پریود یک روزه
دوره طبیعی قاعدگی معمولا 4 تا 8 روزه است اما این دوره پریودی در برخی افراد یک روزه می شود که می تواند به دلایلی مانند بارداری، شیردهی یا برخی بیماری ها باشد.

پریود من فقط یک روز طول کشید... آیا جای نگرانی وجود دارد؟

خونریزی یک روزه در هر ماه راحت به نظر می رسد، به خصوص این که دوره قاعدگی به طور متوسط 4 تا 8 روز طول می کشد اما یک تغییر ناگهانی در چرخه قاعدگی می تواند شما را متعجب کند که آیا پریود یک روزه جایی برای نگرانی دارد یا واقعا اهمیتی ندارد؟

موارد زیادی می توانند مسئول لکه بینی یا پریود یک روزه باشند، از جمله بارداری، جلوگیری از بارداری، مصرف برخی از داروها یا برخی شرایط خاص پزشکی، ورزش بیش از حد، سن و کاهش وزن نیز می توانند دلیل خونریزی کوتاه باشند.

پریود یک روزه

دوره ی طبیعی را فراموش کنید... دوره ی منظم چیست؟

وقتی صحبت از چرخه قاعدگی می رسد، هیچ تعریف واحدی از "طبیعی" وجود ندارد. حتی می توانید در یک ماه دو بار پریود شوید. به جای این که به اعداد خاص برای طبیعی بودن توجه کنید ( به عنوان مثال، یک چرخه 28 روزه با یک دوره 5 روزه ) در عوض به نظم و ترتیب آن فکر کنید.

آنچه برای پریود یک فرد طبیعی است، ممکن است برای دیگری نباشد و این می تواند در طول زندگی شما تغییر کند. چرخه قاعدگی به طور متوسط حدود 28 روز است اما اگر بین 21 تا 45 روز باشد چرخه شما "منظم" است. روز اول پریود شما اولین روز خونریزی است.

چرخه بعدی شما دفعه ی بعدی که خونریزی می کنید شروع می شود و اگر پریود تان مطابق با ماه نباشد و تا روز و ساعت قابل پیش بینی نباشد، بدانید که شما تنها نیستید. بین 5 تا 35 درصد پریودها نامنظم می باشند.

بگذارید آن ها را "خود مختار" بنامیم، فاصله ی زمانی و مدت آن ها از ماه به ماه متفاوت است. حد وسط خونریزی 5 روز است اما هر چیزی از 2 تا 8 روز در حد طبیعی است.

دوره منظم پریودی

چرا قاعدگی من فقط یک روز است؟

گاهی اوقات یک دوره 1 روزه نیز یک دوره فوق العاده سبک است ( فکرش را کنید فقط یک نوار بهداشتی یا به نوعی یک روز خونریزی ). در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک برخی از دلایل مختلف دوره های 1 روزه و آنچه ممکن است تجربه کنید را بررسی خواهیم کرد.

بارداری

چه زمانی پریود، پریود واقعی نیست؟ وقتی باردار هستید

یک دوره کوتاه و سبک از 1 تا 2 روز ممکن است خونریزی لانه گزینی باشد، که متداول است. طبق برخی از تحقیقات این اتفاق حدود یک هفته یا 2 هفته بعد از لقاح در 15 تا 25 درصد از بارداری ها می افتد. همچنین ممکن است در اوایل لکه بینی را مشاهده کنید زیرا رگ های خونی در دهانه رحم شما در حال رشد هستند و در نتیجه بیشتر مستعد خونریزی خواهند بود.

پریود بارداری

سقط جنین

خونریزی ناشی از سقط نیز می تواند با پریود کوتاه مدت اشتباه گرفته شود، به خصوص اگر از باردار بودن خود آگاهی نداشته باشید. با توجه به اینکه چقدر از زمان بارداری تان گذشته، خونریزی می تواند از لکه بینی تا جریان شدید، متقاوت باشد.

شیردهی

یک پریود کوتاه و سبک نیز می تواند هنگام شیردهی اتفاق بیفتد. شما معمولاً هنگام شیردهی پریود نمی شوید، به دلیل هورمون پرولاکتین که باعث شیردهی می شود و به بدن شما اخطار می دهد که پریود نشود. هرچند در نهایت دوباره حدود 9 تا 18 ماه پس از تولد کودک، بدن تان به حالت معمول بر می گردد.

شیردهی

حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج رحمی ( که به آن حاملگی لوله ای نیز گفته می شود ) زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده خود را در جایی غیر از رحم مانند لوله رحمی، دهانه رحم یا تخمدان کاشته باشد.

اگر تخمک به رشد خود ادامه دهد، می تواند لوله را پاره کند که این باعث خونریزی شدید داخلی می شود. خونریزی واژینال و درد لگن از علائم اولیه ی این موقعیت خطری می باشند، بنابراین اگر علائم ذیل یا علائم شدیدتری را مشاهده کردید، بلافاصله به دنبال مراقبت پزشکی باشید:

 • خونریزی غیرطبیعی
 • سرگیجه یا غش کردن
 • احساس فشار در راست روده
 • درد شدید در شکم یا لگن به ویژه در یک طرف از بدن

حاملگی خارج رحمی

استفاده از قرص و سایر داروها

قرص های هورمونی برای جلوگیری از بارداری قطعاً می تواند پریود شما را کوتاه تر و سبک تر کنند، زیرا آن ها حاوی هورمون هایی هستند که می توانند پوشش رحم شما را نازک کنند و در نتیجه یک آستری نازک تر برابر است با هر ماه خونریزی کمتر و در نهایت پریود کم تر.

استفاده از دستگاه های داخل رحمی (IUD) نیز می توانند این امر را ایجاد کنند.

سایر داروها - از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و مکمل ها نیز می توانند منجر به تغییر در خونریزی قاعدگی شما شوند.

قرص های هورمونی

از جمله این موارد:

 • آسپرین و دارو های تجویزی رقیق کننده ی خون
 • دارو های ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) و ناپروکسن
 • دارو های هورمونی ( مانند استروژن یا پروژسترون )
 • دارو هایی برای درمان سرطان
 • دارو های تیروئید
 • برخی از دارو های ضد افسردگی
 • مکمل های گیاهی که خونریزی را تحت تأثیر قرار می دهند از جمله زردچوبه، زنجبیل، جینکو بیلوبا و جینسینگ

**اگر هر یک از این داروها را مصرف می کنید و تغییر در جریان قاعدگی معمول خود را مشاهده کردید، به پزشک خود مراجعه نمایید.

تاثیر دارو بر پریود

سبک زندگی

اخیراً چه چیز جدیدی به زندگی شما اضافه شده است؟ در برنامه روزانه شما تغییری ایجاد شده؟ تغییر در رژیم غذایی، حرکات ورزشی یا سطح استرس، همگی می توانند بر پریود شما تأثیر بگذارند.

استرس و اضطراب

جدی آیا چیزی هست که استرس روی آن تاثیر نگذارد؟ استرس می تواند هورمون های شما را خراب کند، و اگر به اندازه کافی شدید باشد ممکن است به یک پریود کوتاه تر، سبک تر یا قاعدگی کمتر منجر شود (پس به استرس خود غلبه کنید ).

همچنین می تواند پریود شما را به عقب بیاندازد. دوره ی قاعدگی شما فشارسنجی برای سطح استرس شماست. زمانی که استرس به یک سطح قابل کنترل کاهش یابد، احتمالاً پریودتان نیز مثل سابق خواهد شد.

استرس

کاهش وزن زیاد

کاهش وزن خیلی سریع می تواند بر پریود شما تأثیر بگذارد. کاهش وزن و همچنین اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی، می توانند باعث قاعدگی های نامنظم شوند، حتی می توانند پریود شما را به عقب بیاندازد. این نشانه آن است که بدن شما تغذیه مورد نیاز برای حفظ سلامت قاعدگی و سایر عملکرد های تولید مثل را دریافت نمی کند.

زیاد از حد ورزش کردن

فعالیت بدنی بیش از حد می تواند منجر به قاعدگی های نامنظم یا عقب افتادن آن شود. اگر شما یک ورزشکار استقامتی هستید، یا در حال تمرین برای یک مسابقه هستید و یا اخیراً سطح ورزش خود را بدون تنظیم میزان مصرف غذا تغییر داده اید، بدن تان ممکن است انرژی لازم برای قاعدگی سالم را نداشته باشد.

ورزش بیش از حد

شرایط پزشکی

برخی شرایط خاص پزشکی نیز می تواند دلیل پریود 1 روزه شما باشند.

بیماری تیرویید

در مطالب مرتبط با تیروئید در بخش بهداشت و سلامت نمناک پیش از این گفتیم که هورمون های تیروئید برای سلامت قاعدگی شما بسیار مهم هستند، بنابراین وقتی بیماری تیروئید باعث می شود که بدن تان مقدار تولید این هورمون ها را زیاد یا کم کند، چرخه ی شما تحت تاثیر قرار می گیرد. وقتی مشکل تیروئید دارید، قاعدگی شما ممکن است نامنظم یا کوتاه تر باشد.

علائم بیماری تیروئید انواع مختلفی دارند که شامل موارد زیر است:

 • احساس خستگی فوق العاده یا تلاش برای خوابیدن
 • قلب کندتر یا سریعتر از حد طبیعی است
 • افزایش وزن یا کاهش وزن غیرمنتظره

بیماری تیرویید

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

PCOS باعث تولید بیش از حد هورمون های مردانه در بدن شما می شود و این عدم تعادل می تواند تخمک گذاری را سرکوب کرده و چرخه ی تان را مختل کند. علاوه بر علائمی مانند خستگی، تن صدای پایین، نوسانات خلقی، موهای زائد صورت و ناباروری در این بیماری نیز می توانند باعث سبک شدن و کوتاه شدن دوره های قاعدگی شوند. حتی ممکن است به طور کلی آن را عقب بیاندازند.

سایر شرایط سلامتی

این مشکلات همچنین می توانند بر دوره شما تأثیر بگذارند:

 • کم خونی
 • تغییرات در وضعیت رحم، دهانه رحم یا تخمدان ها
 • سرطان رحم یا دهانه رحم
 • اختلالات غده هیپوفیز

one day period

سن

رایج ترین سن برای شروع پریود 12 تا 13 سال است ( زودتر یا دیرتر نیز طبیعی است )، در حالی که میانگین سنی یائسگی 51 سال است که این تقریبا 4 دهه قاعدگی را نشان می دهد.

کاملاً معمول است که قاعدگی شما در طی چند سال اول و همچنین در سال های آخر ( مرحله قبل از یائسگی ) نامنظم باشد.

دلیل و علت اصلی پریود یک روزه ی چیست؟

4.251
این مطلب مفید بود ؟438
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : greatist / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی