جراحی پلاستیک
قطعا بارها کلماتی همچون جراحی پلاستیک، جراحی زیبایی و جراحی ترمیمی به گوشتان خورده است اما به واقع میدانید این ها چه تفاوت هایی باهم دارند؟

چرا میگن جراحی پلاستیک؟

چرا در جراحی از عبارت "پلاستیک" استفاده می‌شود؟ مفهوم اصلی جراحی پلاستیک چیست و از کجا آمده؟ احتمالاً شما با عبارات "جراحی پلاستیک"، "جراحی زیبایی" و "جراحی ترمیمی" آشنا هستید و ممکن است مشکلی در درک مفهوم این اصطلاحات داشته باشید. اگر شما هم در این مورد سوال دارید، با این بخش از نمناک همراه باشید.

ریشه کلمه پلاستیک جراحی پلاستیک

وقتی از کلمه "پلاستیک" در جراحی استفاده می‌شود، منظور نسبت به ماده پلاستیک نیست که معمولاً برای ساخت اشیاء مختلف مانند اسباب بازی، محصولات خانگی یا قطعات هواپیما استفاده می‌شود؛ در واقع، این کلمه از ریشه لاتین "plasticus" گرفته شده است که به معنای "شکل دادن" و "قالب زدن" است. جراحان پلاستیک نیز وظیفه دارند ظاهر و بدن شما را شکل دهند و به آنها قالب دهند تا به شکلی ظاهری زیبا و جذابتر تبدیل شوند.

دیگر نمونه‌های استفاده از پسوند "پلاستی" را در روش‌های جراحی زیبایی می‌توان یافت. در اواسط قرن نوزدهم، اصطلاح پزشکی "رینوپلاستی" شکل گرفت که رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای شکل دادن است و این در واقع یعنی شکل دادن به بینی است و این اصطلاح برای توصیف روش‌های جراحی تغییر شکل بینی استفاده می‌شود. اصطلاحات دیگر نیز شامل "آبدومینوپلاستی" (شکل دادن به شکل شکم) و "بلفاروپلاستی" (شکل دادن به پلک‌های چشم) استفاده می‌شوند.

جراحی پلاستیک

تفاوت جراحی پلاستیک با زیبایی و ترمیمی

در جراحی، کلمه "پلاستیک" به دو معنا استفاده می‌شود که می‌تواند سبب ابهام شود. اما برای روشن شدن معنای این اصطلاحات، بهتر است آنها را به صورت جداگانه بررسی کنیم:

جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک یا جراحی تشکیل‌دهنده یک زیرشاخه از جراحی است که به بازسازی و ترمیم نقاط مختلف بدن می‌پردازد. این نوع جراحی برای بازسازی عضوی بعد از آسیب، تصحیح نقص‌های ظاهری یا جراحی‌های ترمیمی پس از برخی بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جراحی زیبایی

جراحی زیبایی یا جراحی تجمیلی نیز یک زیرشاخه از جراحی پلاستیک است که برای اصلاح ظاهری و بهبود ظاهر بیماران استفاده می‌شود. این نوع جراحی شامل، رفع چین و چروک صورت، لیفت صورت، رینوپلاستی (جراحی بینی) و سایر فرایندهای زیبایی‌سازی است.

جراحی ترمیمی

جراحی ترمیمی نیز به عنوان بخشی از جراحی پلاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع جراحی برای ترمیم بافت‌ها و بازگرداندن قابلیت وظیفه‌ای یا ظاهری بدن استفاده می‌شود، مثلاً جراحی پس از سوختگی‌ها، جراحی بعد از برداشتن تومورها یا جراحی جبرانی بعد از ضایعات جسمی.

بنابراین، اصطلاحات "جراحی پلاستیک"، "جراحی زیبایی" و "جراحی ترمیمی" هر یک مربوط به مباحث مجزایی است که به آنها اشاره کردیم.

چرا به جراحی زیبایی، میگن جراحی پلاستیک؟

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت سلامت نمناک / م.ح/ن
وبگردی