آیا میدانید

حقایق مغز
مغز یکی از عجیب ترین و پیچیده ترین اعضای بدن است که رازها و حقایق بسیار جالبی در آن نهفته است که شاید تا به حال نمی دانستید.
قانون مورفی

“قانون مورفی” چیست و چقدر حقیقت دارد؟

زمان مطالعه : 8 دقیقه
“قانون مورفی” برگرفته از سخنان ادوارد آلویسیوس مورفی است و او معتقد بود اگر راه های متفاوتی برای انجام کاری وجود داشته باشد که یکی از آنها به فاجعه بینجامد، حتماً یک نفر کار را به همان صورت انجام خواهد داد.
شب کویر

چرا شبهای کویر سرده ؟

زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرد بودن شب کویر به دلایل مختلفی می باشد و به دلیل اقلیم و آب و هوای خاص آن، اختلاف دمای زیادی بین شب های کویر و روزهای آن وجود دارد .
صدای نویز گوشی

دلیل صدای نویز اسپیکر هنگام زنگ خوردن گوشی

زمان مطالعه : 3 دقیقه
حتما برای شما هم اتفاق افتاده است زمانی که گوشی در کنار بلندگو و اسپیکر زنگ می خورد، صدای نویز عجیبی از اسپیکر شنیده می شود. علت این صدای گوش خراش چیست؟
ستاره در هواپیما

چرا ستاره ها از پنجره هواپیما دیده نمیشن ؟

زمان مطالعه : 2 دقیقه
اگر قصد دارید که موقع سفر کردن با هواپیما کنار پنجره بنشینید تا در شب ستاره ها را تماشا کنید، باید بدانید که احتمال آن بسیار کم است.
جهت رانندگی در کشورها

چرا جهت رانندگی درکشورهای مختلف فرق داره ؟

زمان مطالعه : 4 دقیقه
شاید در کشورهای مختلف با دیدن قانون رانندگی در سمت چپ دچار سردرگمی شده اید. اختلاف در جهت رانندگی برخی از کشورها دلایل جالبی دارد.
خودکار و مداد

چرا نوشته ی مداد پاک میشه ولی خودکار نه ؟

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا نوشته ی مداد پاک می شود ولی جوهر خودکار نه ! با خواندن این مطلب دلیل اصلی تفاوت این دو نوشت افزار را بدانید.
بد بو ترین گل جهان

گلی که بوی جنازه میدهد !!

زمان مطالعه : 3 دقیقه
اولین چیزی که با تصور یک گل به ذهن هر کسی خطور می کند، بی شک، تازگی و بوی خوش است اما تمام گل ها دارای بوی خوب و ظاهر زیبا نیستند.
آب رفتن لباس

لباس چرا آب میره ؟

زمان مطالعه : 2 دقیقه
آب رفتن لباس ها یکی از مشکلات آزاردهنده ای است که قطعا شما آن را تجربه کرده اید. ولی تا به حال متوجه دلیل این اتفاق نشده اید.
باد از کجا میاد

باد چیه و از کجا میاد ؟

زمان مطالعه : 3 دقیقه
دلیل به وجود آمدن باد تفاوت فشار از یک نقطه به نقطه دیگر است. هوا معمولا از قسمت های پر فشار به سوی قسمت های کم فشار جریان می یابد و حاصل این فرایند باد است.
ایستادن زیر باران

راهی برای کمتر خیس شدن زیر باران

زمان مطالعه : 2 دقیقه
امکان دارد که شما نیز در روزهای سرد و بارانی چتر یا بارانی خودتان را فراموش کرده باشید و می خواهید تا آنجا که ممکن است خشک بمانید.
بند باز

بند بازها چرا دستشون میله میگیرن؟

زمان مطالعه : 2 دقیقه
برخی از بند بازها هنگام اجرای نمایش از میله های بلندی استفاده می کنند که از نظر تماشاگران کار آن ها را سخت تر می کند اما در دست گرفتن این میله دلیل دیگری دارد.
خسوف

پدیده ی خسوف چیست و چگونه رخ می دهد؟

زمان مطالعه : 3 دقیقه
خسوف یا ماه گرفتگی پدیده ای است که هر 53059/29 روز یکبار رخ می دهد که سه نوع کلی، جزئی و نیم سایه ای دارد و رصد آن کاملا بی خطر است.
پدافند چیست؟

با مفهوم پدافند و انواع آن آشنا شوید

زمان مطالعه : 4 دقیقه
پدافند به معنای رویارویی و مقابله با دشمن است که امروزه با پیشرفت و تحوالات عظیم در سطح فناوری توانسته دفاع خوبی در برابر هجوم دشمن داشته باشد.
سنگ های ریل قطار

چرا مسیر ریل قطار پر از سنگه؟

زمان مطالعه : 2 دقیقه
مسیر قطار را که نگاه کنیم می بینیم که ریل ها هستند و یک عالمه سنگ ریزه که زیر ریل ریخته شده است. به طور حتم این سئوال به ذهن شما هم خطور کرده که چرا زیر ریل آهن سنگ می ریزند؟