کشف اکسیژن

جزئیات مهم و واقعی از کشف اکسیژن

تاریخ انتشار : 24 خرداد 1401کد مطلب : 87449زمان مطالعه : 2 دقیقه
اکسیژن ماده ای در هوا و عاملی برای زندگی و حیات انسان ها و موجودات زنده است. شاید برای شما هم جالب باشد بدانید این ماده حیاتی چگونه و توسط چه کسی کشف شده است.

حقایق مهم و جذاب درباره کشف اکسیژن

اکسیژن یک گاز کالکوژن غیر فلزی است که با حرف اختصاری O نشان داده می‌ شود و توسط فردی به نام "جوزف پریستلی" در سال 1774 کشف شد؛ البته قبل از آن فردی به نام "کارل اسکیل" در سوئد در سال 1771 هم در مورد اکسیژن صحبت کرده بود؛ اما تا سال 1777 چیزِ رسمی منتشر نکردند.

اکسیژن استاندارد بدون رنگ، بدون طعم و بدون بو است. نام آن را از یک کلمه یونانی گرفته اند که به معنای اسید و ژن هایی است که قابل شکل پذیری هستند.

"پریستلی" ترکیبات مختلفی که شامل منگنز اکسید، جیوه اکسید و پتاسیم نیترات بود را حرارت داد و متوجه شد گازی تولید می شود که نام آن را آتشِ هوا گذاشت و بعد از آن جیوه اکسید را با استفاده از نور خورشید روی یک لیوان شیشه آهنربایی گرم کرد؛ سپس از جیوه گازی آزاد شد که باعث می شد زود تر از حالت معمول بسوزد و بعد؛ آزمایشاتی را روی آن انجام داد.

بعد از آن یک عدد موش را داخل شیشه قرار دادند؛ شیشه ای که داخل آن گاز اکسیژن وجود داشت و توقع داشتند که موش فقط یک دقیقه زنده بماند؛ اما به خاطر وجود اکسیژن تا یک ساعت زنده ماند.

اطلاعات درباره اکسیژن

نامگذاری اکسیژن

در پاسخ به سوال برخی از شما کاربران از نمناک، باید بگوییم که "انتواین لاووزیر" فردی است که اکسیژن را نام گذاری کرد. آزمایشات زیادی را مانند "پریستلی" انجام داد تا چیز های زیادی در مورد این گاز بداند و متوجه شد که هوا از 20 درصد اکسیژن ساخته شده و آن را با یک ماده آتش زا هم ترکیب کرد؛ سپس متوجه شد که مقدار گاز تولید شده از جیوه اکسید برابر با وزن از دست رفته جیوه اکسید می باشد و وقتی که مواد با اکسیژن واکنش نشان می دهند، وزنی مشابه با وزن از دست رفته شان در هوا می گیرند. او از این آزمایش متوجه واکنش های شیمیایی شد.

کشف اولیه اکسیژن 

دانشمندان زیادی متوجه وجود ماده ای با همین ویژگی ها به عنوان اکسیژن شدند. بعضی از کشف های اولیه مربوط به کشف هایی مانند کشف "لئوناردو داوینچی" در سال هزار و 550 بود که متوجه شد درصدی از هوا در تنفس ما دخیل است.

بعد از آن؛ در سال 1365 "رابرت هوک" متوجه شد که پتاسیم نیترات حاوی ماده‌ ای است که در هوا وجود دارد. در سال 1368 "جان مایو" متوجه وجود گاز اکسیژن در هوا شد و این کشفیات ادامه پیدا کرد.

تنفس و اکسیژن

حقایقی در مورد اکسیژن

  • اکسیژن سمی نیست؛ اما در غلظت بالا ممکن است خطرناک باشد.
  • به راحتی داخل آب سرد حل می شود و حل شدن آن در آب سرد راحت تر از آب گرم است.
  • اکسیژن با فتوسنتز در هوا ذخیره می شود و حلال پذیری بیشتری نسبت به نیتروژن در آب دارد و در آب تازه نسبت به آب دریا حلال پذیری بیشتری خواهد داشت.
  • اکسیژن عاملی برای زندگی و حیات است و اکثر موجودات؛ برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند.

جزئیات مهم و واقعی از کشف اکسیژن

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : worldatlas / بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی