تشخیص سلامت از دهان
بسیاری از بیماری هایی که در بدن شما وجود دارند، علائمی در دهان دارند و زمانی که دندانپزشک دهان و دندان شما را معاینه می کند می تواند بیماری های بدنتان را تشخیص دهد.

بیماری هایی که دندانپزشک متوجه شان می شود

دندانپزشک به همه راز های دندانی شما واقع است. زمانی که داخل دهان شما را نگاه می کند، رازهایی را در مورد سلامت آن متوجه می شود و در نتیجه می تواند در مورد وضعیت دندان ها به شما اطلاع رسانی کند. معاینه دندان می تواند بیماری هایی را نشان دهد که دندانپزشک متوجه آن ها می شود که این بیماری ها شامل موارد زیر هستند.

تشخیص بیماری از دهان

دندانپزشک شما می تواند علائم این بیماری ها را ببیند

دیابت

دندانپزشک می تواند شواهد مربوط به بیماری دیابت را هنگام بازبینی دهان و دندان مشاهده کنند. اگر به دیابت مبتلا باشید، احتمالاً بیماری های لثه مثل بیماری پریودنتال را تجربه می کنید که یک نوع عفونت لثه و استخوان اطراف دندان است که باعث ایجاد درد، بدبویی دهان و گاهی اوقات مشکلات جدیدی می شود و همچنین می تواند شرایط عنوان شده در این بخش از سلامت دهان و دندان نمناک را به همراه داشته باشد:

  • خشکی دهان به دلیل کمبود بزاق که عاملی برای سوزش، پوسیدگی دندان و عفونت است.
  • بیماری قارچی دردناک که یک نوع سوزش همراه با لکه های سفید داخل دهان ایجاد می کند.
  • افزایش مقدار گلوکز داخل دهان که عاملی برای رشد باکتری است.

دیابت

بیماری قلبی عروقی

مطالعات نشان می دهد که بین بیماری قلبی عروقی و پریودنتال رابطه ای وجود دارد. دندانپزشک می تواند علائم مربوط به بیماری های لثه و قلبی را به شما اطلاع رسانی کند و همچنین ممکن است اثرات بلند مدت را در وضعیت قلبی و بیماری فرد متوجه شود.

اگر غذای درست بخورید و ورزش کنید، احتمالاً این وضعیت بهبود پیدا کند اما اگر بهداشت دهانی شما ضعیف باشد، در معرض خطر بیماری قلبی عروقی قرار خواهید گرفت.

بیماری قلبی

بیماری اندوکاردیت

این بیماری یک نوع عفونت است که به دریچه های قلب حمله می کند. ممکن است که باکتری یا قارچ از ناحیه دیگر بدن وارد دهان شود و در جریان خون پخش شده و به قسمت هایی از قلب حمله کند. دندانپزشک می تواند این عفونت داخل دهان را مشاهده کرده و علائم آن را بررسی کند که شامل موارد زیر است:

تب و بیماری اندوکاردیت

آفت دهان

دندانپزشک می تواند آفت را در دهان شما تشخیص دهد. این ضایعات سفید رنگ دایره ای شکل روی لب ها و داخل دهان ظاهر می شوند و گاهی اوقات روی لثه، زبان و حتی سقف دهان را درگیر می کنند.

این ضایعات بزرگ نیستند اما دردناک هستند. علت آفت دهان هنوز مشخص نشده است اما گاهی اوقات نشان دهنده استرس یا سیستم ایمنی ضعیف و یا تغییرات هورمونی در فرد است.

مطالعات نشان می دهد که آفت دهان گاهی اوقات نشان دهنده کمبود چیزی در بدن مثل کمبود آهن یا کمبود ویتامین ب است.

آفت دهان

ویروس HIV

وجود زخم های باز داخل دهان ممکن است نشان دهنده ویروس اچ آی وی باشد. اچ آی وی یک ویروس است که به سیستم ایمنی حمله می کند و اگر درمان نشود، سلول های سیستم ایمنی را می کشد و در نتیجه فرد را در معرض عفونت و سرطان قرار می دهد.

این زخم های باز شیوع پیدا می کنند اما زندگی فرد را تهدید نمی کنند ولی آسیب زننده هستند، غذاخوردن و بلع را نیز دردناک می کنند. 32 الی 45 درصد از افرادی که مبتلا به اچ آی وی هستند، این زخم های دردناک را در دهان خود دارند.

ویروس HIV

بد بویی دهان

بد بویی مشکل بزرگی به نظر نمی رسد اما می تواند نشان دهنده مشکلات گوارشی در فرد باشد. پزشکان می توانند عفونت های باکتریایی را از طریق نفس فرد، مثل عفونت اچ پیلوری تشخیص دهند که در معده است.

بدبویی دهان می تواند نشان دهنده عفونت هم باشد و گاهی اوقات سرطان معده یا التهابات معده را نشان می دهد که در شرایط خاص، پزشک می تواند آنتی بیوتیک هم تجویز کند.

بد بویی دهان

پوکی استخوان

بسیاری از مطالعات رابطه بین تحلیل استخوان در مشکلات دندانی را نشان می دهد. اگر به پوکی استخوان مبتلا باشید، احتمالاً در معرض خطر بیشتری برای از دست دادن دندان نسبت به افراد دیگر می باشید.

پوکی استخوان بیماری است که روی تراکم استخوانی تاثیر می گذارد و باعث می شود استخوان ها متخلخل و شکننده شوند و در نتیجه فرد در معرض مشکلات دندانی بیشتری قرار می گیرد و هیچ علامتی ندارد تا این که استخوان شکسته شود. همچنین ممکن است استخوان فک نیز درگیر شود و خون رسانی به آن درست انجام نگیرد که البته عوارض جانبی خطرناک خواهد داشت.

پوکی استخوان

آلزایمر

بعضی از مطالعات نشان می دهد که بیماری های دندانی می تواند نشان دهنده بیماری آلزایمر باشد. محققان التهاب حاصل از بیماری پیرا دندانی را نتیجه ابتلا به بیماری آلزایمر می دانند. بیماری لثه یا دندان زمانی اتفاق می افتد که پلاک های دندانی بین دندان و لثه تجمع پیدا کرده باشند.

باکتری که داخل پلاک زندگی می کند، رشد کرده و التهاب را به وجود می آورد. التهاب باعث تخریب لثه، ورم و افتادن دندان می شود و همچنین باعث ایجاد بیماری های دیگر مثل دیابت و مشکلات قلبی هم هست که البته با رعایت مناسب بهداشت بهبود پیدا می کند.

بیماری پیرا دندانی

بیماری خود ایمنی

بعضی از بیماری های خود ایمنی علائمی را در دهان ایجاد می کنند که دندانپزشک می تواند آن را تشخیص دهد. بعضی از این علائم شامل جوش و یا زخم است که روی لثه ظاهر می شود و نشان دهنده التهاب مربوط به بیماری خود ایمنی است. تغییر در گفتار، درد در ناحیه فک و ورم لب پایین جزء علائم آن است.

کم خونی

پیش از این در بخش سلامت نمناک به صورت کامل توضیح دادیم که زبان می تواند کمبود آهن و کم خونی را نشان دهد. کمبود آهن علامت کمبود هموگلوبین در بدن است. یعنی سلول های خونی قرمز در بدن شما کاهش پیدا کردند. این سلول ها اکسیژن را به کل بدن می رسانند.

کم خونی

کمبود آهن نیز می تواند از روی زبان تشخیص داده شود. مطالعات نشان می دهد که اگر تغییر رنگ و بافت زبان اتفاق بیفتد، نشان دهنده کمبود ویتامین ب 12 و کم خونی است که علائم دیگر آن شامل موارد زیر است:

  • تغییر در رنگ پوست و زبان
  • مشکلات جویدن و صحبت کردن، بلع
  • درد در زبان
  • ورم زبان
  • سوزش زبان
  • تحلیل رفتن بافت زبان

تشخیص سلامت از دهان ؛ علائم خطر داخل دهان

512
این مطلب مفید بود ؟120
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی