رابعه مدنی
در این مطلب از بخش فرهنگ و هنر نمناک به سراغ بازیگرانی رفته ایم که در سنین پیری قدم به دنیای پرهیجان بازیگری گذاشتند و خوش درخشیدند.

این بازیگران در پیری به سراغ بازیگری رفتند

دنیای بازیگری، دنیای پرهیاهو و جذابی است که بسیاری از افراد را شیفته خود میکند و بیراه نیست اگر بگوییم که شیفتگی به دنیای هنر پیر و جوان نمی شناسد.

اگرچه بسیاری از هنرمندان مشهور سینما بازیگری را از سنین کودکی یا جوانی آغاز کرده اند اما در این میان چهره هایی هم حضور دارند که در سنین میانسالی و پیری به سراغ بازیگری رفتند و استعدادهایشان در این زمینه کشف شد.

در این مطلب از بخش فرهنگ و هنر نمناک به سراغ بازیگرانی رفته ایم که در سنین پیری قدم به دنیای بازیگری گذاشتند.

بازیگرانی که در دوران پیری بازیگر شدند

چهره هایی که در سنین پیری قدم به دنیای بازیگری گذاشتند همگی از هنرمندان خلاق و دوست داشتنی سینما هستند که برخی از آنها دیگر در قید حیات نیستند.

پروین میکده

پروین میکده بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان سال 1314 متولد شد . این بانوی هنرمند در سن 60 سالگی با فیلم عبور از تله در سال 1372، فعالیت بازیگری خود را آغاز کرد.

پروین میکده در طول دوران حیات خود در فیلم و سریالهای زیادی همچون فیلمهای گناهکاران، پوپک و مش ماشالله، توفیق اجباری، بی وفا، عروس فراری، سریالهای تقدیر، خوش نشین ها، تا صبح، پای پیاده، متهم گریخت، یادداشت های کودکی و .... نقش آفرینی کرده است

این بازیگر سینما را با فیلم 100 در سال 1392 و تلویزیون را با سریال پایتخت 2 ترک کرد. پروین میکده در تاریخ 19 اسفند سال 1392 بر اثر سرطان کبد درگذشت.

پروین میکده

احمد پورمخبر

احمد پورمخبر بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان سال 1319 متولد شد و یکی از چهره هایی است که در سال 84 در حالی که 65 سال داشت در دنیای بازیگری خوش درخشید و با بازی در سریال متهم گریخت رضا عطاران دیده شد.

این هنرمند کشورمان اگرچه پیش از بازی در این سریال، سال 75 در چند سکانس کوتاه از فیلم بچه های آسمان هم مقابل دوربین رفته بود اما بازیگر شدن او در سن 65 سالگی رقم خورد و زمانی که به همراه پسرش برای دادن تست بازیگری به دفتر رضا عطاران رفته بود، توسط رضا عطاران کشف شد و مش قربون سریال متهم گریخت را خلق کرد.

احمد پورمخبر 30 تیرماه سال 99 بر اثر سکته مغزی درگذشت و سینمای ایران از هنرمند پیشکسوتی چون او بی نصیب ماند.

احمد پورمخبر

حلیمه سعیدی

حلیمه سعیدی یکی دیگر از بازیگرانی است که در پیری استعداد بازیگری او کشف شد. این هنرمند کشورمان سال 1313 متولد شد و بازیگری را از سال 84 در حالی 71 سال داشت آغاز کرد و اولین بار مقابل دوربین سریال روزگار قریب به کارگردانی کیانوش عباری رفت و بازیگر نقش مادر علی در این سریال بود.

اولین سریال پخش شده از این بانوی هنرمند، سریال متهم گریخت رضا عطاران است که در این سریال بازیگر نقش مادر رامین با بازی رضا عطاران بود.

حلیمه سعیدی را اغلب مخاطبان تلویزیون با نقش معروف خاله قزی در سریال خوش نشین ها به کارگردانی سعید آقاخانی می شناسند که در سال 89 از شبکه سه پخش شد.

حلیمه سعیدی

اردشیر کاظمی

اردشیر کاظمی بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان یکی دیگر از هنرمندانی است که در سنین پیری قدم به دنیای بازیگری گذاشت. این هنرمند کشورمان متولد سال 1317 است و بازیگری را در سن 63 سالگی با سریال یادداشت های کودکی آغاز کرد و در همان سال در فیلم قارچ سمی رسول ملاقلی پور هم بازی کرد.

این هنرمند پیشکسوت از چهره های محبوب و پرکار این روزهای دنیای هنر است که اغلب مردم او را با سریال هایی چون زوج یا فرد، لیسانسه ها، گسل، پژمان، دودکش، دزد و پلیس، دست بالای دست، خوش نشین ها، عید امسال و... می شناسند.

اردشیر کاظمی

رابعه مدنی

رابعه مدنی یکی دیگر از هنرمندانی است که بازیگری را در سنین پیری آغاز کرد. این بانوی هنرمند متولد سال 1320 است و بازیگری را از سن 60 سالگی و در سال 1380 آغاز کرد.

این بانوی هنرمند مادر امیرشهاب رضویان کارگردان سینما است و به واسطه پسرش وارد دنیای هنر شد و به یکی از بازیگران مسن و محبوب سینما و تلویزیون تبدیل شد.

رابعه مدنی در فیلم و سریال هایی چون وضعیت سفید، مدینه، سر دلبران، آچمز، بوسیدن روی ماه، مرگ ماهی و... به ایفای نقش پرداخت و فیلم بوسیدن روی ماه را یکی از مهم ترین کارهای کارنامه هنری اش میداند.

رابعه مدنی

شیرین یزدان بخش

شیرین یزدان بخش بانوی هنرمند سینما یکی دیگر از چهره هایی است که در دوران پیری قدم به دنیای بازیگری گذاشت. این بازیگر کشورمان متولد سال 1327 است و در سن 61 سالگی و در سال 88 با فیلم لطفا مزاحم نشوید وارد دنیای سینما شد.

این بانوی هنرمند از علاقه مندان به تئاتر و موسیقی بود و به صورت اتفاقی با پیشنهاد افشین هاشمی برای بازی در فیلم لطفا مزاحم نشوید مواجه شد و این فیلم راه ورود او به دنیای سینما شد و برای بازی در این فیلم برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن از بیست و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر شد.

شیرین بزدان بخش در فیلم هایی چون جدایی نادر از سیمین، بوسیدن روی ماه، برف، ملبورن، ابد و یک روز، یک روز بخصوص، لس آنجلس تهران، به وقت خماری، غلامرضا تختی، عنکبوت و... به ایفای نقش پرداخته است.

شیرین یزدان بخش

پروین ملکی

پروین مللکی بازیگر سینما  وتلویزیون کشورمان در سال 1326 متولد شد. پدر او ایرانی و مادرش لبنانی است.

این بانوی هنرمند زمانی که محرم زینال زاده از طریق دوستی با پسرش به منزل آنها آمده و از لحن صحبت کردن او خوشش آمده بود برای بازی در سریال آزانیس دوستی در سال 1378 دعوت به همکاری شد.

پروین ملکی پس از آژانس دوستی در فیلم و سریال های بسیاری همچون بوی باران، کیمیا، پریا، پنج کیلومتر تا بهشت، شهریار، شهرزاد 1، ترش و شیرین، متهم گریخت، دهلیز، خواب زده ها، احتمال باران اسیدی و .. نقش آفرینی کرده است.

پروین ملکی

پروین دخت یزدانیان

پروین دخت یزدانیان یا همان بی بی معروف قصه های مجید یکی دیگر از هنرمندانی است که بازیگری را در دوران پیری آغاز کرد. این بانوی هنرمند متولد سال 1306 بود و بازیگری را از سال 1370 و در سن 64 سالگی آغاز کرد.

این بازیگر کشورمان مادر کیومرث پوراحمد کارگردان کشورمان است و بازیگری را با سریال قصه های مجید به کارگردانی پسرش آغاز کرد و بعد از آن در فیلم و سریال های زیادی به ایفای نقش پرداخت اما بازی در نقش بی بی قصه های مجید اثر ماندگاری از او شد.

پروین دخت یزدانیان برای بازی در فیلم صبح روز بعد، برنده دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش دوم زن از یازدهمین دوره جشنواره فیلم فجر شد.

پروین دخت یزدانیان

بازیگران محبوبی که در پیری بازیگر شدند

4.2169
این مطلب مفید بود ؟14326
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/م.ف
وبگردی