مراحل کاهش وزن
کاهش وزن چند مرحله اساسی دارد که با گذراندن این مراحل بدن شما دچار تغییراتی میشود، و به مرور زمان خودتان شاهد این تغییرات خواهید بود.

تغییرات ایجاد شده در بدن با هر یک کیلو کاهش وزن

حتما برایتان پیش آمده که در پروسه تلاش برای کاهش وزن هستید که یک روز از خواب بیدار می شوید، وزن خود را اندازه می گیرید و همه چیز طبیعی پیش میرود اما شب هنگامی که می خواهید بخوابید، دوباره خودتان را وزن می کنید و ناباورانه مشاهده می کنید که یک کیلو اضافه کرده اید.

صبر کنید! این توده بدنی شما نیست که یک کیلو بیشتر شده، بلکه غذا خوردید، آب نوشیدید و همه اینها در بدن شما باقی مانده و هنوز بیرون نرفته و این باعث افزایش وزن تان شده است.

کم کردن وزن 

چهار مرحله اصلی کاهش هر کیلو از وزن

اگر قرار باشد یک کیلوی واقعی به وزن خود اضافه کنید، باید 3500 کالری بیشتر از چیزی که سوزانده اید مصرف کنید. اکثر افراد تلاش می کنند که در طول روز فقط 1000 کالری دریافت کنند که در چنین حالتی، اضافه وزن یک کیلویی آن ها فقط در طول دو هفته اتفاق می افتد.

خوب بیایید نگاهی به فرایند کاهش توده بدنی در چهار مرحله بیندازیم.

مرحله یک:کاهش گلیکوژن

بدن همه ما قند دارد که زمانی که در یک وضعیت ذخیره می شود، به آن گلیکوژن می گویند. یعنی قندی که آماده سوختن است، به شرطی که از بدن خود کار بکشید. قندی که با فکر کردن، گرم شدن بدن، جمع و جور کردن و غیره سوزانده می شود.

سایز میانگین قند ذخیره شده در بدن انسان، بیش از 300 الی 400 کالری در کبد و 2000 الی 10000 کالری در عضلات است.

کبد شبیه به یک فنجان است. یک سایز ثابت دارد که پر و خالی می شود. سلول های ماهیچه ای شبیه به بالون هستند. آن ها را می توان بزرگ کرد و پرورش داد یا اینکه در طول مدت زمان، آن ها را کوچک کرد. هر چقدر که بیشتر ورزش کنید، ماهیچه های شما بزرگتر می شود.

هنگامی که کالری کمتری وارد بدن شود، بدن شروع به سوزاندن ذخایر خود در کبد می کند و درصد کمی از قند موجود در عضلات را می سوزاند؛ دقیقا شبیه به زمانی که می خواهید پس انداز خود را خرج کنید. قطعاً شما به پس انداز خود خیلی دست نمی زنید و سعی می کنید پول آن را نگه دارید و بدن هم از ذخیره ماهیچه استفاده نمی کند. بلکه درصد کمی از قند داخل ماهیچه ها سوخته شده و برای به دست آوردن انرژی بیشتر به سراغ چربی بدن می رود.

نکته:کاهش وزن گلیکوژنی را با کاهش وزن کم آب شدن بدن اشتباه نگیرید.

لاغری

کم آبی

شما می توانید از طریق روش های زیادی میزان آب ذخیره شده در بدن را کاهش دهید. اگرچه وجود آب زیاد در بدن حالت خوبی ایجاد نمی کند و شما به دنبال این نیستید اما کم آبی هم می تواند در طولانی مدت خطرناک باشد.

اگر بخواهیم در مورد شرایط امن صحبت کنیم، بدن شب ها کمی کم آب می شود. سپس روز بعد مایعات از دست رفته جایگزین می شوند. بدن همچنین برای سوزاندن چربی به آب هم نیاز دارد. پس نباید بدن خود را کم آب کنید.

مرحله دو:کاهش چربی

این مرحله شیرین ترین مرحله رسیدن به یک وزن سالم است. قطعاً دوست دارید همین جا متوقف شوید تا به وزن مورد علاقه خود برسید. در این مرحله شما قبل از وعده غذایی احساس گرسنگی می کنید اما تمایل شدید ندارید. انرژی شما در سطح خوبی قرار می گیرد، خوب می خوابید و یک سرعت سالم برای کاهش وزن را تجربه می کنید.

مرحله سه:مسطح

در این مرحله شما قضیه کم شدن کالری را فراموش می کنید، متابولیسم بدن کمی کاهش پیدا می کند زیرا می خواهد انرژی ذخیره کند. شما می توانید همان مقداری غذا بخورید که در مرحله کاهش چربی خوردید و بدن تان خودش به زودی سیر می شود و نیاز به پرخوری ندارید.

بیایید دوباره به همان مثال ذخیره پول برگردیم. به این فکر کنید که پول را از پس انداز برداشتید و هر چه که لازم داشتید را خرید کرده اید. حالا با خودتان فکر می کنید که چرا بیشتر از چیزی که پس انداز کرده بودید، خرج کردید و وحشت زده می شوید.

پس نه تنها از خرید کردن دست می کشید، بلکه تمام تعطیلات و تفریحات را هم کنسل می کنید. کودکان تان را از کلاس ژیمناستیک بیرون می اورید و تمام خرج های تان را قطع می کنید، زیرا نمی خواهید دیگر پول بیشتری را خرج کنید و ورشکست شوید.

این مرحله هم دقیقا همین گونه است. بدن نمی خواهد دیگر انرژی بیشتری را از دست بدهد و بمیرد. در نتیجه تلاش متوقف می شود. هنگامی که به این مرحله می رسید، بدن شاید به اندازه همیشه کاهش وزن داشته باشد و کمی توقف کند، زیرا می خواهد سریع تر به مرحله 4 برود.

 کاهش چربی

مرحله چهار:ریکاوری متابولیک

بعد از این که از مرحله 3 خارج شدید، باید به بدن کمک کنید تا سوخت و ساز خود را دوباره به سرعت نرمال و طبیعی برگرداند. انگار که می خواهید دوباره به روتین خودتان برگردید و دیگر دست به پس انداز خود نزنید. هر چقدر که انرژی بیشتری به بدن بدهید که البته باید یک روند تدریجی داشته باشد، قطعاً سریع تر به وضعیت نرمال خود برخواهید گشت.

هشدار:هر زمان که متابولیسم تان ریکاوری می شود، بدن دوباره کم آب می شود و دوباره نیاز به ذخیره گلیکوژن دارد و شاید کمی وزن بالا برود اما این اتفاق لزوماً و همیشه به این معنا نیست که شما توده بدنی اضافه کرده اید، بلکه باید یاد بگیرید که چگونه متابولیسم خود را با یک رژیم غذایی معکوس به بهترین شکل ممکن پیش ببرید.

اوضاع بدن در روزهای کاهش وزن

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : liftandlivefitness / بخش ورزش و تناسب اندام نمناک /ن/ن.ح
برچسب : کاهش وزن
وبگردی