پیمان قاسم خانی
پیمان قاسم خانی، نویسنده ای که آثاری همچون شبهای برره، مرد هزار چهره و ورود آقایان ممنوع را در پرونده کاری خود دارد، اغلب به نوعی متفاوت ظاهر میشود.

پیمان قاسم خانی با این کاراش غوغا کرد

پیمان قاسم‌خانی فیلمنامه‌نویس توانا و بازیگر ایرانی است که در اکثر ساخته‌های مهران مدیری به عنوان نویسنده و یا سرپرست نویسندگان در کنار او حضور داشته‌است. دختری با کفش‌های کتانی، نان و عشق و موتور هزار، مارمولک، پاورچین، من زمین را دوست دارم، بوی خوش زندگی و... از جمله فیلم نامه های این نویسنده توانا هستند. در این بخش از فرهنگ و هنر نمناک نگاهی خواهیم داشت به بهترین کارکترهایی که پیمان قاسم‌خانی در مقام نویسنده خلق کرد.

خانم‌ شیرزاد/ سریال ساختمان پزشکان

ساختمان پزشکان نام یک مجموعهٔ طنز تلویزیونی به کارگردانی سروش صحت است که پیمان قاسم خانی در آن به عنوان سرپرست نویسندگان حضور داشته ‌است.

یکی از بهترین کاراکترهای کمدی که پیمان قاسم‌خانی در مقام نویسنده خلق کرد، خانم شیرزاد بود که شقایق دهقان به خوبی این نقش را به تصویر کشید.

ساختمان پزشکان روایتگر زندگی روانشناس نیما افشار در کنار همسرش و در همسایگی والدینش می باشد. خانم شیرزاد منشی نیما افشار بوده که بهره هوشی به شدت پایینی داشته و کوچکترین مسائل را هم متوجه نمی‌شود. شقایق دهقان با حرکات دست و سر و تکیه کلام‌های جالب‌اش مانند "واقعا؟ "، سوال‌های ساده‌انگارانه، علاقه شدید به ازدواج و... طوری این نقش را به تصویر کشید که این کاراکتر تا مدت ها در ذهن مخاطبان باقی ماند.

ساختمان پزشکان

مسعود شصتچی/ مرد هزار چهره

مرد هزارچهره نام مجموعه‌ای کمدی به کارگردانی مهران مدیری است که پیمان قاسم‌خانی سرپرست گروه نویسندگان این مجموعه بوده است.

مرد هزار چهره عنوانی است که در این داستان به مسعود شصت‌چی نقش اول فیلم به بازیگری مهران مدیری اطلاق می‌شود. مسعود شصتچی شخصیت بی‌دست و پا و کم‌شانسی بود که در میان مخاطبان خیلی زود جا باز کرد. مهران مدیری با حرکت خاص دست و لحن موکد و تکه کلام هایی مانند به به، خیلی ممنون، من اشتباهی بودم و... این شخصیت را برای مردم باورپذیرتر و به یادماندنی تر نمود.

داود/ سریال پاورچین

پاورچین یک مجموعه تلویزیونی در ژانر کمدی به کارگردانی مهران مدیری است که سرپرست نویسندگان آن به عهده پیمان قاسم خانی بوده است. پاورچین روایتگر داستان فرهاد (مهران مدیری) یک برره‌ای است که سال‌ها پیش برای تحصیل از برره به تهران آمده و با مهتاب مهتابی (سحر زکریا) زدواج کرده و داماد سرخانه است.

در این سریال کاراکتری به نام داوود (جواد رضویان) وجود دارد که یک پایین‌برره‌ای است به زور، مهمان خانهٔ فرهاد (پسرعمویش) می‌شود وبا مظلوم‌نمایی خواهان کار در شرکت فرهاد می‌شود و سرانجام به‌عنوان آبدارچی در آنجا مشغول به‌کار می‌گردد و پس از ازدواج با یاسمن (شقایق دهقان) در یکی از اتاق‌های خانه سکونت می‌یابند.

داود (جواد رضویان) در ظاهر ساده با لهجه برره‌ای و تکیه کلام‌هایی مانند من چیکاره بیدم، منی ببر، نفس من بیده و... است اما در واقعیت یکی از پیچیده‌ترین شخصیت‌های «پاورچین» را داشت که برای رسیدن به منافعش از دروغ گویی و زیرآب زنی و چاپلوسی و... ابایی نداشت اما به دلیل مظلوم‌نمایی، در آخر کسی او را مقصر نمی‌دانست.

پاورچین

رضا مارمولک/ فیلم مارمولک

مارمولک فیلمی کمدی به کارگردانی کمال تبریزی، تهیه کنندگی منوچهر محمدی، نویسندگی پیمان قاسم خانی است. این فیلم در جشنواره سال 1382 برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه شد.

این فیلم روایتگر زندگی دزد سابقه داری به نام رضا مثقالی معروف به رضا مارمولک است که در زندان به سر می برد که لباس روحانیت به تن می‌کند و با جا زدن خودش به عنوان یک آخوند موفق به فرار می شود اما برخلاف انتظارش باید مدت زمان زیادی نقش یک آخوند را بازی کند...

پرویز پرستویی با توانیی خاص خود این نقش را به خوبی ایفا نموده و با دیالوگ های جذابش مانند«عزیز دل بردار....»، «به عدد آدم‌ها راه هست برای رسیدن به خدا»، «عجب لباسی است این؛‌ دست و پای آدم رو می‌بنده»، «فی‌الواقع خداوند اند لطافت، اند بخشش، اند بی‌خیال شدن، اند چشم‌پوشی و اند رفاقت است!» و اجزای صورتش، مخاطب را می‌خنداند و با خود همراه می‌کند.

خانم دارابی/ فیلم ورود آقایان ممنوع

ورود آقایان ممنوع فیلمی به کارگردانی رامبد جوان و نویسندگی پیمان قاسم خانی می‌باشد که داستان آن در مورد مدیر یک دبیرستان دخترانه خصوصی به نام خانم دارابی می باشد که با ورود آقایان به مدرسه خود شدیداً مخالف است اما حضور رضا عطاران به عنوان معلم شیمی معادلات را به هم می‌ریزد.

ویشکا آسایش نقش خانم دارابی را به خوبی به تصویر می کشد تا جایی که دیالوگ‌ها، نوع عاشق شدن، رفتار با مردان و... از شخصیت خانم دارابی یک کاراکتر خاص و به یادماندنی در ذهن مردم ساخت.

کاراکترهای معروفی که پیمان قاسم‌خانی خلق کرد

512
این مطلب مفید بود ؟120
منبع : عکاس: محبوبه حاتمی / بخش فرهنگ و هنر نمناک/ن/ن.ح
وبگردی