تولد
نور اتاق کار
وجود نور طبیعی در اتاق کار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد، همچنین استفاده از نور طبیعی در محل و اتاق کار فواید مناسبی به همراه دارد.

فایده و اثرات مثبت نور طبیعی در اتاق کار

بدون شک نور طبیعی یکی از بهترین راه های افزایش خلاقیت و بهره وری در محل و اتاق کار است. تجربیات نشان می دهد کار کردن در اتاقی که یک پنجره بزرگ نورگیر داشته باشد، هم کیفیت خواب را افزایش می دهد و هم باعث بهبود روحیه و افزایش سطح خلاقیت می شود. البته فواید بی شمار دیگری هم دارد که در این قسمت از نمناک با تعدادی از آن ها آشنا خواهید شد.

سطح ویتامین دی را افزایش می دهد

ویتامین دی یک ویتامین ضروری برای سلامت بدن است. دریافت نکردن این ویتامین ضروری به اندازه کافی عامل ایجاد آسم، چاقی، آنفولانزا، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و در موارد نادر سرطان خواهد بود. ویتامین دی سیستم ایمنی بدن را تنظیم می کند، وزن را سالم نگه می دارد و باعث بهبود عملکرد ذهن می شود. ویتامین دی از طریق پوست جذب می شود؛ مخصوصا اگر به پلک چشم بخورد، اثرگذاری بیشتری دارد. پس برای این که نور بیشتری به پوست تان برسد، پرده های اتاق کار را کنار بزنید. نور طبیعی روحیه را نیز بهبود می بخشد.

روحیه را بهبود می بخشد

هنگامی که ما عصبانی و ناراحت هستیم، خلاقیت و بهره وری خوبی نداریم. در نتیجه سطح تمرکزمان افت می کند. خوشبختانه راه های زیادی برای بهبود روحیه در طولانی مدت وجود دارد که اولین و مهمترین آن، رساندن نور طبیعی به بدن است. اگر اتاق کار ما به اندازه کافی نور طبیعی داشته باشد، احتمال اینکه در معرض مشکلاتی مثل افسردگی، اختلال فصلی یا دوقطبی قرار بگیریم، بسیار کم است مطالعات نشان می دهد که نور طبیعی به ما کمک می کند احساس شادی بیشتر داشته باشیم و کمتر در خطر مشکلاتی مثل استرس قرار بگیریم. پس همیشه باید محلی را پیدا کنید که پنجره های بزرگ داشته باشد و نور کافی به آن برسد.

نور مناسب محل کار

خلاقیت را افزایش می دهد

همه چیز در دنیا نیاز به نور دارد تا بتواند عملکرد خوبی از خودش نشان دهد. گیاهان هم برای فتوسنتز نیاز به نور دارند. حیوانات هم برای تنظیم ریتم شبانه روزی بدن خود و انجام شکار نیاز به نور روز دارند. ما هم به عنوان انسان نیاز به نور طبیعی داریم. نور طبیعی باعث می شود درک ما از رنگ ها و وضوح بینایی افزایش پیدا کند و همین موضوع عاملی برای افزایش خلاقیت خواهد بود.

باعث صرفه جویی در هزینه می شود

قطعاً زمانی که اتاق کار پنجره های بزرگ داشته باشد و نور طبیعی به آن برسد، قبض برق 45 درصد با کاهش قیمت مواجه خواهد بود زیرا شما دیگر نیاز به روشن کردن لامپ ندارید و می توانید از نور طبیعی و فواید آن بهره مند باشید. در نتیجه از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه است.

نور محل کار

کیفیت خواب را بالا می برد

مطالعات نشان می دهد که رابطه قوی بین کیفیت خواب و نور طبیعی موجود در منزل وجود دارد. مطالعات همچنین به این نتیجه رسیده است کسانی که هر روز هنگام کار کنار پنجره می نشینند، هر شب 46 دقیقه بیشتر از کسانی که در معرض نور طبیعی قرار نگرفته بودند، می خوابند.

در نتیجه نور طبیعی بیشتر و خواب عمیق تر را تجربه می کنند و هنگام خواب کمتر با مشکلاتی مثل خر و پف، حرف زدن یا راه رفتن مواجه هستند زیرا نور تاثیر بسیار زیادی در ریتم شبانه روزی بدن دارد و به بدن ما یاد می دهد که چگونه هورمون هایی مثل ملاتونین را آزاد کرده و باعث تنظیم دما و تنظیم چرخه طبیعی خواب باشد.

فواید بی نظیر استفاده از نور طبیعی در اتاق کار

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی