تست قدرت تخیل
افرادی که دارای قدرت تخیل هستند در زندگی با خلق ایده ها و موقعیت ها می توانند به اهداف و موفقیت هایشان برسند.

فواید داشتن قدرت تخیل و تست قدرت تخیل

قدرت تخیل، یکی از ارزشمندترین دارایی های انسان است که به توانایی ساختن صحنه های ذهنی از اشیاء یا رویدادها می گویند. هر فرد دارای درجه مختلفی از قدرت تخیل است. در برخی افراد قدرت تخیل قوی تر و در برخی دیگر به شکل ضعیف تری دیده می شود.

تصورات ما در موفقیت ما نقش دارند زیرا تمام ایده ها و راه حل های خلاقانه، بخش عمده ای از تخیل ذهن ما است. در ادامه این بخش از روانشناسی نمناک شما را با فواید داشتن قدرت تخیل آشنا می کنیم و در آخر تستی را ارائه می کنیم که از طریق آن دریابید دارای قدرت تخیل هستید یا خیر؟

تخیلات

انواع تخیل:

تخیل مصنوعی

با تخیل مصنوعی، می توانید اطلاعات قدیمی را بر اساس اطلاعات جدید پردازش کنیم و بین مفاهیم ناشی از تجارب و ترکیب های جدید پیوند برقرار می کنیم و افکار را با هم جمع کنیم تا ایده ای کامل تر شکل گیرد.

تخیل خلاق

از طریق تخیل خلاق، در تفکر خلاق مفاهیم، ایده ها از دانش قبلی نشات نمی گیرد و ما با افکار جدیدی ارتباط برقرار می کنیم و با ترکیب و پرورش این افکار می توانیم ایده خلاقانه ای را بیان نماییم.

انواع تخیل

فواید داشتن قدرت تخیل

لذت و شادکامی

افرادی که قدرت تخیل دارند، می توانند به راحتی توصیفاتی از چیزهای خاص را دنبال کنند و از تجربه آن حس خوبی به دست آوردند و صحنه های گذشته را با لذت زیاد به یاد آورده و تجربیات آینده را پر از شادی پیش بینی کنند.

کار خلاقانه

تمام ایده ها و راه حل های خلاقانه، بخش عمده ای از تخیل ذهن ما است.ایجاد صحنه های جالب، ساختن طرح های زیبا، اختراع ماشین آلات و... به تخیل خلاق بستگی دارد.

بهود روابط اجتماعی

تخیل باعث افزایش شوخ طبعی، طنز و اثرگذاری می شود و افراد با تخیل بالا می توانند دیگران را به خود جذب نمایند.

بهود روابط اجتماعی

همدلی

افراد دارای قدرت تخیل می توانند خود را به جای دیگران تصور کنند و احساسات و هیجانات دیگران را درک کنند. این افراد می توانند خود را به جای شخصیت های خیالی بگذارند و از یک درام لذت ببرند.

نقش تخیل در سلامت روان

تخیل در سلامت روان نقش دارد و روانشناسان از آن برای دستیابی به فرایندهای ذهنی افراد و حل مشکلات و عقده های آن ها استفاده می کنند. تخیل می تواند به مشکلات سلامت روان مانند اضطراب و هذیان کمک کند و برای رهایی ذهن از نگرانی ها و تشویش های زندگی مفید است.

سلامت روان

راه های افزایش تخیل

به قدرت تخیل خود دسترسی پیدا کنید

به قدرت تخیل خود دسترسی پیدا کنید و برای حل مشکلات تان به آن رجوع کنید تا به راه حل های خلاقانه برسید.همه ی ایده ها و راه حل های خلاقانه ابتدا در ذهن ما به صورت تخیل شکل می گیرند.

بسیاری از افراد خلاق قوه ی تخیل خود را درک کرده اند و به آن دسترسی پیدا کرده اند. برای دسترسی به قدرت تخیل ، زمانی برای رها کردن قدرت تخیل خود در نظر بگیرید و در این زمان به مشکلات فکر کنید و راه حل های تازه ای بیابید.

موفقیتی را که به دنبال آن هستید، تجسم کنید

برای اینکه قدرت تخیلتان را قوی تر کنید، از قدرت خیال خود استفاده کنید و موفقیتی را که به دنبال آن هستید، تجسم کنید.این تصورات شما را برای رسیدن به هدف کمک می کند.

موفقیت با تخیل

ضمیر ناخودآگاه را آرام کنید

برای اینکه بتوانید به هدفتان با تخیل دست یابید، ضمیر ناخودآگاه را از طریق مدیتیشن و... آرام کنید زیرا آرامش، زمینی حاصل خیز برای تخیلات شماست و عقاید پیشین شما را با تفکرات و عقایدی که خودتان انتخاب می کنید، جایگزین می کند.

این عقاید جدید به احساس درونی در ضمیر ناخودآگاه شما تبدیل می شوند که می توانید برای رسیدن به هدف تان، از آنها الهام بگیرید. پس از آرامش و از قدرت احساسات خود استفاده کنید و این زندگی رؤیایی را وارد ضمیر ناخودآگاه خود کنید.

با ترس هایتان روبه رو شوید

تصورات ما می توانند ابزاری کاربردی برای خروج از مرزهای محدودیت ذهنی ما باشند. ما در ذهن و تصورات مان می توانیم هر کاری انجام بدهیم و هر کسی باشیم. باور داشتن این تصورات و روبه رو شدن با ترس ها و محدودیت ها سبب می شود زندگی خود را آن طور که می خواهیم از نو بسازیم. پس به تخیلات خود بال و پر بدهید، به رؤیاهای خود ایمان بیاورید، با ترس هایتان روبه رو شوید و زندگی ورای همه ی محدودیت ها را تجربه کنید.

روبه رویی با ترس

از حواس پنجگانه ی خود استفاده کنید

از تمام حواس خود در تصویرسازی و تجسم بهره ببرید و احساسات خود را در خیال پردازی محدود نکنید. از حواس پنجگانه ی خود برای رهاسازی قدرت ذهن، استفاده کنید و تصورات تان را رنگی و هیجان انگیز کنید. رؤیاپردازی روزانه، قلب را التیام می بخشد، روح را تسکین می دهد و تخیل را قوی می کند.

به کودک درون تان، بها دهید

در مطالب تربیت فرزند بخش خانواده پلاس نمناک در این مورد گفتیم که برای افزایش قدرت تخیل خود به کودک درون خود بها بدهید و از خیال پردازی در مورد راه حل مسائل غیرممکن نترسید.

از ایده های فوق العاده ای که از تخیلات تان نشئت می گیرند، استقبال کنید. بدون اینکه از انتقادها و قضاوت های احتمالی بترسید، برای کودک درون تان محدوده ی امنی برای اظهار وجود، فراهم کنید.

کودک درون

تست سنجش میزان قدرت تخیل

این پرسشنامه برای سنجش قدرت تخیل شما طرح شده است پس با دقت، پرسشها را پاسخ گویید و در انتها تحلیل مورد نظر را مطالعه نمایید.

هنگام تعریف داستان برای جالب شدن آن تغییراتی در آن ایجاد می کنید؟

الف: خیلی کم

ب: برخی مواقع

پ:همیشه

در ذهن خود موقعیت های زندگی را تصور می کنید؟

الف: خیلی کم

ب:برخی مواقع

پ: همیشه

آیا در صورت دیر کردن اطرافیان خود نگران تصادف کردنش می شوید؟

الف: خیلی کم

ب:برخی مواقع

پ: همیشه

نگرانی

آیا از هنرهای انتزاعی لذت می برید؟

الف:خیلی کم

ب: برخی مواقع

پ: همیشه

آیا پس از اینکه خواب می بینید، چند ثانیه ای طول میکشد خودتان را در دنیای واقعی احساس کنید؟

الف: خیلی کم

ب: برخی مواقع

پ: همیشه

آیا دروغ مصلحتی می گویید؟

الف:خیلی کم

ب: برخی مواقع

پ: همیشه

دروغ مصلحتی

آیا در سینما گریه میکنید؟

الف: خیلی کم

ب: برخی مواقع

پ: همیشه

آیا می توانید با تصویر سازی در ذهن اشکالی را در ابرها، کوه ها وکاغذهای دیواری پیدا کنید؟

الف: خیلی کم

ب: برخی مواقع

پ: همیشه

تصویر سازی در ذهن

آیا طرح های در ذهن دارید که بتوان از آنها فیلم تهیه نمود؟

الف: خیلی کم

ب:برخی مواقع

پ: همیشه

آیا دوست دارید درباره ماوراء الطبیعه کتاب بخوانید یا فیلم ببینید؟

الف:خیلی کم

ب:برخی مواقع

پ: همیشه

فیلم دیدن

محاسبه امتیازات:

جواب های الف: 1 امتیاز

جواب های ب: 2 امتیاز

جواب های پ: 3 امتیاز

پاسخ تست:

امتیاز24-30:

شما قوه تخیل بالایی دارید . قوه تخیل بالای شما سبب می شود تبدیل به موجودی با باورهای غیر عملی شوید پس ذهن خلاق خود را تا حدودی مهار کنید تا در کار تصمیم گیری به ملاحظه کاری بیشتر برسید.

امتیاز16-23:

شما دارای سطح متوسطی از تصور و تخیل هستید. نظرهایتان را عینیت ببخشید و به خیالات و تصورات خود اعتبار بدهید.

امتیاز 10-15:

شما همیشه با توجه به واقعیت ها فکر میکنید و با مسائل زندگی برخورد عملی و منطقی دارید . قوه تصور و تخیل خود را تقویت کنید.

انواع تخیل و تست قدرت تخیل + راه افزایش آن

4.485
این مطلب مفید بود ؟7510
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی