تولد
غذای نذری
نذری یک قرار زیبای معنوی بین انسان و خداوند است و در ایران بسیار مرسوم است. همه افراد با توجه به توان مالی میتوانند سهم بزرگی در این کار پسندیده داشته باشند.

لیست گلچین شده از انواع غذای نذری کم هزینه و ساده

پختن غذاهای نذری در میان مسلمانان همیشه از اهمیت خاصی برخوردار بوده است مخصوصا در میان ایرانی ها که در ایام سوگواری بساط نذری را در همه جای کشورمان بر پا می کنند. معمولا نذری را برای اجابت آرزوها، رفع مشکلات و کمک به مستمندان انجام می دهند. نذری دادن با هدف تقویت مهر و عاطفه و کمک به افراد کم بضاعت و تقویت کار دسته جمعی برگزار می شود.

در ایام سوگواری ماه محرم و صفر معمولا افراد سعی می کنند تا جاییکه می توانند در منازل خود، هیئت ها و مساجد در این کار خیر و پسندیده شرکت کنند. در این قسمت از آشپزخانه نمناک تلاش کرده ایم تا شما همراهان عزیز را با کم هزینه ترین غذا های نذری آشنا کنیم تا بتوانید با صرف هزینه کمی نذر خود را ادا کنید.

انواع آش به عنوان غذای نذری کم هزینه

در مراسم های مذهبی پخت انواع آش برای پذیرائی از میهمانان و یا توزیع در کوچه محل گزینه بسیار مناسبی است. به عنوان مثال آش شله قلمکار و آش رشته از نذری های معروف و محبوب برای ماه محرم محسوب می شوند که از مخلوط سبزیجات و حبوبات تهیه می شود و با نعنا داغ و پیاز داغ تزیین می شود. همچین آش ماش و آش گندم شهر یزد نیز به عنوان آش های نذری در این ایام تهیه و توزیع می شود. در ادامه با آش های معروفی که در ایام محرم پخته می شود آشنا شوید.

آش رشته

از آش های پرطرفداری که در ماه محرم و صفر پخته می شود آش رشته است. پخت این آش لذیذ در مناطق مختلف کشورمان کمی متفاوت از هم می باشد. ولی در طعم و مزه اکثراً مثل هم هستند. پخت آش رشته بسیار مرسوم است ولی برای پخت آن باید نکات کلیدی را رعایت کرد تا در نهایت یک آش خوشمزه بدست بیاید.

آش رشته

آموزش تصویری پخت آش رشته نذری

آش عباسعلی

فردی به نان عباسعلی که یک آشپز کردی بود در دو قرن پیش آش نذری پخته و در افطار بین روزه دارن پخش می کند و به این شکل آش عباسعلی معروف می شود. آش عباسعلی در کرمانشاه بسیار طرفدار دارد و علاوه بر ماه محرم و صفر و ماه رمضان در روزهای دیگر نیز پخته می شود همچنین در رستوران های مشهور نیز سرو می گردد.

آش عباسعلی

طرز تهیه آش عباسعلی با مواد اولیه ساده

شله مشهدی

از آش های معروف که در مشهد پخته می شود و بسیار طرفدار دارد " شله مشهدی" می باشد. این غذا نیز علاوه بر ماه های محرم و صفر و ماه رمضان در روزهای دیگر سال نیز طبخ می شود. شله مشهدی برای اهالی مشهد در حکم غذای نذری محرم و صفر مقام خورشت قیمه و خورشت قورمه سبزی را از لحاظ محبوبیت دارد. حبوبات زیاد و دنبه و گوشت راسته ی گوسفندی از ترکیبات مهم این غذا می باشد.

شله مشهدی

دستور پخت ویژه شله مشهدی

آش شله قلمکار تهرانی

در دوران ناصرالدین شاه برای پختن آش شله قلمکار هر چیزی که دم دستشان بود در آش می ریختند از انواع ادویه جات معطر و گوشت گوسفند و انواع حبوبات تا چندنوع سبزی. برای همین آشپزهای دربار نام این آش را "شله قلمکار" گذاشته بودند. اگر چه آش شله قلمکار در بیشتر مناطق ایران همچون تبریز و اصفهان و... پخته می شود ولی هنوز هم آش شله قلمکار تهرانی ها بیشتر معروف است.

آش شله قلمکار

فرمول پخت آش شله قلمکار

آش بی بی سه شنبه

"آش بی بی سه شنبه اراکی" فقط یک آش معمولی نیست بلکه بسیاری از اشخاص برای اجابت و حاجت روایی، این آش سنتی و خوشمزه را به عنوان یک آش نذری در ماه محرم می پزند.

پختن این آش قانون و قواعد خاصی دارد و باید سر سفره ی شخصی که نذر کرده است قرار داه شود. جالب است بدانید که سفره ی بی بی سه شنبه در بیشتر شهرهای کشورمان پهن می شود و بعضی ها نیز در محرم و صفر این آش را می پزند.

آش بی بی سه شنبه

طرز تهیه آش بی بی سه شنبه

چند ایده دیگر برای کم هزینه ترین غذاهای نذری

در ادامه این بخش از آشپزخانه نمناک، شما کاربران را با سایر ایده های نسبتا کم هزینه برای نذری آشنا می کنیم.

شیر برنج

در ماه های محرم و صفر افرادی هستند که برای وعده ی صبحانه، نذری می دهند و بیشتر برای صبحانه شیر برنج می پزند که با شیر و برنج پخته می شود. برای خوشمزه شدن شیر برنج بهتر است که از برنج ایرانی استفاده شود تا برنج خوب لعاب انداخته و عطر و بوی خود را حفظ کند.

برای طعم بهتر شیر برنج میتوان از هل، گلاب و دارچین استفاده کرد. برای اینکه یک شیربرنج لذیذ و خوشمزه درست کنید می توانید به آشپزخانه نمناک و آموزش تصویری پخت شیر برنج مراجعه کنید.

شیر برنج

آموزش تصویری پخت شیر برنج

شله زرد

شله زرد را می توان به عنوان دسر هم سرو کرد و یگ گزینه ی عالی برای نذری نیز می باشد. مواد لازم برای پخت آن شامل برنج، شکر، زعفران است بعد از پخته و آماده شدن، شله زرد را درظرف مورد نظر ریخته و با پودر پسته، بادام، دارچین تزئین می کنند. چون مواد بکار رفته در شله زرد کم است می تواند جزو نذری های کم هزینه محسوب گردد ولی برای خوب پختن و جا افتادن زمان می خواهد.

شله زرد

آموزش تصویری پخت شله زرد

سیب زمینی پخته با نان تازه

در روزهای محرم حضور آقایان و بانوان در جلوی هیئت سقاخانه سر بازار زرگرهای تهران خبر از پخش نذری در این مکان را دارد یک نذری که با دیگر نذری ها متفاوت است سیب زمینی پخته با نان تازه.

مسئولان بارگذاری غذا هر روز صبح سیب زمینی ها را پاک کرده و می شویند بعد یک سبد فلزی به شکل وارونه کف دیگ های بزرگ قرار می دهند و درون آن مقداری آب می ریرند سیب زمینی ها را داخل آن قرار داده تا بخارپز شوند. کمی زردچوبه ادویه و نمک به سیب زمینی ها اضافه می کنند تا طعم و مزه سیب زمینی اشتهای عزاردان را تحریک کند. ناگفته نماند که این نوع نذری در بازار تبریز نیز تهیه و توزیع می شود.

استانبولی پلو

اگر می خواهید یک نذری سبک و ساده داشته باشید استانبولی گزینه بسیار مناسبی است چرا که به دلیل مخلوط بودن همه ترکیباتش پخش و توزیع آن بسیار آسان است و از طرفی طعم و مزه بسیار ماندگاری دارد و در بین مردم نیز پر طرفدار است.

استانبولی پلو

طرز تهیه استانبولی پلو خوشمزه

ساندویچ فلافل

از غذاهای خوشمزه و لذید جنوب که طعم تندی نیز دارد ساندویچ فلافل است که علاوه بر جنوب در همه شهرهای دیگر کشور نیز طرفدارانی دارد. در مراسمات مذهبی از فلافل به عنوان نذری می توان استفاده کرد که بسیار هم مورد توجه قرار خواهد گرفت.

ساندویچ فلافل

آموزش صفر تا صد پخت فلافل خانگی

ساندویچ کوکو سیب زمینی

ساندویچ سیب زمینی علاوه بر ساده بودن بسیار خوشمزه نیز می باشد و در مراسمات مذهبی برای ادای نذر نیز می توان از آن استفاده کرد و به دلیل ساده و کم هزینه بودن نیز بسیار مورد توجه می باشد. ترکیبات مهم آن عبارتند:از تخم مرغ و سیب زمینی.

کوکو سیب زمینی

طرز تهیه و ترفند خوشمزه شدن کوکو سیب زمینی

ساندویچ ژامبون سرد

از گزینه های مناسبی که بسیار پر طرفدار می باشد ساندویچ ژامبون سرد است که در همه ی دنیا طرفداران مخصوص به خود را دارد و از موادی همچون ژامبون گوشت، گوجه، مرغ، خیار شور، کاهو، خلال چیپس و... درست می شود. اگر در ماه محرم و صفر نذری داشتید برای حاجت روایی خود با استفاده از این ساندویچ کم هزینه نذر خود را ادا کنید.

لیست غذاهای نذری کم هزینه و خوشمزه برای محرم

3.513
این مطلب مفید بود ؟94
منبع : بخش آشپزخانه نمناک /ن/ش
وبگردی