انگیزه کار
بعضی از روزها شاید هیچ انگیزه ای برای کار کردن نداشته باشید، با توجه به علت بی انگیزگی خود می توانید با راهکارهای مناسب انگیزه کاریتان را افزایش دهید.

دلیل نداشتن انگیزه کاری و راه حل آن

زمانی که برای انجام کار انگیزه داشته باشید، احساس انرژی بالاتری دارید و کارهای تان را بهتر به انجام می رسانید. احتمالا بعضی از روز ها انرژی تان بالاتر است و انگیزه بیشتری احساس می کنید اما بعضی از روزها اصلا انگیزه ندارید و نمی دانید که علت این موضوع چیست. در این قسمت از نمناک علت های مختلف را به شما معرفی می کنیم که باعث می شوند بی انگیزه شوید.

چرا انگیزه کاری داشتن اهمیت دارد؟

بسیار مهم است که برای انجام کار انگیزه پیدا کنید، زیرا انگیزه باعث ایجاد انرژی می‌ شود. هنگامی که با انگیزه باشید، احتمالاً بیشتر به سمت اهداف حرکت می‌ کنید و برنامه‌ ریزی بهتری دارید و می‌ توانید تاثیرات مثبت از خودتان به جا بگذارید و در نتیجه محیط مثبت و بهتری برایتان فراهم می‌ شود و احساس رضایت بالاتری خواهید داشت و به کارتان متعهد می شوید.

انگیزه کار

دلیل نداشتن انگیزه کار

دلایل بی انگیزگی در محل کار به‌طور کلی شامل مواردی است به شرح زیر:

سرتان خیلی شلوغ است

هنگامی که لیست کار های روزانه شما خیلی آشفته و شلوغ باشد، احساس می کنید که نمی توانید کارهای تان را به اتمام برسانید و همین باعث می شود که دست به هیچ کاری نزنید، زیرا فکر می کنید که اولویت بندی هم فایده ای ندارد و خیلی شلوغ هستید.

آشفتگی و شلوغی

نیاز به تعادل بین کار و زندگی

زمانی که برای کارتان بیشتر از زندگی شخصی زمان بگذارید، احساس می کنید که انگیزه ‌تان را از دست داده اید و باید حد و مرز مشخصی بین این دو برقرار کنید و تمرکزتان در هنگام کار افزایش پیدا کند. به عنوان مثال زمانی که کار می کنید، تمام نوتیفیکیشن ها و اعلان ها را قطع کنید و سعی کنید که فقط روی کار متمرکز باشید و همچنین در زمانی هم که به سراغ کارهای شخصی ‌تان می روید، به کار فکر نکنید.

چالش برای شروع

گاهی اوقات تنها چیزی که باعث بی‌ انگیزگی می‌ شود، این است که کار را شروع نکرده اید. اما اگر کار را شروع کنید و وارد شوید، قطعاً حال تان بهتر می شود. پس به خودتان یادآوری کنید که شروع سخت است اما در نهایت همه چیز خوب پیش می‌ رود و احساس رضایت می کنید.

نیاز به شارژ ذهنی و جسمی

شاید اگر مدت زمانی دور از کار باشید، حال تان بهتر شود و بتوانید بهتر کار کنید. پس برای سفر یا تفریح در آینده برنامه ریزی کنید.

سفر و تفریح

حرکت در جهت تغییر زندگی

گاهی اوقات زندگی و کار؛ فشار زیادی را به شما وارد می کند و تغییراتی در جریان هستند که باعث می‌ شوند احساس استرس زیادی به شما وارد شود. به عنوان مثال اگر قرار است ازدواج کنید، احتمالاً فکرتان درگیر چیز های دیگر است و انگیزه زیادی برای کار کردن ندارید، زیرا مشغله فکری بالایی دارید.

تمایل برای شغل جدید

گاهی اوقات شغل تان شما را راضی نمی‌ کند و به دنبال شغل جدیدی هستید. به خاطر همین در کاری که هم اکنون مشغولش هستید، انگیزه کافی ندارید تا مسئولیت و وظایف تان را به انجام برسانید.

نداشتن انگیزه برای کار

چگونه انگیزه ام را در محل کار افزایش دهم؟

مراحل زیر را پیش ببرید تا در محل کار بیشتر انگیزه بگیرید.

سیستم پاداش دهی طراحی کنید

به خودتان قول بدهید تا هر کاری را که کاملا به انجام رساندید، به خودتان جایزه بدهید. انجام این کار برای اهداف بلند مدت بسیار عالی است و باعث می‌ شود که ذهن تان مدام درگیر آن جایزه و پاداشی باشد که می خواهید به خودتان بدهید و در نتیجه از کار کردن بیشتر لذت می برید و اشتیاق بیشتری پیدا خواهید کرد. به عنوان مثال به خودتان قول بدهید که اگر فلان کار را انجام دهید، اجازه دارید که پیاده‌روی کنید.

روتین صبحگاهی سالم داشته باشید

وقتی که سرزندگی و پر انرژی بودن داشته باشید، بیشتر انگیزه پیدا می کنید تا روز خود را سالم شروع کنید. داشتنِ یک روتین صبحگاهی سالم باعث می‌ شود که حال بهتری پیدا کنید. به عنوان مثال هر روز صبح یوگا انجام دهید یا بدوید تا ذهن و بدن تان بیدار شود و غذای سالم بخورید تا بتوانید احساس بهتر و عالی تری را از همان اول صبح با خودتان همراه کنید.

دویدن

وقفه های کوتاه داشته باشید

اگر احساس کردید که در طول کار سردرگم یا خسته شده اید؛ باید برای خودتان وقفه های کوتاه در نظر بگیرید. کار های طولانی را به چند کار کوچک تبدیل کنید تا بتوانید تمرکز خود را بیشتر نگه دارید‌. مهم تر از همه این که برای خودتان میان وعده درست کنید تا بتوانید در زمان استراحت آن ها را میل کنید و دوباره انرژی بگیرید.

به خودتان به اندازه کافی؛ زمان بدهید

به جای این که بخواهید هر کاری را به یک باره و سریع انجام دهید، برای کارهای تان زمان مشخصی را در نظر بگیرید و سعی کنید که واقع‌ بینانه عمل کنید. بیش از حد سریع کار نکنید و سعی کنید که طبق برنامه‌ریزی پیش بروید تا بتوانید انگیزه بیشتری داشته باشید و نسبت به خود و کارهای تان حس بهتری پیدا کنید.

به دنبال انگیزه های بیرونی باشید

گاهی اوقات انگیزه از بیرون به سمت شما می آید. به عنوان مثال کتاب های انگیزشی، پادکست ها و مقاله ها می توانند به شما انگیزه بدهند. گوش دادن به یک موسیقی خوب هم باعث افزایش سطح انرژی و تمرکز می شود. پس سعی کنید که از انگیزه های بیرونی کمک بگیرید.

گوش دادن به موسیقی

اهداف کاری ایجاد کنید

داشتن یک هدف در مورد کار باعث ایجاد انگیزه می شود. هنگام تعیین هدف، روش زیر را در پیش بگیرید:

  1. هدف مشخص:اول باید ببینید که چه هدف مشخصی دارید و در چه زمینه ای می‌ خواهید پیشرفت کنید.
  2. هدف قابل اندازه گیری: سعی کنید پارامتر هایی را تعیین کنید که بتوانید از طریق آن ها حرکت به سمت هدف را اندازه بگیرید و پیشرفت خود را بسنجید.
  3. هدف قابل دستیابی: باید هدفی را تعیین کنید که واقع بینانه باشد و امکان رسیدن به آن وجود داشته باشد.
  4. هدف مرتبط: هدف باید مرتبط با شغل و مسئولیت های تان باشد تا در طول کار انگیزه بگیرید.
  5. در نظر گرفتن زمان:برای رسیدن به هدف، زمان تعیین کنید. به عنوان مثال اگر هدف بلند مدت دارید، برای هر کدام از قدم ها و مراحل کوچک‌تر زمان تعیین کنید.

بازخورد بگیرید

بازخورد گرفتن در محیط کار، یک راه عالی برای افزایش انگیزه است و باعث می‌ شود که دل تان بخواهد بیشتر ارتقا پیدا کنید و در تعیین هدف به شما کمک می‌ کند. پس سعی کنید که کارتان را خوب انجام دهید تا از دیگران بازخورد مثبت بگیرید.

راه حل اونایی که انگیزه کار کردن ندارن

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی