عوارض عمل زیبایی
عمل های زیبایی و جراحی های پلاستیک، شاید عمل های ساده ای به نظر برسند اما ریسک و خطر بالایی دارند. این عمل ها در برخی افراد ممکن است منجر به مرگ شوند.

عوارض عمل زیبایی و خطرات انواع جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک و زیبایی مانند هر جراحی دیگری؛ بدون ریسک و خطر نیست. جراحی پلاستیک هم ممکن است سختی هایی را به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است که نتیجه نهایی؛ غیر طبیعی یا زشت باشد یا حتی باعث ایجاد زخم و یا در بعضی از موارد مرگ فرد شود.

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که جراحی های زیبایی مانند جراحی های دیگر خیلی جدی نیستند اما همه جراحی ها حتی ساده ترین جراحی های دندان هم خطرات جدی خودش را به همراه دارد. علاوه بر آن خطرات عمومی جراحی همیشه در بین افراد وجود دارد که ناشی از مشکلات بعد از بیهوشی یا بی حسی است.

چنانچه پیش از این هم در بخش بهداشت و سلامت نمناک گفته شد، در بعضی از موارد جراحی پلاستیک چالش برانگیز تر از جراحی های درمانی است؛ مخصوصاً اگر بدن فرد تحمل این پروسه را نداشته باشد. بسیاری از فرآیند هایی که در مراکز جراحی انجام می شوند، برای بیمار سختی هایی را ایجاد می کند که البته اگر مرکز و بیمارستان معتبر باشد، خیلی جای نگرانی خاصی نیست. در بعضی از این جراحی های زیبایی بیمار داخل آی سیو می ماند و مراقبت های ویژه ای از او انجام می دهند تا مطمئن شوند همه چیز خوب پیش می رود.

نتایج ضعیف

بزرگترین ترس بیماران جراحی پلاستیک این است که نتیجه ای که می گیرند خوب نباشد و آن ها را زشت کند و در نتیجه پشیمان شوند.

عوارض عمل زیبایی

زخم

یکی از بزرگترین خطرات بعد از جراحی زیبایی، زخم هایی است که از خودش به جا می گذارد. زخم هایی که همیشه قابل پیش بینی نیستند اما در اکثر موارد می توانید آن ها را کنترل کنید. البته خطر این زخم ها با سیگار نکشیدن، خوردن غذای مناسب بعد از جراحی و پیروی کردن از دستورالعمل های جراح در دوران ریکاوری کمتر می شود.

بی حسی یا آسیب عصبی

در بعضی از موارد عصب ها در پروسه جراحی آسیب می بینند و در نتیجه ممکن است عصب صورت هم دچار مشکل شود و هنگامی که این عصب ها دچار آسیب شوند ، ممکن است فرد با مشکلاتی مثل پریدن پلک چشم مواجه شود.

عفونت

همه جراحی ها خطر عفونت را به همراه دارند. مراقبت مناسب از زخم و شستن مداوم دست ها می تواند خطر عفونت را کاهش دهد و از آن جلوگیری کند.

معایب عمل زیبایی

هماتوما

هماتوما وضعیتی است که در آن مجموعه ای از سلول های خونی بیرون از رگ های خونی قرار می گیرند که معمولا بعد از جراحی اتفاق می افتد. این ناحیه ورم کرده و کبود می شود و در بعضی از موارد خفیف؛ فرد دچار مشکل نخواهد شد اما اگر شدید شود، ممکن است باعث ایجاد درد یا حتی کاهش فشار خون در بعضی از قسمت های بدن شود که در چنین شرایطی معمولاً خون تجمع پیدا کرده را با سرنگ بیرون می کشند.

مرگ بافت

مرگ بافت می تواند به خاطر جراحی و مشکلات بعد از جراحی ایجاد شود. در اغلب موارد خفیف است و خیلی مشخص نیست و شبیه زخم معمولی بهبود پیدا می کند اما شاید در بعضی از موارد نیاز به جراحی عمومی پیدا کند.

مرگ

هر جراحی خطر مرگ را به همراه دارد اما در جراحی های خفیف تر، خطر مرگ کمتر از یک درصد است.

مرگ عمل زیبایی

خونریزی

خونریزی در هر جراحی جزء اتفاقات رایج محسوب می شود و اما اگر خون ریزی مداوم خیلی شدید داشته باشید، باید به پزشک مراجعه کنید. معمولاً علت آن هم فعالیت بیش از حد بعد از جراحی است.

سِروما

سروما وضعیتی شبیه به هماتوما است که در آن مجموعه ای از مواد لنفی در ناحیه جراحی تجمع پیدا می کنند؛ به این صورت که مایعی تمیز و شفاف شبیه یک برآمدگی نزدیک محل جراحی جمع می شود. اگر مقداری از این مایع در این ناحیه جمع شود، مایع در ناحیه برآمدگی را با سرنگ بیرون می کشند. معمولاً در جراحی زیبایی شکم این اتفاق رایج تر است.

سِروما

لخته شدن خون

لخته شدن خون یک اتفاق و خطر رایج برای بسیاری از جراحی های زیبایی است که رایج ترین نوع آن لخته خون در قسمت ساق پا است. بنابراین باید توجه ویژه ای به این قسمت داشت؛ در غیر اینصورت زندگی فرد را تهدید می کند. همچنین ممکن است رگ های ریه و قلب دچار مشکل شود.

مشکلات بیهوشی

داروی بیهوشی و مشکلات آن باعث می شود که افراد کمی احساس گیجی و سردرگمی داشته باشند. گاهی اوقات عفونت ریه، سکته، حمله قلبی و مرگ به خاطر استفاده از داروهای بیهوشی اتفاق می افتد که البته خیلی نادر است.

بهترین راه کاهش خطر چیست؟

در جراحی زیبایی مانند هر جراحی دیگری خطراتی وجود دارد. بهترین راه برای کاهش خطر این است که شما از یک جراح متبحر و قابل اعتماد کمک بگیرید و در یک بیمارستان معتبر این کار را انجام دهید. تغییرات در سبک زندگی مانند ترک سیگار قبل از جراحی بسیار مهم است و به بهبودی سریع تر شما کمک می کند. حتی بعضی از جراح ها هم فقط در صورت ترک سیگار جراحی را انجام می دهند.

هیچ کس درباره این عوارض عمل زیبایی به شما چیزی نمیگه

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی