سندرم قاعدگی و بارداری
سندروم پیش از قاعدگی یا pms علائمی دارد که با علائم اولیه بارداری مشترک هستند. برای تشخیص سندروم پیش از قاعدگی یا بارداری، تفاوت و شباهت آن ها را بدانید.

مقایسه سندرم پیش از قاعدگی PMS با بارداری

سندروم پیش از قاعدگی ترکیبی از اختلالات جسمی، احساسی، روانی و خلقی است که برخی زنان بعد از تخمک گذاری تا شروع قاعدگی تجربه می کنند. علائم از 5 تا 11 روز پیش از قاعدگی نمایان می شوند و هنگام شروع قاعدگی ناپدید می شوند.

اغلب علائم سندروم پیش از قاعدگی (PMS) شبیه علائم اولیه بارداری هستند و کاملا طبیعی است که با هم اشتباه گرفته شوند. مخصوصا اگر پریود شما منظم نباشد. این قسمت از بارداری و نوزاد نمناک را مطالعه کنید تا تفاوت های به خصوص و شباهت های علائم سندروم پیش از قاعدگی و علائم اولیه بارداری را بدانید.

سندرم قاعدگی و بارداری

علائم سندروم پیش از قاعدگی و علائم اولیه بارداری

لکه بینی ندارددارد
احساس خستگیدارددارد
حالت تهوع و استفراغندارددارد
درد شکمیدارددارد
درد و تورم سینه هادارددارد
نفس کم آوردنندارددارد
تیرگی نوک سینهندارددارد
تکرر ادراردارددارد
تغییرات خلق و خودارددارد

تفاوت های علائم سندروم پیش از قاعدگی و علائم اولیه بارداری

اجازه بدهید که در ابتدا تفاوت های علائم سندروم پیش از قاعدگی و علائم اولیه بارداری را مشخص کنیم و سپس علائم مشترک هر دوی آنها را بازگو کنیم:

1- خونریزی

سندروم پیش از قاعدگی:

به احتمال زیاد تا شروع پریود خونریزی و یا لکه بینی نخواهید داشت و با شروع پریود ممکن است خونریزی شدیدی داشته باشید که هفت روز طول می کشد.

بارداری:

ممکن است هنگام لانه گزینی یعنی زمانی که جنین خود را به دیواره رحم می چسباند، لکه بینی به رنگ روشن (صورتی یا قهوه ای تیره) داشته باشید ( که 6 تا 12 روز پس از لقاح اتفاق میافتد.)

خونریزی بارداری و پریود

2- احساس خستگی

سندروم پیش از قاعدگی:

ممکن است احساس خستگی کنید حتی اگر هیچ کار سختی انجام نداده باشید. و زمانی که عادت ماهیانه شما نزدیک است این احساس از بین می رود. ممکن است با انجام برخی از تمریناتی که خواب شما را بهبود می بخشد، با خستگی خود کنار بیایید.

بارداری:

اگر پریود شما به تاخیر افتاده است و دچار خستگی شدید شده اید، احتمال دارد که باردار باشید. ممکن است این احساس خستگی در طول بارداری به دلیل افزایش سطح پروژسترون باشد که باعث کاهش فشار خون و سطح قند خون می شوند. تغذیه مناسب، تمرینات نفس کشیدن عمیق، چرت کوتاه زدن و نوشیدن آب کافی در طول روز میتواند کمک کننده باشد.

احساس خستگی

3- ولع / بیزاری از غذا

سندروم پیش از قاعدگی:

در دوره قبل از پریود عادت های غذایی شما تغییر می کند، ممکن است هوس شیرینی، شکلات، کربوهیدرات، یا غذاهای شور کنید و اشتهای بیش از حدی در شما به وجود بیاید. اگرچه ولع به غذا خوردن دارید؛ اما به سادگی می توانید در برابر این هوس ها و وسوسه ها مقاومت کنید.

بارداری:

ممکن است ویار بعضی از غذا ها را داشته باشید و از بعضی غذا ها نیز متنفر باشید. برخی از زنان نیز از یک شکل ویار به نام pica_ پیکا رنج می برند که در آن دل شان میخواهد مواد غیر غذایی مانند پودر رنگ خشک، قطعات فلزی، و یخ را بخورند. در صورت این اتفاق، باید با پزشک خود مشورت کنید. این علائم در دوران PMS وجود ندارند.

هوس شیرینی

4- تهوع و استفراغ

سندرم پیش از قاعدگی:

زنان در صورت تاخیر در قاعدگی دچار تهوع یا استفراغ نمی شوند؛ اما در موارد نادر ممکن است که حالت تهوع را تجربه کنند.

بارداری:

اکثر خانم ها در سه ماهه اول بارداری احساس تهوع می کنند. اگر پریود شما عقب افتاده است و حالت تهوع شدید دارید، ممکن است باردار باشید. حالت تهوع از هفته دوم یا هشتم بارداری آغاز می شود و در طول بارداری ادامه می یابد. این وضعیت به عنوان " تهوع صبحگاهی " شناخته می شود که ممکن است در هر ساعتی از روز اتفاق بیفتد.

تهوع و استفراغ

5- گرفتگی شکم یا لگن

سندروم پیش از قاعدگی:

گرفتگی یا درد در طول PMS بسیار شایع است، و شدت آن با توجه به وضعیت ژنتیکی و سیستم بدن متفاوت است. با این حال، با شروع خونریزی، درد کاهش می یابد و با پایان خونریزی به آرامی از بین میرود. به احتمال زیاد درد و گرفتگی ها با افزایش سن کاهش مییابند.

بارداری:

وقتی تخمک بارور شده در دیواره رحم قرار می گیرد، ممکن است درد خفیف شکمی همراه با لکه بینی در اوایل بارداری را تجربه کنید. ممکن است دچار گرفتگی در ناحیه کمر یا پایین شکم شوید که هفته ها یا حتی ماه ها ادامه خواهد داشت و بسیار بیشتر از گرفتگی های دوران PMS طول می کشد.

گرفتگی شکم

شباهت های علائم دوران PMS و بارداری

اگر علائمی که در ادامه این بخش از نمناک ذکر شده است را داشته باشید، به سختی می توان تشخیص داد باردار هستید یا دوران پیش از قاعدگی را می گذرانید.

1. کمر درد:

ممکن است هم در دوران نزدیک شدن به پریود و همچنین در دوران بارداری، دچار کمر درد شوید.

2. یبوست:

هورمون پروژسترون منجر به مشکلات گوارشی مانند یبوست می شود. با افزایش سطح آن در نیمه دوم چرخه قاعدگی، بر زنان مبتلاء به سندروم پیش از قاعدگی تاثیر می گذارد. همچنین، تغییرات هورمونی در اوایل بارداری میتواند باعث یبوست شود.

3. سر درد:

سردرد و میگرن هم در دوران بارداری و هم قبل از پریود شایع است.

سردرد

4. تورم و درد سینه ها:

ممکن است قبل از قاعدگی و در اوایل بارداری، درد سینه، تورم، سنگینی، حساسیت و بزرگ شدن سینه ها را تجربه کنید.

5. تکرر ادرار:

به احتمال زیاد در اوایل بارداری و نزدیک به قاعدگی، تکرر ادرار را تجربه خواهید کرد.

6. تغییرات خلق و خو:

تحریک پذیری، افسردگی، اضطراب، افسردگی و نوسانات خلقی قبل از قاعدگی و در دوران بارداری طبیعی است.

افسردگی

برخی از علائم مختص به بارداری که در دوران پیش از پریود رخ می دهند

ممکن است علائمی که بالا ذکر شد، در هنگام امید به بچه دار شدن و یا عدم استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری پس از مقاربت، شما را مضطرب کنند. در ادامه برخی از علائم مختص به بارداری را برای شما لیست کرده ایم.

1. تیره شدن نوک سینه ها:

با افزایش سطح استروژن در بدن سینه ها و نوک آنها بزرگتر میشوند. با پیشرفت حاملگی، نوک سینه ها تیره خواهد شد و حتی ممکن است پس از زایمان نیز تیره باقی بماند.

2. نفس کم آوردن:

بخاطر اینکه رحم در حال رشد فضای داخل شکم را پر می کند، تنگی نفس خواهید داشت و اکسیژن به راحتی تبادل نمی شود.

نفس کم آوردن

3. تغییرات در مخاط دهانه رحم:

یکی از نشانه های رایج تخمک گذاری، تغییرات مخاط دهانه رحم است. اگر زنی باردار باشد، مخاط دهانه رحم شیری رنگ و نازک می شود. همچنین میتواند چسبناک هم باشد.

4. افزایش دمای پایه بدن:

اگر باردار باشید، دمای پایه بدن ( BBT ) اندکی پس از تخمک گذاری بین 5.0 تا 1.5 درجه فارنهایت افزایش می یابد و در دوران بارداری همچنان بالا میماند.

بسیار مهم است که علت اصلی علائم خود را بدانید زیرا این امر به تعیین بارداری یا عدم بارداری شما کمک می کند. بهترین راه برای پیدا کردن تفاوت بین سندروم پیش از قاعدگی و علائم بارداری این است که در صورت تاخیر در قاعدگی، تست بارداری خانگی انجام بدهید.

چه زمانی باید نزد پزشک برویم؟

خوب است که درباره علائم غیر معمول یا نگرانی هایی که ممکن است در مورد علائم داشته باشید، با پزشک خود مشورت کنید. اگر نتیجه تست بارداری شما مثبت بود، ممکن است پزشک بخواهد که آزمایش نیز بدهید. اگر آزمایش نتیجه منفی داشته باشد و قاعدگی شما رخ ندهد، پزشک ممکن است آزمایشات بیشتری انجام دهد و با توجه به مشکل برای شما دارو تجویز کند.

تفاوت و شباهت سندرم پیش از قاعدگی و بارداری + علائم

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی