گرمازدگی در ورزش
ورزش در گرمای تابستان موجب گرمازدگی می شود اما راهکارهایی وجود دارد، مانند پوشیدن لباس مناسب یا تغذیه مناسب که می توانید از گرمازدگی پیشگیری کنید و بدنتان را خنک نگه دارید.

راهکار های مقابله با گرمازدگی حین ورزش در تابستان

گرمای تابستان به شدت کلافه کننده است . مخصوصاً زمانی که در حین ورزش کردن ، زیاد عرق می کنید . از طرفی باید حداقل 75 دقیقه در هفته ورزش کنید تا بتوانید سلامت بدن خود را تضمین کنید اما چگونه می توان با این عرق زیاد و گرمای بالا در فصل تابستان مبارزه کرد ؟ در این قسمت از ورزش و تناسب اندام نمناک راهکارهایی را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید بدن خود را خنک تر نگه دارید و با گرمازدگی مبارزه کنید.

روش های جلوگیری از گرمازدگی هنگام ورزش

زمان تمرین خود را تغییر دهید:

همان طور که می دانید زمانی که نور خورشید به اوج خود می رسد ، دمای هوا نیز افزایش پیدا می کند . در واقع موقعیت خورشید ، میزان گرمای روز را تعیین می کند . خورشید هنگام ظهر بیشترین گرمای خودش را ساطع می کند و تقریباً حدود ساعت سه و نیم به اوج خود می رسد . به همین دلیل بهتر است زمان بیرون رفتن و ورزش کردن خود را تغییر دهید و بین ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر هرگز بیرون از منزل نباشید.

بهترین راهکار این است که قبل از طلوع خورشید از خواب بیدار شوید تا مجبور نباشید در اوج گرما به کار و فعالیت خاصی در بیرون از منزل مثل ورزش کردن بپردازید . همچنین می توانید ورزش کردن خود را به عصر نیز موکول کنید . یک جلسه ورزشی خود را به دو جلسه کوتاه در طول روز تقسیم کنید. یک جلسه هنگام صبح قبل از طلوع خورشید و یک جلسه شب ها.

گرمازدگی در ورزش

به پوشش بدن خود دقت کنید:

دمای داخلی بدن می تواند تا 20 درجه هم در طول انجام ورزش های هوازی برسد ؛ حتی زمانی که در یک محیط خنک ورزش می کنید . باید هنگام ورزش کردن متناسب با دمای هوا یک پوشش مناسب داشته باشید . لباس پوشیدن مناسب حین ورزش کردن ، به شدت در تعادل درمانی بدن شما موثر خواهد بود.

مچ بند ، هدبند و حوله های اطراف گردن خود را بعد از ورزش کردن با آب خنک مرطوب کنید تا بتوانند رطوبت کافی را به بدن شما برسانند و عرق را به خود جذب کنند.

لباس های سبک انتخاب کنید:

لباس هایی که از نظر وزنی سبک هستند و رنگ روشن دارند ، اشعه های نور خورشید را منحرف می کنند و عرق بدن را به خودشان جذب می کنند و احساس خنکی بیشتری خواهید کرد.

هرگز لباس های کتان نپوشید :

زیرا این لباس ها رطوبت را داخل خود نگه می دارند و به آرامی خشک می شوند و در نتیجه گرما در بدن شما محبوس می گردد.

ضد آفتاب بزنید :

ضدآفتاب نه تنها می تواند گرمای اضافی را از بین ببرد، بلکه از داغ شدن پوست شما جلوگیری می کند و عوارض جانبی آفتاب سوختگی را به شدت کاهش می دهد.

کرم ضد آفتاب

نوشیدنی سالم مصرف کنید :

نتیجه گرما، عرق کردن و نتیجه عرق کردن ، از دست دادن آب بدن می باشد. فرقی ندارد که داخل یا بیرون از منزل ورزش کنید ؛ در هر صورت باید به اندازه کافی آب بنوشید . تقریبا 99 درصد کاهش وزن به دلیل از دست دادن آب می باشد.

بدن شما به آب کافی نیاز دارد تا بتواند دمای داخلی را متعادل کند و به خوبی عملکردهای مختلف را به انجام برساند که در صورت کم آبی و خشکی بدن قادر به انجام این کار ها نخواهد بود.

از طرفی نباید نوشیدنی های بنوشید که آب بدن شما را به خودشان جذب می کنند . مثلاً الکل ، قهوه و نوشابه جزء نوشیدنی هایی هستند که بدن شما را می کاهند.

نوشیدنی های ولرم مصرف کنید :

آب و نوشیدنی های ورزشی که حاوی الکترولیت ها ، سدیم و پتاسیم هستند معمولاً قبل و بعد از ورزش مصرف می شوند اما چرا نباید نوشیدنی خنک بخوریم و باید آن ها را ولرم مصرف کنیم؟

زیرا یک بدن داغ، نوشیدنی های بیش از حد خنک را رد می کند و کاملا مثل قبل می شود . انگار که هیچ نوشیدنی مصرف نکرده اید . بهتر است که نوشیدنی های یخ و خنک را زمانی بنوشید که از مصرف نوشیدنی های ولرم زمان کمی گذشته و بدن شما احساس خنکی دارد.

به استخر بروید :

راه های زیادی برای ورزش کردن در آب وجود دارد . در نتیجه استخر رفتن برای جلوگیری از گرمازدگی در فصل تابستان بسیار موثر خواهد بود.

ورزش شنا برای تابستان

میوه و سبزی حتما مصرف کنید:

یکی از مهم ترین موارد عنوان شده در این بخش از نمناک مصرف میوه ها و سبزیجات به اندازه ی لازم است ؛ علاوه بر مصرف نوشیدنی ها باید میوه و سبزیجات مصرف کنید که منبع غنی از آب هستند . تقریباً 20 درصد از آب بدن ما از طریق میوه و سبزیجات تامین می شود.

روتین خود را تغییر دهید :

برای ورزش کردن زمان بگذارید و تمرین های ورزشی جدید را امتحان کنید . این تغییرات باعث می شود که روی گروه های مختلفی از عضلات و مهارت های متفاوت مثل بالانس یا لیفت تمرکز کنید . این تغییر تمرین ورزشی نه تنها احتمال گرمازدگی را می کاهد ، بلکه باعث بهبود تناسب کلی اندام شما خواهد شد.

انعطاف پذیری بدن خود را افزایش دهید :

بسیاری از مربیان در چنین شرایطی یوگا انجام می دهند . یوگا می تواند برای کنترل حرکات بدنی و از بین بردن آشفتگی های جسمی و روحی مناسب باشد ؛ به طوری که روز بعد از انجام یوگا احساس بسیار عالی خواهید داشت.

به باشگاه بروید :

ورزش کردن در محیط داخلی و سرپوشیده با وجود کولر و تهویه هوا باعث جریان بیشتر هوا در محیط های بسته می شود . در نتیجه احتمال گرمازدگی کاهش پیدا می کند . البته نمی توان لذت ورزش کردن در محیط باز را انکار کرد اما اگر نگران گرمای بالای هوا هستید ، بهتر است که حتماً در باشگاه و زیر کولر ورزش کنید.

بهترین راه جلوگیری از گرمازدگی حین ورزش در تابستان

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ن/ز.ت
وبگردی