تفاوت مام و دئودورانت
بسیاری از افراد برای جلوگیری از بوی بد عرق و خوشبو شدن بدن از مام زیربغل و دئودورانت استفاده می کنند. این دو محصول تفاوت هایی دارند که باید قبل از استفاده بدانید.

تفاوت مام زیر بغل و دئودورانت

عرق کردن واکنش طبیعی بدن برای خنک نگه داشتن خود است اما اگر عرق منجر به خیس شدن همیشگی لباس ما و ایجاد بوی بد بدن گردد، می تواند تبدیل به یک معضل جدی شود.

برای رهایی از بوی بد عرق بسیاری از افراد به سراغ محصولات بهداشتی ضد تعریق می روند و از مام ضد تعریق یا دئودرانت استفاده می کنند. مام ضد تعریق و دئودرانت چه تفاوتی با هم دارند و استفاده از کدام یک بهتر است؟ اگر شما نیز چنین سوالاتی در ذهن دارید، این بخش از دنیای مد نمناک را مطالعه کنید.

مام و دئودورانت

مام یا همان مام زیربغل چیست؟

قطعاٌ نام مام را در بازار بسیار شنیده اید، دئودورانت های تماسی را در بازار به نام مام میشناسند زیرا مام نام اولین برند تولید کننده دئودورانت های تماسی است. آلومینیم و زیرکونیوم اصلی ترین عنصری هستند که در ساخت مام ها بکار میرود که البته غلظت استفاده از این دو عنصر متفاوت است.

آلومینیوم دارای خاصیت از بین برنده میکروب و آنتی باکتریال و ضد قارچ است، به همین دلیل استفاده از مام های حاوی آلومینیوم میتواند باعث از بین رفتن میکروب ها و رفع بوی بد عرق شود.

مام زیر بغل چیست

فواید استفاده از مام

بدون شک تعریق برای بدن انسان مفید است اما تعریق بیش از حد سبب می شود ما هر لحظه نگران خیس شدن لباس خود از شدت تعریق یا بو گرفتن بدنمان باشیم و نتوانیم در محیط های عمومی، مانند محل کار یا تحصیل خود آراسته ظاهر شویم به همین سبب برای رهایی از مشکلات ناشی از تعریق زیاد بدنمان ناچاریم از مام استفاده کنیم. استفاده از مام یا دئودرانت مزیت هایی دارد، که عبارتند از:

کنترل تعریق زیاد زیر بغل

در ناحیه زیر بغل غدد ضد تعریق زیاد است. ژنتیک و فعالیت های فیزیکی بدن متفاوت است، به همین دلیل میزان تعریق در بدن افراد مختلف، نیز متفاوت است. اما استفاده از مام باعث می شود غدد تعریق در این ناحیه برای مدت زمان مشخصی از فعالیت باز مانده و بدن تقریبا خشک بماند.

کنترل تعریق زیاد زیر بغل

جلوگیری از ایجاد بوی بد عرق در بدن

برای جلوگیری از ایجاد بوی بد عرق در بدن استفاده از مام موثر است زیرا این ضد تعریق ها لایه پوششی روی پوست ایجاد می کنند و مانع موقتی عرق کردن می شوند.

جلوگیری از خیس شدن لباس

یکی از فواید مام زیر بغل این است که اجازه نمی دهد لباستان در اثر عرق کردن زیر بغل خیس شود، خیس بودن لباس در اثر تعریق زیاد، خوش تیپی و آراستگی شما را به شدت تحت تأثیر خود قرار می دهد.

نرم و لطیف شدن پوست زیر بغل

برخی از مام های مردانه یا زنانه حاوی موادی هستند که منجر به نرم و لطیف شدن پوست ناحیه زیر بغل در استفاده مکرر می شوند. برخی مام ها تا حدودی سبب روشن شدن پوست زیر بغل می شوند.

نرم شدن پوست زیر بغل

افزایش اعتماد به نفس

اگر شما همیشه بوی عرق دهید، اعتماد به نفس خود را از دست خواهید داد و دوست ندارید در اجتماع ظاهر شوید و هیچ دوست یا همکاری هم تمایلی برای هم صحبتی با شما نخواهد داشت. مام زیر بغل مانع از عرق ریختن بیش از حد شما در طول روز خواهد شد و به شما اعتماد به نفس بیشتری برای مصاحبت با دیگران خواهید داشت.

امکان استفاده از لباس های خیلی روشن یا خیلی تیره

افرادی که بیش از حد عرق می کنند، مدام لباسشان خیس می شود و نمی توانند لباس های خیلی روشن یا خیلی تیره بپوشند زیرا لباس های روشن در اثر تعریق زیاد، زرد رنگ می شوند و لباس های تیره، شوره میزنند. استفاده از مام زیر بغل به علت تعریق کمتر امکان استفاده از لباس های خیلی روشن یا خیلی تیره را به آنها می دهد.

رنگ زرد عرق

استفاده از مام مناسب چه افرادی است؟

در پاسخ به سوالی که برخی از شما کاربران از دنیای مد نمناک در این مورد داشتید باید بگوییم استفاده از مام برای تمام افرادی که عرق میکنند، مناسب است اما ممکن است افرادی به مام حساسیت داشته باشند، البته حساسیت به این محصول متداول نیست.

بهتر است بعد از چند ساعت از استفاده مام، با آب و صابون نقاطی که از این محصول استفاده کرده اید را بشویید تا از نفوذ این مواد به پوستتان جلوگیری نمایید.

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که استفاده از مام ها به علت وجود آلومینیوم را برای بدن خطرناک می دانید به جای مام ها از پودر های گیاهی استفاده کنید و با رعایت بهداشت روزانه و خشک نگه داشتن زیر بغل های خود و استفاده از دستمال های مرطوب که رایحه خوبی دارند از عرق کردن زیاد جلوگیری کنید.

مام ضد تعریق

دئودورانت چیست؟

دئودورانت نوعی محصول برای کنترل بوی بد ناشی از عرق بدن است. دئودورانت از 15-6% روغن های معطر محلول در الکل ساخته شده است، بنابراین به عنوان ضدعرق کار می کنند.

شما می توانید به جای دئودورانت های شیمیایی از محصولاتی که بدون رنگ مصنوعی و هیپو آلرژیک هستند، استفاده نمایید. کریستال های معدنی که امروزه می توانید به شکل پودر یا اسپری آنها را پیدا کنید، جایگزین طبیعی خوبی برای دئودورانت ها هستند.

اسپری دئودورانت

تفاوت مام زیر بغل و دئودورانت در چیست؟

کار مام ضد تعریق و دئودرانت یکی است اما فرمولاسیون و نحوه عملکردشان با یکدیگر متفاوت است.وظیفه دئودورانت ایجاد بوی خوش در بدن است.

این محصولات آنتی باکتریال از ترکیب روغن معطر، اسانس و الکل به دست می آیند که فرایند عرق کردن را از بین نمی برند و تنها بوی ناخوشایند عرق را از بین می برند اما مام ضد تعریق فرایند عرق کردن را برای مدت کوتاهی قطع می کند و موظف به جلوگیری از ایجاد عرق است. عطر مورد استفاده در مام ها نیز میتواند تا حدی از بو گرفتن بدن بعد از عرق جلوگیری کند.

کدام ضد تعریق مناسب است؟

انتخاب مام یا دئودورانت بستگی به سلیقه فرد دارد. اغلب افراد بیشتر از دئودرانت ها استفاده می کنند زیرا با رطوبتی که دئودورانت ایجاد می کند، مشکلی ندارند وچون دئودرانت به شکل اسپری وجود دارد، استفاده از آن در طول روز بسیار ساده تر است.

افرادی که بیش از حد عرق می کنند، برای جلوگیری از عرق کردن بهتر است از مام های صابونی یا ژل استفاده کنند. در صورت داشتن پوست حساس دئودورانت و مامی را انتخاب کنید که حاوی الکل نباشد.

فرق مام و دئودورانت

نکته مهم در مورد دئودورانت و مام زیربغل

استفاده از دئودورانت و مام های زیربغل معمولی 20 تا 30 درصد از میزان عرق را کاهش می دهد پس اگر بیش از حد عرق می کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کرده تا ضد تعریق با فرمولاسیون قوی تری به شما پیشنهاد دهد. در این صورت شما باید برای رفع عرق بدن خود از محصولات پیشرفته تری استفاده کنید.

استفاده از مام زیر بغل و دئودورانت ارتباطی با سرطان سینه ندارد

استفاده از مام زیر بغل و دئودورانت ارتباطی با سرطان سینه ندارد، یافته ها حاکی از آن است که ممکن است استفاده از مام زیر بغل و دئودورانت به علت فرمولاسیون نادرست و تنظیم نبودن PH محصول مشکلات پوستی ایجاد نمایند.

مام و دئودورانت های ضد تعریق حاوی آلومینیوم سرطان زا نیستند و ارتباط علمی بین سرطان و استفاده از این محصولات وجود ندارد. هنگام خرید این محصولات از برندهای معروفی که بهترین مواد را دارا هستند، استفاده کنید و از محصولات ضد تعریق دارای آلومینیوم پرهیز کنید.

تفاوت مام زیربغل و دئودورانت چیست؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
وبگردی