اقيانوس ها
اقیانوس ها یا همان دریاهای آبی عمیق چیزهای شگفت انگیز زیادی در خودشان جای داده اند که دانستنش متعجبیتان خواهد کرد.

حقایق شگفت انگیز درباره اقیانوس ها

اقیانوس یا همان دریای آبی عمیق، یکی از عجایب کره زمین محسوب می‌ شود و همه ما جذب عظمت و بزرگی اقیانوس ها می شویم و از طرفی هم جالب است بدانید که اقیانوس ها حقایق عجیب و غریبی دارند که در این قسمت از سرگرمی نمناک راجع به آن ها صحبت خواهیم کرد.

اقیانوس سرشار از طلاست

داخل اقیانوس ها طلای زیادی یافت می شود که خیلی از افراد از این موضوع خبر ندارند. تحقیقات نشان می دهد که بیش از 13 میلیارد گرم طلا می تواند داخل آب اقیانوس ها یافت شود و در واقع بیشترین طلای جهان، در اقیانوس ها پنهان شده است.

دریا

99 درصد محل زندگی موجودات زنده، اقیانوس است

70 درصد کره زمین با آب پوشانده شده است و 99 درصد از محل زندگی موجودات زنده، همان اقیانوس است.

غواصی 253 متری داخل اقیانوس اتفاق افتاده است

شاید برایتان عجیب باشد؛ اما 253 متر در عمق اقیانوس، بر خلاف آنچه تصور می‌ کنید، خیلی عمیق است و یک نفر توانست به صورت آزاد، غواصی را تا عمق دریا به انجام برساند.

فشار کف اقیانوس بسیار زیاد است

فشار در کف اقیانوس، حدوداً برابر با 8 تن در شش و نیم سانتی متر مربع است؛ یعنی برابر با وزن 100 عدد فیل بالغ.

اقیانوس به قدرت اینترنت کمک می کند

اکثر کابل های قدرتی اینترنت، به خاطر انرژی اقیانوس کار می کنند. این ها همان کابل های ارتباطی زیر دریایی هستند. 99 درصد از حجم داده‌های اینترنت از طریق کابل‌های زیر دریایی منتقل می‌شود. برای جلوگیری از آسیب جدی کابل‌ها آن‌ها را تا جای ممکن در عمیق‌ترین بخش بستر دریا قرار می‌دهند.

کابل برق

بزرگ ترین آبشار جهان زیر آب است

این موضوع خیلی عجیب است؛ اما جالب است بدانید که زیر آب دنیای خودش را دارد و کاملاً متفاوت از آن چیزی است که ما فکر می کنیم؛ حتی بزرگ ترین آبشار جهان هم زیر اقیانوس است. بزرگترین آبشار زیرآبی جهان در تنگه دانمارک در بین گرینلند و ایسلند با ارتفاع 3,505 متر قرار دارد که اقیانوس منجمد شمالی را به شمال اقیانوس اطلس متصل می‌سازد.

بلند ترین کوه زیر اقیانوس است

70 درصد زمین با آب پوشانده شده است و در نتیجه عجیب نیست که دنیای دیگری زیر اقیانوس ها وجود داشته باشد؛ همان طور که بلند ترین کوه زیر اقیانوس قرار گرفته است.

محلی در اقیانوس آرام وجود دارد که شما را نزدیک به فضا می کند

یک نقطه منحصر به فرد در اقیانوس وجود دارد که در کل کره زمین، نزدیک ترین نقطه به فضای ماورا است.

دریانورد پرتغالی نام اقیانوس آرام را انتخاب کرد

فردیناند ماژلان دریانورد پرتغالی که رهبری ناوگان دریایی را برای دور زدن زمین بر عهده داشت، اولین فردی بود که از سمت غرب اروپا به‌سمت آسیا رفت و در اقیانوس آرام کشتی راند و به دلیل آرامش عجیب این اقیانوس نام آرام را بر روی آن قرار داد.

ساحل

حجم بیشتری از اکسیژن از اقیانوس ها می آید

حجم زیادی از اکسیژن از اقیانوس ها و به خاطر زندگی موجودات دریایی است. این موجودات کربن دی اکسید را جذب می کنند و اکسیژن تولید می کنند و برای زنده ماندن ما اهمیت بسیاری دارند.

صدا های عجیب و غریب زیر اقیانوس وجود دارد

هنوز هیچ کس نمی داند که منشا این صداها از کجاست؛ اما در سال 1997، طبق تحقیقات انجام شده، صداهای عجیب و غریبی از اقیانوس شنیده شد. ‌انگار که جانورانی صداهایی از گرسنگی سر می‌ دهند و البته تئوری های دیگری هم در این باره بیان شده است که معلوم نیست کدام یک حقیقت دارد.

یک تصادف دریایی چیز های زیادی را برملا کرد

در سال 1992 یک تصادف دریایی باعث شد تا محققان زیادی به زیر آب بروند و متوجه اختلافات مختلفی زیر آب شوند و مرز های آبیِ بسیاری را کشف کنند.

علت آبی بودن دریا به‌دلیل جذب نور خورشید در آب است

نور خورشید از رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی و بنفش تشکیل شده است که به‌ترتیب طول موج از قرمز به بنفش کم می‌شود. آب دریا رنگ‌های دارای طول موج بسیار مانند قرمز را به خود جذب می‌کند و نور آبی که در آخرین طیف قرار دارد کمتر جذب می‌شود و ما به همین دلیل دریا را آبی می‌بینیم.

دریای آبی

عمق اقیانوس ها بسیار زیاد است

110,34 متر عمیق‌ترین عمق اقیانوس شناخته شده است که به «درازگودال ماریانا» (Mariana Trench) معروف است.

در اقیانوس ها دریاچه قرار دارد

نشست زمین باعث به وجود آمدن بخش‌هایی در سطح اقیانوس می‌شود که رفته رفته این بخش‌ها با آب شیرین پر می‌شوند و قرار گرفتن آب شور در بخش پایین به دلیل تفاوت چگالی بین آب شور و شیرین باعث ایجاد دریاچه‌ها و رودخانه‌هایی می‌شود که حتی به مانند سطح دریا دارای موج هستند.

اطلاعات ما از اقیانوس ها اندک است

برخلاف آنچه ما تصور می کنیم اطلاعات ما از کف اقیانوس‌ها کمتر از 0.05 درصد است و رمز و راز زیادی در اقیانوس ها وجود دارد.

بیشترین طلای جهان، اینجا پنهان شده

4.715
این مطلب مفید بود ؟141
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ن.ج
وبگردی