تولد
خطرات نخوردن سحری

مضرات و خطرات جدی نخوردن سحری

کد مطلب : 16337زمان مطالعه : 4 دقیقه
افرادی هستند که در برخی مواقع ممکن است بدون مصرف سحری اقدام به روزه گرفتن کنند، این در حالی است که نخوردن سحری عوارض و خطرات جدی را برای بدن به همراه دارد

مضرات جدی نخوردن سحری در ماه مبارک رمضان

روزه ماه رمضان از ستون های دین اسلام شمرده می شود و بر همهٔ مسلمانان بالغ، عاقل و سالم واجب است در این ماه روزه بگیرند. برای گرفتن روزه ماه رمضان به همه روزه داران توصیه می شود که حتماً قبل از اذان صبح از خواب بیدار شده و وعده سحری را در برنامه غذایی خود بگنجانند زیرا مصرف وعده سحری می تواند انرژی مورد نیاز برای فعالیت روزانه ی روزه داران را تأمین کند. در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک شما را با فواید خوردن سحری در ماه رمضان و مضرات حذف وعده سحری ماه رمضان آشنا می کنیم.

عوارض حذف وعده سحری برای روزه داران

نخوردن سحری کار بسیار غلط و مضری است و باعث عوارض مختلفی برای بدن می شود که برخی از آنها عبارتند از :

1. نخوردن سحری سبب ایجاد زخم معده در افرادی که طبع های خشک دارند و لاغر هستند، می شود زیرا زمانی که قوه بدن در معده چیزی را پیدا نکند به بافت طبیعی معده آسیب می رساند و به مرور التهابات و زخم معده بروز پیدا می کند.

2. نخوردن سحری ممکن است باعث کاهش اثرات مفید روزه می شود.

3. نخوردن سحری موجب عدم تامین نیازهای تغذیه ای ضروری روزه دار شده و سبب می شود بدن او به سوخت ناقص چربی ها متوسل شود.

4. نخوردن سحری موجب بوی بد دهان روزه دار می شود زیرا سوخت ناقص چربی ها در بدن ترکیبات کتونی را که عامل ایجاد بوی بد دهان هستند، به وجود می آورد.

بوی بد دهان

5. حذف وعده سحری سبب پایین افتادن قند خون در طول روز می شود.

6. نخوردن سحری سبب کاهش یادگیری، بی حوصلگی و خستگی که از عوارض افت فشار خون است، خواهد شد.

7. حذف وعده سحری سبب تشنگی و کاهش آب بدن روزه دار در طول روز می شود زیرا سبزی ها با دارا بودن مواد مغذی مختلف از تشنگی فرد در طول روز جلوگیری می کند. کاهش آب بدن خصوصاً در فصل گرما با عوارضی نظیر کاهش عملکرد کلیوی، عدم تعادل الکترولیت ها، سر درد، یبوست، تغییرات فشار خون، سر گیجه، خشکی دهان و بینی و خستگی همراه بوده و نیز تمرکز را کاهش و متابولیسم بدن را تحت تأثیر قرار می دهد.

8. روزه داری بدون سحری موجب می شود فرد تمایل داشته باشد، حجم زیادی غذا در وعده افطار مصرف کند که این امر علاوه بر سنگین شدن معده، ممکن است به برگشت اسید معده به مری منجر شود.

اهمیت سحری

وعده سحری ماه رمضان باید چگونه باشد؟

 • وعده سحر باید سالم و بی خطر باشد تا هم خوب سیرتان کند و هم انرژی لازم بدن برای چندین ساعت را تامین کند.
 • از مصرف غذاهای چرب و شور در وعده سحری بپرهیزید زیرا غذاهای پرچرب نه تنها باعث احساس تشنگی می شوند بلکه هضم آنها دشوار است و مدت زمان بیشتری داخل معده باقی می ماند. در این صورت بیشتر دچار مشکل رفلاکس ( بازگشت غذا از معده به مری ) می شوید.
 • اگر می خواهید در ماه رمضان احساس گرسنگی در طول روز نداشته باشید، در وعده سحر بیشتر از غذاهای پروتئین دار مثل انواع گوشت، حبوبات و لبنیات کم چرب استفاده کنید.
 • به جای کربوهیدرات های ساده مثل قند، مربا و نان های بدون سبوس از مواد غذایی دارای کربوهیدرات های پیچیده و فیبر مانند غلات کامل، حبوبات و سبزیجات استفاده کنید زیرا کربوهیدرات های پیچیده دیرتر هضم می شوند و خاصیت سیر کنندگی بیشتری دارند.
 • در وعده سحری خود میوه های سرشار از آنتی اکسیدان را نیز بگنجانید.
 • اگر می خواهید در طی روز دچار گرسنگی و افت قند نشوید، در وعده سحری از مصرف قند های ساده (قند و شکر) و شیرینی جات پرهیز کنید.
 • هنگام سحر غذای حجم کم ولی باکیفیت مصرف کنید.
 • در وعده سحر غذاهای حاوی گندم و گوشت ها، به ویژه گوشت گوسفندی جوان توصیه می شود.
 • در وعده سحر غذای پرانرژی تر مصرف شود.
 • نوشیدن شربت عسل در وعده سحر مناسب است و افراد گرم مزاج آب زرشک تازه همراه با آب و عسل یا عرقیجات با مزاج خنک مانند کاسنی استفاده کنند. کاسنی از تشنه شدن پیشگیری می کند.
 • در وعده سحر از غذاهای با نمایه گلیسمی پایین (مثل پروتئین ها، نان سبوسدار و سبزیجات حاوی فیبر بالا) استفاده نمایید.
 • در وعده سحر از مصرف ادویه زیاد خودداری کنید زیرا سبب افزایش گرسنگی و تشنگی در طی روز می شود.
 • در وعده سحری برای هضم بهتر و کم آب نشدن بدن مایعات زیادی بنوشید.

نکات تغذیه ای سحری

فواید روزه داری

در طول سال پرخوری سبب تجمع زیاد غذا در معده و روده می شود، بروز انواع بیماری ها به دلیل تجمع مواد زائد در بدن است و روزه تنها راه درمان است.

روزه گرفتن موجب دفع سموم از بدن خواهد شد به شرط آن که آداب صحیح غذا خوردن در وعده سحر و افطار رعایت شود.

سیستم گوارش در طول ماه رمضان استراحت می کند و روزه داری به افزایش سلامتی کمک می کند.

مضرات و خطرات جدی نخوردن سحری

4.454
این مطلب مفید بود ؟486
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی