ویروس اریس
حتما با شنیدن نام کرونای جدید می پرسید، ویروس اریس چیست و چه علائمی دارد؟ این ویروس چقدر خطرناک بوده و چه افرادی را بیشتر تهدید میکند؟

ویروس اریس چیست که کرونای جدید نام گرفته؟

نوع جدیدی از ویروس کرونا، که به نام "اریس" شناخته می‌شود، گزارش شده است. این نوع ویروس به نظر می‌رسد ویژگی‌هایی دارد که ممکن است تأثیرات متفاوتی در مقایسه با نوع‌های قبلی ویروس کرونا داشته باشد. تحقیقات و بررسی‌های بیشتر درباره این نوع ویروس و ویژگی‌های آن همچنان در جریان است. اطلاعات دقیق‌تر در این زمینه به مرور زمان با پیشرفت تحقیقات و داده‌های جدید به دست خواهد آمد. به عنوان همیشه، اطلاع از منابع معتبر و مؤثر در حوزه بهداشت و سازمان‌های بهداشتی جهت درک بهتر و پیشگیری از انتشار ویروسها واژه‌پردازی مناسبی خواهد بود. در ادامه این بخش از بهداشت و سلامت نمناک، اطلاعات تازه منتشر شده درباره این ویروس جدید را خواهید خواند.

علائم ویروس اریس و نشانه های کرونای جدید

علائم اریس تقریباً مشابه علائم ناشی از سایر سویه های کروناویروس است. اریس، مانند سایر سویه هایی که باعث COVID-19 می شوند، می تواند منجر به از دست دادن چشایی یا بویایی، سرفه، تب، لرز، تنگی نفس، خستگی، بدن درد و سردرد شود.

ویروس اریس

چه کسانی بیشتر در معرض خطرند؟

افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند عبارتند از افراد مسن، افراد با سیستم ایمنی ضعیف و کسانی که بیماری های مزمن دارند.

چرا به ویروس اریس EG.5 میگویند؟

سازمان بهداشت جهانی (WHO) به تازگی یک نوع جدید از ویروس کرونا را شناسایی کرده و به نام EG.5 به طور غیررسمی آن را "اریس" (Eris) نامگذاری کرده است. این سازمان از کشورهای مختلف جهان درخواست کرده تا نسبت به پایش و پیگیری این نوع ویروس اقدامات لازم را انجام دهند. با این حال، باید ذکر کرد که WHO بیان می‌کند خطری مشخص برای سلامت عمومی وجود ندارد و هیچ شواهدی نیز تاکنون نشان دهنده آن است که این نوع ویروس باعث بیماری شدیدتری نسبت به گونه‌های دیگر ویروس کرونا شود که در حال حاضر در جریان هستند. تحقیقات بیشتر در این زمینه در حال انجام است و اطلاعات جدیدی با پیشرفت این تحقیقات قابل دریافت خواهد بود. به همین دلیل، اطلاع از منابع معتبر در حوزه بهداشت و سازمان‌های بهداشتی برای اطلاع از تحولات به‌روز و پیشگیری از انتشار ویروسها بسیار مهم است.

ویروس اریس

راههای جلوگیری از ابتلا؛ چطور ویروس اریس نگیریم؟

برای محافظت از خود در برابر EG.5، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

واکسینه شوید

بهترین راه برای محافظت از خود در مقابل COVID-19، به ویژه برای افراد مسن و افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند، واکسیناسیون است.

رعایت بهداشت شخصی

اگر علائم بیماری تنفسی مشاهده می‌کنید، دست‌های خود را به طور مکرر و با آب و صابون بشویید و از دیگران فاصله بگیرید.

استفاده از ماسک

در صورت امکان، از ماسک استفاده کنید؛ زیرا ماسک می‌تواند به کاهش انتشار ویروس کمک کند.

مقابله با ویروس

خود مراقبتی در صورت مشاهده علائم

اگر علائم بیماری تنفسی دارید، دست‌های خود را به طور منظم بشویید، از تماس با دیگران پرهیز کنید و در خانه بمانید تا جلوی انتشار ویروس را بگیرید.

همواره مهم است که به دستورالعمل‌ها و توصیه‌های بهداشتی مربوطه پایبندی کنید تا خودتان و دیگران را در برابر انتشار ویروس محافظت کنید.

ویروس اریس در ایران

تا به امروز هیچ مورد مبتلا به این ویروس در ایران مشاهده و گزارش نشده است.

مهمترین علائم ویروس اریس، کرونای جدید + راه پیشگیری

4.613
این مطلب مفید بود ؟121
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ن.ح
وبگردی