عطر زدن
تفاوت عطر و ادوکلن و یا ترکیباتی که با نام های ادو پرفیوم، ادو تویلت، ادوکلن، دئودورانت، ضد عرق و بادی اسپلش شناخته می شوند، در چیست؟

آشنایی با تفاوت اصلی بین عطر و اسپری بدن

همه ما از گران تر بودن قیمت عطرها نسبت به اسپری های بدن خبر داریم، اما تفاوت های دیگر عطر و ادوکلن و یا ترکیباتی که با نام های ادو پرفیوم، ادو تویلت، ادوکلن، دئودورانت، ضد عرق و بادی اسپلش شناخته می شوند، در چیست؟ پاسخ همه این سوالات را در ادامه این مقاله خواهید یافت.

ترکیبات اصلی مواد خوشبو کننده مانند عطرها

تقریبا تمام محصولاتی که رایحه معطری دارند و به عنوان خوشبو کننده های بدن مانند عطر و ادوکلن شناخته می شوند، دارای درصدی از ترکیبات معطر هستند که در ذرات روغنی محبوس اند. این ترکیبات روغنی برای اینکه قابل استفاده شوند، باید درون حلال هایی مانند الکل و آب قرار گیرند. البته برخی از این محصولات مانند ضد تعریق ها، ترکیبات دیگری نیز دارند تا جلوی تعریق و ایجاد بوی بد را بگیرد. 

اسپری بدن، بادی اسپلش، بادی میست و دئودورانت

اسپری بدن
از بسیاری جهات، در صنعت عطر سازی، نام گذاری محصولات مختلف معطر راهی برای گمراه کردن مشتری ها است و برندهای مختلف، برای محصولات شان نام های متفاوتی در نظر می گیرند. اما یکی از تفاوت هایی که باعث ایجاد نام های متفاوت برای محصولات می شود، میزان رایحه ، مواد معطر و کارکردهایی است که هر کدام از این محصولات دارند. برای مثال اسپری بدن، بادی میست و دئودرانت ها (یا اسپری ضد تعریق )، برای هدف مشابهی، یعنی ایجاد رایحه خوب در فرد تولید می شوند.

اما اگر بخواهیم تفاوت های این سه محصول را جزئی تر بیان کنیم به این موارد می رسیم:اسپری بدن (body spray) که با نام بادی اسپلش (body splash) هم شناخته می شود و دئودورانت ها (deodorant) برای استفاده در بخش های مختلف بدن مانند زیر بغل مورد استفاده قرار می گیرند. الکل موجود در این ترکیبات، مانع از رشد باکتری ها در نواحی مستعد عرق کردن می شود و بوهای طبیعی بدن را محدود یا خنثی می کند. درصد ترکیبات معطر آنها حدود 1 تا 3 درصد است و با برندهای مختلفی در بازار یافت می شوند. در هنگام خرید این محصولات، می توانید به سراغ معروف ترین انواع آنها مانند برندهای ایرانی بادی اسپلش مای و سی گل بروید. 

بادی میست ها (body mist)، ترکیبات گازی هستند که اغلب توانایی مقابله با بوی بدن را ندارند و با اسپری کردن، رایحه ضعیفی روی لباس ایجاد می کنند. بادی میست ها را می توان چندین بار در طول روز مورد استفاده قرار داد و خانم ها بیشترین استقبال کننده از این خوشبو کننده ها هستند. ویکتوریا سیکرت، از انواع بادی میست های محبوب است که البته در ایران با نام بادی اسپلش ویکتوریا سیکرت هم شناخته می شود. 

انواع محصولات عطر

عطرها (perfume) ترکیبی از عصاره های مختلف معطر مانند گیاهان، ادویه ها، و گل ها هستند که درون ترکیب روغنی قرار می گیرند و در نهایت با آب و الکل مخلوط می شوند. عطرها به طور معمول مایع هستند، ماندگاری بالاتری دارند و نسبت به انواع اسپری هایی که پیش از این اشاره کردیم، گران تر هستند. گرانتر بودن عطرها، به دلیل وجود غلظت بیشتر مواد معطر در آنها و فرایند عصاره گیری، تخلیص و فرمولاسیون پیچیده تر عطرها نسبت به انواع اسپری هاست و به همان نسبت تهیه آنها به انرژی و زمان بیشتری نیاز دارد. 

