تولد
نشانه مشکل کبدی
کبد از مهم ترین و حساس ترین اعضای بدن است که اگر مشکلی داشته باشد میتوانید علامت ها و نشانه های آن را بر روی دیگر اعضای بدن ببینید.

علامت و نشانه ای که خبر از مشکل کبدی میدهد

همه ما چیزهای زیادی در مورد کبد شنیده ایم و بسیاری از مشکلات سلامتی افراد هم مربوط به این عضو مهم از بدن می باشد که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم روی دیگر قسمت‌ های بدن تاثیر گذار است.

در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم که راجع به کبد با شما صحبت کنیم و علامت و نشانه هایی را بگوییم که نشان می‌ دهد کبدتان بیش از حد کار می کند و به قول معروف وضعیت مناسبی ندارد؛ پس با ما همراه باشید.

چروک بین ابروها

چروک بین ابرو می تواند به خاطر فرآیند پیری یا ژنتیک باشد که دیر یا زود همه شما را درگیر می‌ کند اما در مورد کبدی که بیش از حد کار کرده، این چروک ها معمولاً به صورت عمودی بین ابروها اتفاق می‌ افتند. به این معنا که کبدتان بیش از حد کار می کند و یک مشکل جدی در کار است.

چروک بین ابروها

لکه های سبز یا قهوه ای

لکه های قهوه ای تیره یا سبز روی صورت فقط بخاطر آرایش کردن بیش از حد یا ناشی از سن یا حتی قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیستند. این علائم، به خصوص اگر در سمت راست صورت یا نزدیک شقیقه ‌ها باشند، نشان از مشکلی در کبد است.

پوست چرب پیشانی

نوع پوست عامل دیگری است که معمولاً به ژنتیک یا سن نسبت می دهیم؛ اما با این حال، پوست بیش از حد خشک یا چرب می تواند نشان دهنده عدم تعادل داخلیِ بدن باشد. وقتی پوست پیشانی چرب است، ممکن است از اختلال در عملکرد کبد رنج ببرید.

کچلی موضعی یا سفید شدن موها

در فصل پاییز یا بهار غیر طبیعی نیست که مقدار از موهایتان بریزد؛ اما خیلی از افراد بدون هیچ دلیل خاصی با این مشکل مواجه می‌ شوند تا حدی که قسمتی از سرشان کچل می شود.

بسیار مهم است که علت کچلی موضعی خود را بشناسید. اگر فقط یک قسمت از موهایتان سفید شده، حتما باید این مشکل را بررسی کنید، شاید ایراد از کبدتان بوده باشد.

کچلی موضعی

مشکلات بینایی

کبد مستقیماً بر جریان خون به چشم تأثیر می گذارد؛ بنابراین اگر مشکلات بینایی دارید، ممکن است به دلیل کار بیش از حد کبد باشد. وقتی که کبد به درستی کار نمی کند، ممکن است که چشم ها سوی خود را از دست بدهند و مردمک ها هم سفید به نظر برسند.

التهاب لثه و گلو

بسیاری از افراد از ملتهب شدن لثه رنج می‌ برند که خیلی راحت خونریزی می کند که موقع مسواک زدن هم بیشتر این اتفاق می افتد.‌‌ اگر بعد از تعویض مسواک و خمیر دندان باز هم چنین مشکلی داشتید و حساسیت و التهاب لثه را تجربه کردید، شاید مشکلتان فعالیت بیش از حد کبد باشد.

ملتهب شدن لثه

شکل خاصی از مدفوع

علائمی در مدفوع که نشان می دهد کبدتان بیش از حد کار می کند، شامل موارد زیر است:

  • بوی بسیار قوی و حالت چسبناک مدفوع که به خاطر سوء هاضمه یا مصرفِ غذا های مخمری اتفاق می افتد
  • مدفوع خیلی خشک و سفت که به خاطر یبوست و عملکرد نامتعادل کبد است
  • اسهال
  • رنگ سفالی یا رنگ پریدگی مدفوع
  • مدفوع شناور به خاطرِ وجود چربی

اگه این علامتو رو صورتت داری، یعنی وضع کبدت خوب نیست

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : کبد
وبگردی