تولد
کره بادام زمینی
کره بادام زمینی کره ای است که از بادام زمینی بو داده گرفته می شود و محبوبیت فراوانی دارد، اما باید نکاتی را برای ماندگاری بهتر این محصول رعایت کنید.

نکات مهمی که باید برای خرید و نگهداری کره بادام زمینی بدانید

کره بادام زمینی نوعی کره است که از بادام زمینی بو داده شده تهیه می شود. این نوع کره که بسیار محبوب است، به دلیل دارا بودن چربی های تک غیر اشباع و پروتئین بهترین گزینه برای افرادی است که رژیم لاغری دارند البته به دلیل کالری بالای این محصول باید در مصرف آن ‏محتاط بود. اگر شما هم از طرفداران این نوع کره هستید، در این بخش از نمناک به شما می گوییم که چگونه از کره بادام زمینی نگهداری کنید تا دیرتر فاسد شود.

چه نوع کره بادام زمینی را بخریم؟

شما می توانید در خانه کره بادام زمینی تهیه کنید البته این کره نیز مانند محصولات دیگر به انواع گوناگونی به فروش می‌رسد. هنگام خرید کره بادام زمینی انواع افزودنی ها را بررسی کنید، کره بادام زمینی سالم و مطلوب حاوی مواد اضافی نیست. اگر روی بسته‌بندی بیشتر کره‌های ‏بادام زمینی را بخوانید با فهرستی بلندبالا از موادی مانند شربت ذرت، روغن گیاهی هیدروژنه، مونوگلیسیرید، ‏دی‌گلیسیرید و… روبه‌رو می‌شوید.

وجود مواد اضافی مانند مالتودکسترین در کره بادام زمینی مطلوب نیست. کره بادام زمینی به ‏طور طبیعی 1 تا 4 گرم قند دارد و چربی کره از آن جدا شده و در قسمت بالایی ظرف جمع می شود. کره‌ای مصرف کنید ‏که بافتی صاف و یک‌دست دارد یا ذرات بادام در آن دیده می‌شود‎.‎

در خرید کره بادام زمینی به داشتن یا نداشتن روغن‌های ‏هیدروژنه و روغن‌های اضافی و مصنوعی در آن توجه کنید و برچسب و اطلاعات روی شیشه‌ کره بادام زمینی را بخوانید و ضمن کنترل مواد موجود در آن، بدانید ‏که هر چقدر تعداد موادی که در آن به کار رفته است، کمتر باشد، با احتمال بیشتری با محصولی طبیعی و بدون ‏افزودنی‌های رنگارنگ روبه‌رو هستید. ‏

کره بادام زمینی

مدت ماندگاری کره بادام زمینی

مدت ماندگاری کره بادام زمینی به دلیل افزودن مواد مختلف ممکن است بین برندهای مختلف متفاوت باشد. محصولات کارخانه‌ای موجود در بازار با استفاده از مواد نگهدارنده، ماه‌ها ماندگاری پیدا می‌کنند.

استفاده از تثبیت کننده ها و نگهدارنده در کره بادام زمینی تجاری موجب شده است که کره بادام زمینی در صورت باز نشدن درب آن به مدت 6 تا 24 ماه و بعد از باز شدن درب به مدت 2 تا 3 ماه در محیط آشپزخانه سالم بماند. این نوع کره بادام زمینی در یخچال به مدت طولانی تری سالم می مانند.

کره های بادام زمینی طبیعی به دلیل عدم استفاده از مواد نگهدارنده و تثبیت کننده در تولید آن ها، مدت ماندگاری کوتاه تری دارند و در صورت بازنشدن درب معمولا چند ماه در آشپزخانه و به مدت 1 سال در یخچال قابل نگهداری هستند اما اگر درب آن باز شود تا 1 ماه – یا 3 تا 4 ماه اگر در یخچال باشد – قابل استفاده است. برای حفظ تازگی کره بادام زمینی طبیعی بعد از باز کردن درب، آن را حتما داخل یخچال نگهداری کنید و قبل از مصرف به تاریخ مصرف یا تاریخ انقضای روی بسته توجه نمایید.

مدت ماندگاری پودر کره بادام زمینی

پودر کره بادام زمینی، پودری کم چرب تر و کم کالری تر نسبت به کره بادام زمینی اصلی است که از بادام زمینی تهیه می شود که چربی آن گرفته شده باشد. این پودر را می توانید با مقداری آب ترکیب و نوش جان نمایید، عطر و طعم آن دقیقا مانند کره بادام زمینی معمولی است.

پودر کره بادام زمینی تا مدت زمانی که درب آن باز نشده باشد، به مدت 10 تا 12 ماه قابل نگهداری است و اگر درب آن باز شده باشد بین 4 تا 6 ماه می توان آن را مصرف کرد.

پودر کره بادام زمینی

نحوه نگهداری کره و پودر بادام زمینی

  1. دمای سرد یخچال باعث افزایش طول عمر کره بادام زمینی شده پس کره را در یخچال و در مکان سرد و تاریک نگهداری کنید.
  2. کره بادام زمینی در صورت قرارگرفتن در مجاورت هوا زودتر خراب می شود پس همیشه درب ظرف کره بادام زمینی را محکم ببندید.
  3. هنگام استفاده از کره بادام زمینی حتما از وسایل تمیز استفاده کنید.
  4. پودر کره بادام زمینی را در جای خنک، خشک و تاریک نگهداری کنید.
  5. در صورت مخلوط کردن پودر بادام زمینی با آب، آن را به مدت 48 ساعت در ظرف محکم و در بسته در یخچال نگهداری کنید.

نحوه تشخیص کره بادام زمینی خراب

برای تشخیص کره بادام زمینی سالم و فاسد به روش زیر عمل کنید:

  • به ظاهر کره بادام زمینی توجه کنید، کره بادام زمینی تازه رنگ برنزه روشن دارد اما کره بادام زمینی خراب معمولا قهوه ای تیره است.
  • به بافت کره بادام زمینی دقت کنید، کره بادام زمینی تازه به طور طبیعی نرم و خامه ای است اما کره بادام زمینی ناسالم بافت خشک و سفتی دارد.
  • به بوی کره بادام زمینی توجه نمایید، در صورتی که کره بادام زمینی بوی تندی داشت، احتمالا خراب شده است.
  • مزه کره بادام زمینی را دریابید،کره بادام زمینی سالم مزه آجیلی و خوبی داشته اما مزه ترش، صابونی یا تلخ از نشانه های خراب شدن کره بادام زمینی است.

نکته

جدا شدن روغن در کره بادام زمینی نشانه خراب شدن کره نمی باشد و طبیعی است زیرا ممکن است در تولید آن از مواد تثبیت کننده استفاده نشده باشد.

راز خرید کره بادام زمینی خوب+ روش نگهداری و ماندگاری

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
برچسب : بادام زمینی
وبگردی