اما عطرها انواع مختلفی دارند که در ادامه تفاوت آنها اشاره شده است:

عطر یا پرفیوم (parfum) مخلوطی متشکل از 15 تا 20 درصد ترکیبات معطر روغنی است و پس از اسپری شدن روی لباس و یا بدن، بیش از 12 ساعت، ماندگاری دارد. ادو پرفیوم (Eau da parfum (EDP)) حاوی 10 تا 20 درصد عصاره روغنی معطر است و بین 6 تا 7 ساعت پایدار می ماند. ادو تویلت (Eau da toilette (EDT)) حدود 4 تا 15 درصد عصاره معطر روغنی داشته و حدود 3 ساعت ماندگاری دارد و ادو کلن (Eau da cologne (EDC)) با مقادیر 3 تا 5 درصد عصاره معطر روغنی تا دو ساعت ماندگاری دارد. 

در صنعت عطرسازی رایحه های به شدت متنوع، خوشبو و اغواکننده ای تولید می شود که کیفیت های بسیار متفاوتی دارند و شما بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید، می توانید آنها را انتخاب کنید. ما پیشنهاد می کنیم اگر مایل به استشمام همیشگی بوی لطیف طبیعت (ترکیبی از چوب های خوشبو و گل ها) هستید، از عطرهای مشکی لالیک که با نام ادو تویلت مردانه لالیک شناخته می شوند استفاده کنید که به نسبت قیمت معقولی هم دارند. اما اگر می توانید بودجه بیشتری برای این کار بگذارید، به سراغ خرید ادوپرفیوم یا ادکلن مردانه تام فورد و بلک افغان بروید. 

تفاوت عطر و عود

عود
عودها، چوب های خوشبویی هستند که بعد از اینکه سوزانده می شوند، بوی خوش آنها آزاد می شود و ترکیبات اصلی آنها، مواد خوشبویی مانند چوب های درخت کاج، صندل، دارچین و ... است. از عودها بیشتر برای خوشبو کردن محیط استفاده می شود و از دوران باستان، جایگاه محبوبی در آیین های مذهبی داشته اند. 
احتمالا نام عطر عود لانکوم را شنیده اید. این پرفیوم با نام انگلیسی LANCOME MAISON LAUTRE OUD، یکی از عطرهای خوشبو و متشکل از 17 رایحه مختلف است و ممکن است به دلیل داشتن واژه عود، شما را به اشتباه یاد عودهایی بیندازد که برای خوشبو کردن خانه استفاده می شود. این عطر فرانسوی است و در اندازه های 75 تا 100 میلی لیتر می توانید آنها را در بازار بیابید. 

جمع بندی تفاوت عطر و اسپری بدن

اسپری های بدن، عصاره معطر بسیار کمتری نسبت به عطر (پرفیوم) دارند و به همین علت ماندگاری آنها در طول روز بین دو تا سه ساعت است. اسپری های بدن را می توان به عنوان دئودورانت برای از بین بردن بوی عرق و یا خاصیت ضد تعریقی استفاده کرد. به همین علت، بارها امکان استفاده از آنها وجود دارد و معمولا به راحتی در کیف قابل حمل است.
قیمت عطرها گرانتر است و در انواع پرفیوم، ادو پرفیوم، ادو تویلت و ادو کلن عرضه می شود. توصیه می شود آنها را در کیف حمل نکنید و اگر مایل به استفاده چندین باره از آنها در طول روز هستید، پنبه هایی آغشته به عطر را با خود حمل کنید.
در این مقاله تلاش کردیم با کمک گرفتن از این منبع، تفاوت های اصلی عطر (پرفیوم) را با سایر محصولات خوشبو کننده مانند اسپری بدن و بادی اسپلش توضیح دهیم. امیدواریم اطلاعات لازم در اختیار شما قرار گرفته باشد.  

 

تفاوت اصلی بین عطر و اسپری بدن (بادی اسپلش) چیست؟

3.36
این مطلب مفید بود ؟42
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی