عید نوروز

تاثیر ارتباطات در نوروز

کد مطلب : 86013زمان مطالعه : 3 دقیقه
در عصر فعلی روش برگزاری نوروز با گذشته تفاوت بسیار دارد، امروزه با پیشرفت تکنولوژی علاوه بر دید و بازدید میدانی از روش هایی مثل چاپ بنر نوروز، تبریک از طریق فضای مجازی و پخش برنامه های نوروزی از رادیو و تلویزیون نیز استفاده می شود.

نوروز چیست؟

قطعا همه ما با واژه نوروز و جشن سال نو آشنا هستیم اما شاید نکاتی باشد که راجب نوروز ندانیم. پس بیایید کمی بیشتر با واژه و همچنین خاستگاه نوروز آشنا شویم:
نوروز نخستین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با یکم فروردین ماه، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و مردم مناطق گوناگون فلات ایران، نوروز را جشن می‌گیرند در بعضی مناطق ایران، پیوسته و بدون انقطاع در دوران مختلف قبل و بعد از اسلام زمان این جشن کم و بیش برگزار شده‌است. نوروز، در آغاز فصل بهار است که امروزه به آن برابری بهاری می‌گویند.
نوروز به عنوان یک جشن قدیمی و کهن از اقوام متعددی در منطقه به ارث رسیده‌است و با رنگ و انگ ویژه، شناسنامه ایرانی به خود گرفته و از آن به عنوان نماد پیوند دهنده افراد و اقوام ایرانی و ملت ایران یاد می‌شود. نوروز، با عنوان رسمی «روز بین‌المللی نوروز»، توسط یونسکو به عنوان میراث فرهنگی و معنوی بشر به ثبت جهانی رسیده‌است . این روز همچنین یکی از روزهای مقدس و اعیاد مذهبی زرتشتیان و بهاییان نیز به‌شمار می‌رود.

پاسداشت نوروز در گذشته و امروز

قدمت نوروز به هخامنشیان و مادها برمیگردد و از نیاکان و اجداد ما طی سالیان سال به فرندانشان منتقل شده و در نهایت ما نیز این عید  را گرامی میداریم ، طی سالها نه تنها از اهمیت این عید بزرگ کاسته نشده بلکه با ورود به عصر ارتباطات به برگزاری هر چه با شکوه تر آن کمک کرده، به این صورت که از گذشته نوروز به صورت سینه به سینه منتقل شده و از دیر باز در عید نوروز مردم به دید و بازدید  رفته و این عید بزرگ را به یکدیگر تبریک می گفتند، امروزه علاوه بر دید و بازدید، از طریق فضای مجازی و همچنین چاپ بنر نوروز و کارت پستال نوروز سبب گسترش این فرهنگ و برگزاری هر چه باشکوه تر این عید می شوند.

همه ما سعی می کنیم به بهترین شکل ممکن این عید بزرگ را به یکدیگر تبریک بگوییم . همه بر سر سفره هفت سین منتظر می مانیم، گوش به زنگ تا رادیو و تلویزیون لحظه تحویل سال را اعلام کنند. یکدیگر را در آغوش می کشیم و اینگونه  احساسات خوب خود را با یکدیگر به اشتراک می گذاریم. به اقوام دور و نزدیک تلفن می زنیم و عید نوروز را به آنها نیز تبریک می گوییم. به خانه دوستان، همسایگان و آشنایان نزدیک می رویم و احوالشان را جویا می شویم و این جشن بزرگ را به آنها نیز تبریک می گوییم.

در فضای مجازی نیز بیکار نمی نشینیم و تمام تلاشمان را می کنیم تا به هر نحوی که شده این حال خوب را با همه به اشتراک بگذاریم. طرح های بنر نوروز و پوسترها را استوری می کنیم و در فضای مجازی به اشتراک می گذاریم و حتی گاهی با ارسال کارت پستال نوروز برای عزیزانمان به آنها تبریک می گوییم .
همانطور که درختان شکوفه می دهند و جوانه می زنند تا لباس نوی خود را به رخ ما بکشند مانیز تمام تلاشمان را می کنیم تا خود را تازه کنیم و حال و هوایی بهاری و مطبوع به محل زندگی و ظاهر خود بدهیم.
در سطح شهر از المان های زیبا و نصب بنر نوروز و مرتبط با نوروز استفاده می کنیم، با کاشت گل های زیبا خانه و حتی شهر را عطر آگین و رنگارنگ می کنیم و اعلامیه های جذاب و زیبا برای تبریک نوروز و انتشار هرچه بیشتر این حال خوب را در جایجای شهر نصب می کنیم. و اینجاست که دوباره سروکله هنرمندان پیدا می شود.
نقاشان، خطاطان، مجسمه ساز ها، طراحان گرافیک و سایر هنرمندان هر یک به نوبه خود در این زیباسازی به نحوی ایفای نقش می کنند.
در این بین چیزی که شاید بیشتر از همه اقلام مورد استفاده قرار گیرد، طرح بنر نوروز است. 
بنر نورز همیشه در بین سایر اقلام تزئینی و هنری و گرافیکی جایگاه خاص خود را داشته است.
در گذشته هیچ کدام از مواردی که ذکر شد وجود نداشت با این حال این عید در گذشته تا به امروز به گرمترین شکل خود و سال به سال باشکوه تر برگزار شده.
با آرزوی اینکه امسال سالی بهتر برای تمامی ملت شریف ایران باشد.
بی شک شما لایق بهترین هستید و ما در تلاش برای ارائه بهترین ها.

تاثیر ارتباطات در نوروز

53
این مطلب مفید بود ؟30
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی