مثانه بیش فعال
مثانه بیش فعال مشکلی که افراد در بیشتر سنین با آن درگیر هستند.داشتن رژیم غذایی و مصرف نکردن برخی خوراکی ها به شما برای کنترل مثانه بیش فعال کمک میکند.

تغذیه مثانه بیش فعال؛ شامل بخور نخورها

آیا شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که مدام به دستشویی می روید؟ حتی به خاطر دستشویی چندین بار از خواب بیدار می شوید؟ احتمالا به مثانه بیش فعال یا پرکار مبتلا هستید. در مثانه بیش فعال (Overactive Bladder) مثانه بطور مکرر منقبض شده و احساس ادرار کردن به بیمار دست می دهد، مثانه بیش فعال معمولا خطر زیادی برای شما ایجاد نمی کند اما این بیماری ممکن است در زندگی و شغل بیمار اختلال ایجاد کند و سبب مشکلات اجتماعی و روانی برای وی گردد. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک؛ توضیح می‌ دهیم که با مصرف چه خوراکی ها و دوری از چه مواد غذایی بتوانید مثانه بیش فعال خود را کنترل کنید.غذاهایی که باید از آن ها دوری کنید

ممنوعیت های خوراکی افراد مبتلا به مثانه بیش فعال شامل:

شکلات

بیشتر انواع شکلات دارای کافئین هستند که کافئین موجود در شکلات باعث تحریک تولید ادرار می شود. این ماده می تواند اعتیادآور باشد و مثانه را تحریک کند، که نیاز بیش از حد به استفاده از توالت را موجب می شود.نباید شکلات استفاده کنید یا در صورت تمایل خیلی زیاد، شکلات سفید بخورید که کافئین ندارد.

شکلات

چای و قهوه

حتماً می دانید که چای و قهوه عامل افزایش ادرار هستند و باعث می شوند که بیشتر به دستشویی بروید. به جای آن ها می‌ توانید از نوشیدنی‌ های بدون کافئین استفاده کنید. اگر به نوشیدنی های گرم علاقه دارید، تلاش کنید چای سبز را جایگزین قهوه کنید. اگر به چای سبز علاقه ندارید، از چای های نعناعی و میوه ای استفاده کنید.

میوه های مرکبات

پرتقال، لیمو ترش، لیمو شیرین، علائم مثانه بیش فعال را بدتر می‌‌‌ کنند. مقدار زیادی سیتریک اسید دارند و کنترل مثانه با مصرف آن ها سخت می شود. به جای آن از میوه های کم آب تر مانند بلوبری، موز، سیب و هلو استفاده کنید.

محصولات گوجه فرنگی

گوجه فرنگی به خاطر سطح اسیدیِ بالا؛ مثانه را تحریک می کند و علائم مثانه پرکار را بدتر می کند. گوجه فرنگی به ویژه اگر با ادویه ها همراه شود، می تواند زمینه ساز برخی مشکلات شود. بهتر است که تا حد ممکن از گوجه فرنگی و محصولاتِ آن مانند سس استفاده نکنید.

رب گوجه فرنگی

پیاز

پیاز خام مثانه را به کار می‌ اندازد و باعث افزایش ادرار می شود.

نوشابه

نوشابه یک نوشیدنی قنددار است که مصرف زیاد آن باعث می‌ شود تا بیش از حد معمول به دستشویی بروید؛ بنابراین بهتر است که مصرف نوشیدنی های قنددار را کنار بگذارید و به جای آن به دنبال آب میوه طبیعی باشید.

نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدنی های که به منظور افزایش انرژی در دسترس هستند، به کافئین وابسته بوده و معمولا حاوی قند فراوان هستند و می توانند موجب تحریک مثانه شده و نیاز به استفاده از توالت را افزایش دهند.

نوشیدنی های انرژی زا

شیرین کننده ها

همان طور که بالاتر هم اشاره شد، باید از مصرف شیرین کننده ها دوری کنید و بهتر است از موادی که داخل آن شیرین کننده به کار رفته شده هم استفاده نکنید. مصرف بیش از حد قند می تواند اثر منفی بر مثانه داشته باشد و احتمال ارسال سیگنال های نیاز به استفاده از توالت افزایش یابد. به جای شکر از استویا که یک شیرین کننده طبیعی است، استفاده کنید.

غذاهای پر ادویه

غذاهای پر ادویه مانند غذاهای تند عاملی برای تحریک مثانه و ادرار هستند. غذاهای تند می توانند موجب التهاب دیواره داخلی مثانه شوند و از این رو احساس نیاز به استفاده از توالت در فرد شکل بگیرد. اگر با بیش فعالی مثانه مواجه هستید، مصرف غذاهای تند را محدود کنید.

غذاهای شور

چیپس سیب زمینی، آجیل شور و دیگر غذاهای نمکی وضعیت مثانه پرکار را بدتر می کنند و شما را خیلی تشنه می کنند و باعث می شوند که آب زیادی بنوشید و بیشتر به دستشویی بروید؛ بنابراین بهتر است که از میان وعده های بدون نمک استفاده کنید.

چیپس سیب زمینی

غذاهای فرآوری شده

غذاهای فرآوری شده و صنعتی مانند سرلاک، پنیر صنعتی‌ و سبزیجات بسته بندی شده همگی به دلیل وجود مواد مصنوعی و نگهدارنده ها عامل تحریک پرکاری مثانه هستند.

دیگر ممنوعیت های خوراکی مثانه بیش فعال

 • نوشابه های گازدار
 • نوشیدنی های انرژی زا
 • شیر و فرآورده های لبنی
 • شکر و شیرین کننده های مصنوعی
 • قهوه (حتی بدون کافئین)
 • چای - سیاه یا سبز، معمولی یا بدون کافئین
 • عسل
 • داروهای حاوی کافئین
 • شکلات
 • گوجه فرنگی و محصولات مبتنی بر گوجه فرنگی
 • آب مرکبات و میوه ها
 • غذاهای پرادویه و فلفل قرمز
 • پیاز خام
 • سس سویا
 • توت فرنگی
 • سرکه

چند خوراکی مفید برای مثانه بیش فعال

موز سرشار از پتاسیم است، فیبر بالایی دارد و برای جلوگیری از ادرار زیاد عالی است.
بادام هندی، بادام و بادام زمینی به شدت عالی هستند و از مثانه بیش فعال جلوگیری می‌ کنند.
غذاهای حاوی آنتی اکسیدان، فیبر و ویتامین k می توانند برای مثانه پرکار عالی باشند.

خوردنی هایی که برای مثانه بیش فعال ممنوعه

3.816
این مطلب مفید بود ؟124
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : boldsky / nafc.org / بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی