قدرت مدیریت
برای آنکه تبدیل به مدیر موفق شویم، باید برخی از ویژگی های مثبت را کسب و ویژگی های منفی را کنار بگذاریم. با این وجود مهم ترین ویژگی های یک مدیر عبارتند از..

عادت افرادی که با توانایی و قدرت مدیریت بدنیا آمده اند

حتما در اطراف خود افرادی را مشاهده نموده اید که قدرت مدیریت عالی دارند گویی که شما می پندارید این افراد ذاتاً مدیر به دنیا آمده اند و یک عامل ژنتیکی آنها را به سمت مدیریت می کشاند.باید بدانید این افراد علاوه بر آموختن مهارت های لازم و تلاش فراوان، با شناخت توانایی ها و خصلت های درونشان و رشد و تقویت آنها تبدیل به مدیران موفقی شده اند.اگر می خواهید توانایی های خود در رابطه با استانداردهای مدیریتی محک بزنید و ببینید آیا از ویژگی های ذاتی یک مدیر برخوردار هستید یا خیر، این بخش از نمناک را مطالعه نمایید.

شخصیت قوی دارند

این افراد چه از جانب خود و چه دیگران برای صداقت و شرافت ارزش قائل هستند و حتی وقتی تحت فشار قرار می گیرند که کاری ناشایست انجام دهند از آن دوری می کنند و همیشه به دنبال پیشرفت هستند تا مسیر صحیح را دنبال کنند نه اینکه به خواسته های خود برسند.

شخصیت یک مدیر

بدرستی از دیگران تعریف و تمجید می کنند

تعریف و تمجید می تواند به سادگی تشکر یا گفتن یک نظر تحسین برانگیز باشد. فرد که یک مدیر واقعی است، همیشه می تواند از دیگران سپاسگزار باشد و شایسته هرآنچه هستند را به آنها نشان دهد.

همدل هستند

افرادی که مدیر به دنیا آمده اند با آنچه دیگران در حال گذراندن هستند ارتباط برقرار می کنند. چیزی که احساسات عمیق را در آنها تحریک می کند این است که به دیگران کمک کنند تا از وضعیت دشوار خود خارج شوند. از این راه با دیگران ارتباط برقرار می کنند تا راههای معنی داری برای ارائه راه حل برای هر چه در حال گذراندن هستند بیابند.

کمک کردن

می توانند از دیگران کمک بگیرند

افراد مدیر از محدودیت های خود آگاه هستند و از اینکه بخواهند از دیگران حمایت یا کمک بخواهند نمی ترسند یا خجالت نمی کشند و نقاط قوت، ضعف خود را می شناسند و در مواردی که در آن مهارت ندارند از افراد کمک می گیرند. با این حال، آنچه برایشان اهمیت دارد انجام کار است و هرگز اجازه نمی دهند خودخواهی مانع رسیدن به اهدافشان شود.

شنوندگان خوبی هستند

این افراد دیگران را از خود دور نمی کنند و در دسترس هستند و همیشه به دیگران گوش می دهند. با گوش دادن به صحبت های دیگران می توانند از آنها درس بگیرند و هرگونه ضعف خود را بهبود بخشند.

شنونده حرف دیگران

مسئول هستند

شاید برخی افراد از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند یا از انجام کاری بترسند اما افرادی که مدیران واقعی هستند، می توانند اقدامی انجام دهند که به اینجا ختم نمی شود و در شکست ها و موفقیت ها پیش قدم شوند تا نقاط قوت یا ضعف خود را بشناسند.

لبخند فوق العاده ای دارند

وقتی همه چیز خوب است نمی توانید معنی مدیریت خوب را تعریف کنید. بلکه وقتی با موانع و چالش هایی روبرو می شوید، نگرش و شخصیت شما مورد آزمایش قرار می گیرد. افرادی که ویژگی مدیریتی را در خود دارند لبخند می زنند و صرف نظر از سختی هایی که با آنها روبرو می شوند آرام هستند.

لبخند موفقیت مدیر

انعطاف پذیرند

افرادی که مدیر گونه رفتار می کنند سفت و سخت نبوده و تنها به یک روش انجام کارها پایبند نیستید آنها می توانند سازگار باشند و مایلند که مجموعه جدیدی از ایده ها و راه های انجام کار را تا آنجا که به اهداف شان می رسند آماده کنند.

به دیگران احترام می گذارند

افرادی که رفتار مدیریتی دارند با همه با احترام رفتار می کنند حتی زمانی که از دیگران مهمتر هستند یا وقتی روز بدی را سپری می کنند آنها بدون در نظر گرفتن موقعیت ها و شخصیت با دیگران یکسان رفتار می کنند.

احترام گذاشتن

خوش بین هستند

این افراد در هر چالشی موفقیت را می بینید و شکست را یک فرایند یادگیری برای بهتر شدن می دانند و مثبت نگر هستند و با این کار مقدار زیادی انرژی مثبت در راه رسیدن به اهداف شان حمل می کنند.

همیشه مایل به کمک هستند

افرادی که عادت مدیریتی دارند بدون اینکه دیگران از آنها درخواست چیزی کنند مایل به کمک هستند و به جای این که نگران به دست آوردن چیزی باشند بر روی پروژه یا کاری که می خواهند انجام دهند متمرکز هستند.

ویژگی کمک کردن

بیشتر گوش می دهند تا صحبت کنند

برای نشستن و گوش دادن به دیگران اعتماد به نفس زیادی لازم است. بسیاری از افراد ممکن است طوری رفتار کنند که گوش می دهند اما اغلب منتظر لحظه ای هستند تا وارد بحث شوند.

افرادی که رفتاری مدیریتی دارند اغلب به اندازه اطرافیان خود چیزی نمی گویند. آنها بسیار مراقبتی هستند و دوست دارند به آنچه دیگران در آن مشارکت دارند گوش دهند به این دلیل که آنها به طور طبیعی کنجکاو هستند.

ارتباطات عالی دارند

مهارت برقراری ارتباط اهمیت زیادی دارد و اینگونه افراد می دانند چگونه سبک ارتباطات خود را مستقیم یا غیر مستقیم با توجه به شخصی که با آن سر و کار دارند تغییر دهند. یک فرد اجتماعی خوب می داند و می تواند ارتباطات صدا و زبان بدن خود را تنظیم کند تا از فردی که با او صحبت می کند بهترین نتیجه را بگیرد.

برقراری ارتباط

مسئولیت اقدامات خود را بر عهده می گیرند

اشتباه رایجی که که مدیران مرتکب می شوند این است که مسئولیت پیروزی ها را بر عهده می گیرند اما شکست ها را نمی پذیرند. آنها به دنبال صداقت و مدعی موفقیت هستند و یک مدیر واقعی با شناسایی اشتباهات خود و برقراری ارتباط موثر با کارکنان اشتباهات خود را می پذیرد.

EQ بالایی دارند

افراد مدیر برای پاسخگویی آرام به افراد یا موقعیت های غیر منطقی، مدیریت استرس و رمزگشایی رفتار دیگران، به یک EQ بالایی دارند. همچنین در مورد رفتار خود تأمل تا ببینید در کجا می توانند کارها را متفاوت انجام دهند و همچنین انگیزه های خود را تجزیه و تحلیل می کنند. بسیاری از خطاها و شکست های مدیران ناشی از فقدان هوش هیجانی است.

شخصیتی باهوش

به دنبال تجربیات جدید هستند

این افراد دوست دارند جلوتر از سایرین قرار بگیرند، به انجام کارهای جدید علاقه مند هستند و با افراد تازه ملاقات می کنند تا به راحتی در مورد آنچه دیگران دوست دارند گفتگو کنند و این ویژگی به مهارت های ارتباطی افراد مربوط می شود.

متفکرانه ریسک می کنند

افرادی که عادت مدیریتی دارند فرصت هایی می بینند که دیگران نمی بینند و برای هر اقدام تحقیق انجام می دهند و خطرات مربوط به آن را از قبل می سنجند. از این رو همیشه برنامه هایی دارند و مایلند اگر خطرات بیش از حد غیر واقعی به نظر برسند فوراً برنامه های خود را کنار بگذارند.

ریسک کردن

آنها جرات شکست خوردن را دارند

مدیر خوب می داند که خطر شکست در همه عرصه های زندگی وجود دارد و تاب آوری به آنها کمک می کند تا از سختی ها و شکست های اجتناب ناپذیر خارج شوند همچنین مدیران این را خوب می دانند و یاد می گیرند از شکست استفاده کنند.

به خود استراحت می دهند

مدیران اهداف بلندپروازانه ای دارند و برای رسیدن به آنها سخت تلاش می کنند اما می دانند که اعتیاد به کار و فرسودگی شغلی آنها را چندان نزدیک نخواهد کرد. بنابراین آنها برای استراحت و شارژ مجدد وقت می گذارند تا خلاقیت و تیز بینی خود را تقویت کنند. زمان استراحت برای آنها از نظر بهره وری و سلامت روانی مانند استراحت های کوچک در طول روز و حتی تعطیلات در طول سال برایشان مهم است.

ویژگی افرادی که با قدرت مدیریت بدنیا اومدن!

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ف.ن
وبگردی