روز جهانی پیتزا
پیتزا یکی از محبوب ترین غذاهای دنیا می باشد که طرفداران زیادی دارد و روز جهانی پیتزا به روزی گفته می شود که اولین پیتزای دنیا در ایتالیا اختراع شد.

تاریخچه و حقایق جذاب 9 فوریه ؛ روز جهانی پیتزا

روز جهانی پیتزا در قرن دهم در ایتالیا نام گذاری شد یعنی دقیقاً اولین باری که غذایی به نام پیتزا اختراع شد. غذایی که با انواع سوسیس ها و پنیر سرو می شود. بسیاری از خانم ها پیتزا را به عنوان یک میان وعده فوق العاده برای اعضای خانواده درست می کنند.

این غذا به شدت مورد علاقه همگان ، مخصوصاً کودکان است. قطعاً در هر جایی از دنیا که قدم بگذارید، غذای پیتزا را در گوشه و کنار آن جا مشاهده می کنید. همچنین پیتزا فروشی های زنجیره ای در کل دنیا وجود دارد که انواع مختلفی از پیتزا ها را به فروش می رسانند و این غذا هیچ گاه طرفداران خودش را از دست نمی دهد اما تا به حال به این فکر کرده اید که مخترع پیتزا کیست؟ قدمت پیتزا چقدر است؟ اولین پیتزافروشی جهان کجا بوده است؟ آیا واقعا ایتالیایی ها مخترع پیتزا هستند؟ با مطالعه این بخش از سرگرمی نمناک به حقایق جالبی درباره این غذای محبوب پی خواهید برد.

روز پیتزا

انواع پیتزا در منو بین المللی:

  • پیتزای ناپلی
  • پیتزای شیکاگو
  • پیتزای به سبک نیویورک
  • پیتزای سیسیل
  • پیتزای یونانی
  • پیتزای کالیفرنیا
  •  پیتزای دیترویت
  • پیتزای سنت لوئیس 

حقایق جالب در مورد اولین پیتزا و ادامه ی آن

1. اولین پیتزا

شاید فکر کنید که پیتزا اولین بار در ایتالیا درست شد اما اصالت پیتزا به دوره باستان برمی گردد. اولین مردمانی که پیتزا درست کردند، مردم یونان و مصر باستان بودند . آن ها نان های مسطح مخصوص پیتزا را همراه با روغن زیتون و ادویه های مختلف به عنوان وعده غذایی برای اعضای خانواده درست می کردند اما پیتزای مدرن متعلق به ایتالیا است که سس گوجه هم در اواخر قرن هجدهم به این غذا اضافه شد. پیتزایی که سس گوجه، پنیر و مخلفات دارد، مربوط به خود ایتالیاست.

پیتزا

2. اولین پیتزا در ایران

اولین پیتزای ایرانی توسط سربازان ساسانی طبخ کردند، به این صورت که آن ها سپرهای خود را روی آتش قرار می دادند و بعد خمیری روی آن می گذاشتند و مواد مختلفی از جمله خرما و پنیر روی آن ریخته و می خوردند.

در سال 1310شمسی انواع پیتزا در کافه های خیابان دولت تهران سرو می شد اما اولین فست فود ایران به طور رسمی در سال 1340 شمسی توسط رضا رئیسی فارغ التحصیل رشته کشاورزی از دانشگاه پلی تکنیک ایالت کالیفرنیا در سنت لوئیس ابیسپو در ششم بهمن با اسم پیتزا پنتری تاسیس شد.

3. پیتزا مارگاریتا

شاه اومبرتو اول و ملکه مارگاریتا زمان بازدید از نپال در سال1889، اسپوزیتو را برای طبخ پیتزا فراخواندند. به افتخار ملکه Margherita رافائل اسپوزیتو مأمورشد سه پیتزا مختلف تهیه نماید. از بین سه پیتز ملکه مارگاریتا یکی از پیتزاها که به رنگ پرچم ایتالیا بودو در آن قرمز (گوجه فرنگی)، سبز (ریحان)، و سفید (موزارلا) وجود داشت، ترجیح داد که بعد از آن به عنوان پیتزا مارگریتا نامگذاری شد.

4. گران ترین پیتزا

گران قیمت ترین پیتزا در کشور ایتالیا وجود دارد که قیمت آن برابر با 12 هزار دلار است. این پیتزا اصلا شبیه به پیتزای معمولی نیست و توسط آشپزان بسیار ماهر درست می شود. در این پیتزا از خاویار، خرچنگ و پنیر موزرلا استفاده شده است . برخی از سرآشپز ها از نمک دریایی استرالیایی هم استفاده می کنند.

پیتزا ایتالیایی

4. محبوب ترین نوع پیتزا

آمار ها و نظرسنجی ها تا سال 2016 نشان می دهد که محبوب ترین پیتزا در بین مردم ، پیتزای پپرونی است.

5. بزرگ ترین پیتزای جهان

بزرگترین پیتزای جهان در ایتالیا ، در 13 دسامبر سال 2012 تهیه شد که تقریباً 3962.4 متر طول داشت و نام آن به عنوان بزرگترین وعده غذایی در کتاب گینس ثبت شد.

6. فرستادن پیتزا به فضا

در سال 2001 آژانس فضایی روسیه بیش از یک میلیون دلار پرداخت کرد تا یک پیتزای شش تکه ای را به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال کنند.

7. جنگ جهانی دوم و افزایش محبوبیت پیتزا

تا قبل از جنگ جهانی دوم پیتزا فقط در ایتالیا سرو می شد. بعد از این جنگ ؛ با ورود افراد مختلف و مهاجران به کشور ایتالیا کم کم این غذا به کشور های دیگر هم انتقال پیدا کرد و محبوبیت خود را در جای جای دنیا به دست آورد زیرا سربازان بازگشته از جنگ ، هنوز دلشان پیش غذایی بود که در سنگرها و موقع جنگ می خوردند.

محبوبیت پیتزا

8. صنعت 37 میلیارد دلاری پیتزا

این عدد رقم بسیار بالایی است و به اقتصاد بسیاری از کشور ها کمک کرده است. میلیون ها انسان در دنیا در بیش از 73 هزار مغازه و فروشگاه مرتبط با پیتزا کار می کنند.

9. اولین شهر هایی که اقدام به فروش پیتزا کردند

نیویورک ، شیکاگو ، فیلادلفیا و ترنتون اولین شهرهایی بودند که به دلیل وجود مهاجران ایتالیایی شروع به فروختن پیتزا کردند. مهاجران علاقه شدیدی به پیتزا داشتند . در نتیجه آن ها هم اقدام به پخت و فروش این غذا کردند که کم کم در دل مردم خودشان هم طرفداران زیادی پیدا کرد.

10. اولین پیتزا فروشی ها

در سال 1830 در ناپل اولین پیتزا فروشی با نام Antica Pizzeria Port’Alba افتتاح شد.

سال 1905 اولین پیتزا فروشی آمریکا به نام لومباردیز به دست گنارو لومباردی در تقاطع خیابان های 53 و 3.1 نیویورک افتتاح شد. این پیتزا فروشی با اینکه تغییر مکان داده ولی هنوز هم پا بر جاست و از همان فر قدیمی اش استفاده می کند.

در دهه 1930 در ایالات متحده اولین پیتزا هوت، به صورت زنجیره ای ظاهر شد.

11. پخت اولین پیتزا

پخت اولین پیتزا به شکل و شمایل امروزی و دارای سس گوجه، پنیر و مخلفات به نام آشپزی از اهالی ناپل به نام «رافائل اسپوزیتو» نوشته شده است. البته تاریخ دانان می گویند مدت ها پیش از این آشپز نان های گرد و تخت ، خوراک کارگران کم درآمد ناپل بوده و دست فروشان این شهر غذایی مشابه این پیتزاها می فروخته اند.

 اولین پیتزا

12. اولین پیتزای فریز شده

تونتینو اولین کمپانی بود که پیتزای فریز شده را در سال 1962 ارائه داد و به فروش رساند .

13. موزه پیتزا در فیلادلفیا

این موزه بزرگترین مجموعه مربوط به پیتزا در کل جهان است که نام آن هم در سال 2011 در گینس به عنوان بزرگترین موزه جمع آوری کننده آیتم های مختلف پیتزا ثبت شد.

14. 44 درصد مصرف پیتزا مربوط به وعده ناهار است

یک نظرسنجی در سال های گذشته نشان داد که بیشترین مصرف پیتزا در بین کودکان است که 44 درصد آن در وعده ناهار استفاده می شود . 42 درصد آن هم در وعده شام. اما اغلب جوانان ترجیح می دهند که پیتزا را در وعده شام مصرف کنند و کودکان این گونه نیستند.

15. مصرف سالانه پپرونی

میانگین مصرف پیتزا در کشورهای پرجمعیت تقریباً 344 تن در روز است. برای اینکه بخواهید میزان بزرگ این عدد را در نظر بگیرید، تصور کنید که بزرگترین حیوان در دنیا یعنی همان نهنگ آبی 200 تن وزن دارد.

16. مصرف میانگین پیتزا برای هر فرد در سال

طبق تحقیقات انجام شده، به طور میانگین هر فرد در سال حدود چهل و شش تکه پیتزا یعنی تقریباً 6 عدد پیتزای کامل را مصرف می کند.

مصرف پیتزا

17. اولین خرید آنلاین پیتزا

پپرونی همراه با قارچ و پنیر اضافه تقریباً جزء اولین خرید های آنلاین و اینترنتی در سال 1994 بوده است.

18. میزان کالری پیتزا

جالب است بدانید که هر تکه پیتزا حدودا بین 220 تا 370 کیلو کالری دارد.

9 فوریه روز جهانی پیتزا + تاریخچه اختراع و اولین پیتزا

4.540
این مطلب مفید بود ؟364
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/م.ح
برچسب : پیتزا
وبگردی