعضی جهت ها با یکدیگر تفاوت دارند.
 • قارچ معمولاً حالت های متفاوتی دارد، حتی ممکن است که حالت کرکی هم پیدا کند اما کپک همیشه سطح صافی دارد.
 • قارچ رنگ های تیره تری مانند سبز تیره یا سیاه دارد، اما کپک ممکن است با رنگ سفید ظاهر شود، سپس به قهوه ای یا خاکستری تبدیل گردد.
 • کپک می تواند به یک ماده پودری سفید تبدیل شود اما قارچ هرگز اینگونه نخواهد شد.

قارچ و کپک چگونه شکل می گیرند؟

قارچ و کپک برای رشد، نیاز به شرایطی مناسب و هاگ به عنوان یک نوع دانه دارند، و با سه عامل مختلف رشد می کنند:غذا ( مثل خاک)، آب و اکسیژن که افزایش یا کاهش هر کدام از این سه مورد، باعث افزایش رشد یا مرگ قارچ و کپک می شود.

روی سطح می نشینند و رشد می کنند و ممکن است بعد از 24 تا 48 ساعت مرطوب شدن سطح، شروع به رشد و تولید کنند. هاگ های سفید و خاکستری کپک به سمت اطراف پخش می شوند، نه به سمت بالا، و روی سطوح باقی می مانند اما قارچ، بیس و پایه خودش را می خورد و جدا کردن آن سخت تر است و گاهی اوقات به سمت بالا رشد می کند.

محل تشکیل قارچ و کپک

علل و محل تشکیل قارچ و کپک

رطوبت علت اصلی رشد قارچ و کپک است، هاگ های قارچ وارد خانه می شوند و اگر وارد شوند، نمی توان آنها را متوقف کرد اما می توان از رشد آن ها جلوگیری کرد. رطوبت، کمبود نور خورشید، تهویه ضعیف، آلودگی و کثیفی همگی باعث رشد قارچ و کپک می شود. به همین دلیل وجود آن ها در مکان های زیر بیشتر است:

 • اطراف دوش یا وان حمام
 • روی سقف نزدیک به پنکه
 • گوشه های داخلی طاقچه و نزدیک محل هایی که آب چکه می کند
 • دیوار کنار محل خشک شدن لباس
 • زیر فرش

عوارض قارچ و کپک برای سلامتی

مشکلات و نگرانی هایی در مورد سلامت، با وجود قارچ و کپک وجود دارد و ممکن است وجود این قارچ ها و کپک ها به سلامت آسیب بزند. بعضی از افراد هرگز تحت تاثیر آن ها قرار نمی گیرند اما بعضی دیگر به وجود آن ها حساس هستند و علائمی مانند سرماخوردگی، خارش چشم، وزوز گوش و آبریزش بینی را از خودشان بروز می دهند.

بعضی دیگر ممکن است با علائم جدی تری مثل تب یا سختی در تنفس مواجه شوند، افراد مبتلا به آسم و آلرژی هم ممکن است واکنش های شدید تری به آن ها نشان دهند.

آبریزش بینی

چگونه از وجود قارچ و کپک جلوگیری کنیم؟

 • همه چیز را تمیز نگه دارید.
 • با استفاده از پنکه، تهویه ها را در محل های مورد نظر افزایش دهید.
 • از رطوبت گیر برای کاهش رطوبت استفاده کنید.
 • منابع طبیعی تهویه، مانند پنجره های نیمه باز را فراموش نکنید.
 • روزنه تهویه های مکانیکی را تمیز نگه دارید و اجازه ندهید که مسدود شوند.

باز گذاشتن پنجره ها

رفع قارچ و کپک در خانه

قبل از این که آنها را تمیز کنید حتما مراقب تنفس خود باشید و از دستکش های ضد آب و ماسک و پوششی برای چشم استفاده کنید. سپس یک پاک کننده مخصوص قارچ همراه با آب و ترکیبی از سرکه با یک اسفنج آماده کنید و راهکارهای زیر را انجام دهید:

 1. اگر وسیله مورد نظر که در آن قارچ و کپک ایجاد شده را نمی خواهید، دور بیاندازید، مثل کاغذ دیواری، وسیله چوبی غیر ضروری یا هر پارچه ای از آب تمیز برای رطوبت دهی استفاده کنید. از یک بطری آب که آب تمیز داخلش وجود دارد، برای جلوگیری از تولید هاگ ها و پخش شدن آن ها به داخل هوا استفاده کنید.
 2. حالا از آب و صابون یا محلول سرکه استفاده کنید، محل مورد نظر را با آب ولرم و کمی صابون یا محلول سرکه و آب مرطوب کنید.
 3. سپس از اسفنج برای پاک کردن قارچ و کپک استفاده کنید و آن را روی ناحیه مورد نظر بمالید, آب اسفنج را پشت سر هم عوض کرده و از آب تازه استفاده کنید.
 4. اجازه دهید که این ناحیه خشک شود، حداقل 48 ساعت صبر کنید تا اینکه به طور کامل خشک شود.

علت قارچ و کپک منزل + تفاوت، خطرات و راه حل

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : کپک منزل
وبگردی